Detalji razgovora roditelja poginule dece sa Zagorkom Dolovac: Njih više nema, ali naša borba ne staje

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 2

Roditelji dece koja su izgubila život na putevima u Srbiji sastali su se danas sa republičkom javnom tužiteljkom Zagorkom Dolovac i kako kažu, zadovoljni su jer su od nje dobili punu podršku za dalju borbu za izmenu Zakona o saobraćaju.

Roditelji su naveli da je put dug, ali veoma je važno što imaju podršku institucija i ministara, te su odlučni da svoju borbu nastave do kraja. Njihove dece više nema, ipak, žele da odgovorni za saobraćajne nesreće dobiju adekvatne kazne, kao i da nijedan drugi roditelj više ne zaplače za svojim detetom. Vera Janković, majka poginule Nikoline iz Kragujevca objasnila je da je sastanak bio vrlo emotivan, a Dolovac je pokazala empatiju i razumevanje.

- Jedna od naših glavnih primedbi je bila kvalifikacija dela kada se dese saobraćajne nesreće. Kad preminu deca, pešaci ili biciklisti, obično se ona kvalifikuju kao teška krivična dela počinjena u saobraćaju iz nehata. Mi verujemo da treba da postoje okolnosti kada se takva dela kvalifikuju kao eventualni umoišljaj ili umišljaj. Takođe smo imali i zamerke na predloge određenih tužilaca što se tiče predloženih kazni koje su uglavnom bliže minimumu, a ne maksimumu. Ovde ima mnogo roditelja kod kojih krivični postupci nisu ni pokrenuti, tako da je to bio još jedan od razloga da ukažemo na neke propuste što se tiče tužilaštva na nivou čitave Srbije - poručuje ona.

Republička javna tužiteljka potvrdila je roditeljima na sastanku da se i ona seća perioda kada je zakon bio dosta stroži za ovako teška krivična dela, a kazne na maksimumu. Pre nekoliko godina, zakon je predviđao kaznu od 5 do 15 godina zatvora, dok je danas zatvorska kazna za ovakav prekršaj ublažena. Vera dodaje da im je Dolovac pružila bezuslovnu podršku njihovoj inicijativi.

Najavljuju da, kako se nadaju, u narednih 7 do 10 dana treba učestvuju na objedinjenom sastanku sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture, brigu o porodici, pravde i Agencijom za bezbednost u saobraćaju.

- Naš zahtev je da i mi budemo deo tog tela za koordinaciju koje će se baviti izmenom zakon bezbednosti u saobraćaju i dobili smo informaciju da bi do kraja godine trebalo da bude definisano.

Poenta sastanka je bila da se skrene pažnja Zagorki Dolovac na rad tužilaštva i koliko ona može da utiče na njihov rad, kao i da se svi slučajevi dobro istraže, dokazi prikupe i da se ne ide linijom manjeg otpora već da počinioci, u ovom slučaju ubice naše dece, dobiju adekvatne kazne - objašnjava majka nastradalog Despota, Verica Vitorović.

Njegov otac, Vukašin Mrđić dodaje da su u svim institucijama dobili vetar u leđa, te se nadaju da će njihovim, i angažovanjem organa Srbije uspeti da promene nešto. Smatraju da pordška ministara mora da predstavlja neki korak ka izmeni, pooštravanju kaznene politike i kontrole rada tužilaštva.

Ipak, neki od ovih roditelja još uvek čekaju da se postupak pokrene. Istrajni su i poručuju da neće odustati. Spremni su da se bore do kraja. Majka tragično preminulog Dušana, Marta Mićić kaže da se bori za pravdu kako svog, tako i tuđe dece.

- Naše dece nema, ali želimo da im ostavimo pooštrene zakone u amanet kako deca u budućnosti ne bi stradala, a čak i da dođe do toga kako bi počinioci dobili maksimalne kazne i kako njihovi roditelji ne bi prolazli kroz ono kroz šta mi sada prolazimo. Veurjemo u institucije i hvala im na podršci, mora doći do poboljšanja zakona - kaže ona.

Otac preminulog Bogdana, Aleksandar Gavrilović deli Martinu sudbinu i poručuje da deca nikada nisu kriva i da će borbu nastaviti.

- Zakoni i kod nas i u svetu kažu da kada vozač naiđe na grupu dece ili pešaka on je dužan da zaustavi vozilo. Ne da smanji ili prilagodi brzinu, već da se zaustavi. Samim tim nijedno dete ne može biti

krivo - zaključuje on.

Šta zahtevaju roditelji koji se bore za izmenu Zakona o saobraćaju?

  • Da opšte ograničenje u naseljenim mestima na kritičnim tačkama, pešačkim prelazima i kritičnim deonicama obavezno mora biti 30 km/h, umesto dosadašnjih 50 km/h. Sva bezbednosno rizična mesta moraju da budu obeležena znakom upozorenja "Crna tačka" ili znakom "Pešački prelaz".
  • Da se na pešačkim prelazima, gde je nastradao makar jedan pešak, obavezno postavljaju ležeći policajci.
  • Da se uvede zakonska obaveza da pešaci i biciklisti prilikom kretanja kolovoznom trakom u uslovima kada nema trotoara za pešake i za bicikliste ili slično namenjene površine, obavezno nose fluorescentni prsluk ili fluorescentne trake. Isto važi i u uslovima noćnog kretanja sa smanjenom uličnom rasvetom ili bez javne rasvete, kao i prilikom smanjene vidljivosti usled vremenskih uslova (magla, kiša, sneg, poledica), kako u naseljenom mestu, tako i van njega.
  • Da opšte ograničenje na kritičnim deonicama auto-puteva, obeleženih vidnim znakom upozorenja "Crna tačka", bude 100 km/h umesto dosadašnjih 130 km/h.
  • Da se vozači za prekršaje navedene u članu 330, st. 1 30BS-a, kazne i zatvorskom i novčanom kaznom, a ne kao do sada alternativno jednom od dve sankcije.
  • Da se za saobraćajne nesreće u kojima je nastupila smrt jedne ili više osoba izriče zatvorska kazna od pet do 15 godina, kao za ubistvo.
  • U članu 297, st. 2, umesto sadašnje kazne od dve do 12 godina zatvora - za agresivnu vožnju sa smrtnim ishodom na pešačkom prelazu. Da se izriče zatvorska kazna od 30 godina bez mogućnosti pomilovanja.
  • Da kazna za agresivnu vožnju sa smrtnim ishodom bude od 15 do 30 godina zatvora.
  • Da se uvede kazna - trajna zabrana upravljanja motornim vozilom
  • Da se umesto odredbe koja predviđa da zatvorska kazna koju može da izrekne osnovni sud bude od jedne do osam godina, usvoji nova koja predviđa da ovaj sud može da izrekne kaznu od pet do 15 godina.
  • Da svi počinioci teškog krivičnog dela u javnom saobraćaju sa smrtnim ishodom moraju da suđenje čekaju u pritvoru.
  • Da veštaci, za koje se dokaže da su u dva ili više navrata pogrešno veštačili, krivično odgovaraju za delo čija će zaprećena kazna biti kao i za krivično delo koje veštače.

Video: Roditelji poginule dece: Zahtevamo da kazne budu između 15 i 30 godina

(Telegraf.rs)

Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aki

    22. mart 2023 | 06:39

    Roditelji bi da se kvalifikuje kao delo sa umisljajem. Po tome ispada da neko namerno ide i gazi decu. Van svake pameti.

  • Iva

    22. mart 2023 | 08:50

    Veći je problem što zakon kakav god da je, ne važi isto za sve.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA