Razbili Vajber grupu "Trač", pa zabranili mobilne telefone: Ovako je leskovačka škola rešila problem nasilja

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Dok se u Srbiji vode polemike oko upotrebe mobilnih telefona u školama i ispusuju feljtoni o nasilju učenika nad nastavnicima zbog snimanja i pokušaja oduzimanja istih, Osnovna škola „Svetozar Marković“ u centru Leskovca, predupredila je problem jer je pre dve i po godine zabranila nošenje i upotrebu telefona u školi.

Ova odluka donesena je na inicijativu direktroke Tamare Janković, iako je bilo sporadičnih negodovanja među roditeljima i nastavncima.

- Negodovanje sam rešila razgovorima. I sada ima nekih koji smatraju da je odluka prestroga, ali je to manjina. Ima pokušaja da se unese mobilni na čas, ali nastavnici reaguju čim primete, pa se, evo, dva telefona trenutno nalaze kod mene i čekam da dođu roditelji da ih preuzmu - priča Jankovićeva za Jugmediu.

Odlučila se na ovaj korak kad je kap prelila čašu, odnosno, kada se rasplamsala svađa po školi zbog učeničke grupe „Trač“ na Viberu, koje, inače, postoje u mnogim školama.

- Bilo je međusobnih vređanja, svađa oko svega i svačega, a u toj situaciju pojedina deca, posebno devojčice su bile povređene. Primetila sam patnju, pa smo su uspeli da razbijemo tu Viber grupu i od tada pažljivo osmatramao, jer, oni to mogu da rade i van škole - priča direktorka „škole pored reke“, kako stari Leskovčani nazivaju ovu elitnu obrazovnu ustanovu.

Dok je odluka direktorke „Svetozar Marković“ prošla nezapaženo u javnosti, u drugim leskovačkim školama se ne usuđuju na takav „radikalan“ potez, pa nastavnici, posebno u srednjim školama, vode računa o svakoj izgovorenoj reči, a o pokušaju oduzimanja telefona na času nema ni govora.

- Bez ikakvog straha čačkaju po telefonu dok predajem. Moram vrlo suptilno da ih upozorim, ali upozorenja nemaju efekta jer posle minut isti učenik nastavlja po starom - priča profesorka jedne srednje škole.

Nastavnik druge srednje škole kaže da mu ponekada dolazi da „iz sopstvene kože“.

- Uključe telefon i snimaju jedni druge, snimaju i mene. Zato moram da budem veoma obazriv, prosto ima utisak da sam pod prismotrom. Predlagao sam više puta direktoru da se telefoni ne unose na času, ali on se poziva na zakon koji ne reguliše tu materiju - ogorčen je ovaj profesor.

U Viber grupama u drugim grupama na društvenim školskim mrežama prisutno je u sajber nasilje, pa zbog toga sve češće posla imaju i ovdašnji sudovi.

Inače, tek 2. marta ove godine Ministarstvo prosvete je uputilo školama dopis, prema kome svaka škola internim aktom jasno da propiše način upotrebe mobilnih telefona učenika u školama. Tu se ostavlja mogućnost da se telefoni odlože u posebnoj prostoriji, ili isključe. To je bila samo preporuka, što je naišlo na kritike Unije sindikata prosvetnih radnika, koju su tražili da se, zapravo, reguliše zakonom.

Zato je OŠ „Svetozar Marković“ preteča i jedina škola na području Leskovca koja je zabranila nošenje i korišćene telefona na časovima, što je hrabar i ispravan potez.

(Telegraf.rs)

Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA