Čuli smo zvuk ko probijanje zvučnog zida, odjeknula je detonacija: Ivanjičani nisu bezbedni ni posle 24 godine

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Sutra se navršava tačno 24 godine od kako su NATO bombe zasule Jugoslaviju u martu 1999. godine.

I iako je od stravičnog bombardovanja prošlo više od dve decenije meštani ivanjičkog sela smatraju da i dalje nisu potpuno bezbedni. Vojni objekat koji se nalazi na brdo zvanom Naočari bio je bombardovan, a žitelji tvrde da se na tom tlu još uvek nalaze sredstva koja nisu eksplodirala i predstavljaju opasnost za zdravlje i bezbednost.

- Te martovske večeri sedeli smo u dvorištu, čuli smo prvo nenormalan zvuk, kao da se probija zvučni zid. Tog trenutka u celoj Ivanjici nestalo je struje i tada je odjeknula prejaka detonacija. Nebo se nije videlo, oko kasarne je bio dim, a iz njega izbijala vatra. Jasno nam je bilo da je pogođen vojni objekat i da od njega nije ostalo ništa. Prva raketa koja je pala, pogodila je pravo u centar i sve sravnila, a kasnije je padalo još nekoliko koje su pogađale naokolo - kazao je za RINU Dragojlo Gavrilović - meštanin sela Osonica.

Samo pukom srećom nije bilo žrtava. Prema rečima meštana, hangari sa naftom bili su ispražnjeni, a vojska nije bila na položaju.

- Kada zakoračimo oko kasarne ne osećamo se bezbedno. I dan danas se plašimo da sa traktorima uđemo u naše njive, a da ne aktiviramo neku kasetnu bombu. Problem je što taj teren još uvek nije ispitan detaljno, kako bi se mi osetili sigurnije kada prolazimo. Treba postaviti tablu i naznačiti da je deo teritorije opasan, često tim putem prolazi mehanizacija, brojni meštani tu imaju imanja - dodao je Gavrilović.

On kaže da su osim straha, posledice bombardovanja i mnogo dalekosežnije.

- Strahujemo da su se ti otrovi od posledica bombardovanja slivali u dolinu Ivanjice i da je zbog toga u narednim godinama osam ljudi obolelo od raka, a kasnije i preminulo - kaže Dragojlo.

Bombe su ostavile kratere na ivanjičkim brdima, a od vojnog objekta ostale su samo gole zidine i rovovi.

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rade

    24. mart 2023 | 19:28

    Tesko tim ljudima kada su im imanja sa kojih hrane svoje porodice,blizu mesta gde su aktivne KASETNE bombe...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA