Sve veći broj stranih studenata u Srbiji: "Ovde ne gledaju odakle si, nego ko si"
Program "Svet u Srbiji" ušao je u jedanaestu godinu. Svake godine naše univerzitete po tom programu upiše oko 200 studenata-stipendista iz inostranstva. Da bi upisali željeni fakultet, prvo moraju da polože ispit iz srpskog jezika, prenosi RTS.
U Studentskom gradu boravi 506 akademaca iz više od 60 zemalja – 462 preko projekta "Svet u Srbiji", a 44 preko projekta "Srbija za Srbe iz regiona". Najviše stranih studenata studira medicinu, FON i Fakultet političkih nauka. Zajdan kaže da je za dva meseca savladao srpski jezik.
- To je bilo na Avali, dva meseca. Ja sam bio na prvom faksu na medicini u Palestini. Ja sam završio prvu godinu. Posle toga ja sam dobio ovde stipendiju, kako se zove, 'Svet u Srbiji'. I kažu da je ovaj faks ovde, Medicinski faks u Beogradu bolji nego bilo gde u Palestini, pa sam odlučio da dođem ovde - kaže Sami Zajdan, student iz Palestine Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Ilija je učio srpski u Belorusiji, a sada je na master studijama Fakulteta političkih nauka.
- Ja sam završio u svojoj zemlji osnovne studije. Onda sam rešio da dođem u Srbiju zato što se bavim balkanskim regionom, posebno Srbijom, došao sam zbog toga i nadam se da biće bolje - navodi Ilija Tkačenko, student iz Belorusije FPN-a Univerziteta u Beogradu.
Zadovoljni su i odabranim fakultetima i studentskim životom.
- Ovde ne gledaju odakle si, gledaju ko si. To si ti, što si ti. A mi se družimo sa vama kao da smo mi odavde. Nema razlike između nas i vas - poručuje Zajdan.
I Iliji se sviđa u Srbiji.
- Iskreno, meni se sviđa sve. Pa ja bih mogao da kažem da je odlična atmosfera kod vas u Studentskom gradu i na fakultetu. Takođe, odlični su studenti i profesori, svi su pametni, svi su dobri, svi su gostoljubivi - dodaje Tkačenko.
Direktor Ustanove Studentski centar Beograd Goran Minić naglašava da strani studenti imaju iste uslove za stanovanje, učenje i ishranu kao što to imaju i ostali studenti.
- U okviru kompleksa se nalazi i ambulanta Studentske poliklinike, takođe tu su i studentske organizacije i sve ono što prati život u ovom najvećem kampusu i kompleksu na Balkanu - poručuje Minić.
Interesovanje za program je sve veće.
- Siguran sam da ćemo i u narednom periodu imati još više prijavljenih, problem su, ako mogu da kažem, prostorni kapaciteti. Da imamo više mesta u domovima, mi bismo sigurno mogli da primimo i veći broj studenata koliko je interesovanje u celom svetu - ističe Bojan Tubić, pomoćnik ministra prosvete.
Po sticanju diplome uglavnom se vraćaju u zemlje iz kojih su došli i tamo zauzimaju odgovorne funkcije u društvu.
Video: Studenti iz Surinama u Srbiji: Najveća prepreka je jezik, a i internet bi mogao biti brži
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ceci
Nepravedno je da moja unuka u Krusevcu placa da drugaricom placa samo stancic po 70evra a za ista pare dve devojke iz Crne Gore stanuju u studenrskom domu ,samo njih dve i imaju oll inkluziv.Sramota bre.Koje su to veze i vezice.
Podelite komentar
Bas lepo
Dosli da studiraju,pa ovde i ostanu da rade i zive. A mi koji smo rodjeni beogradjani,kolenima unazad,nazalost zbog tih sto dodju i ostanu, Ne mozemo da nadjemo posao ,nemamo perspektivu Bgd postao sabirni centar
Podelite komentar