Oni su Nemanjići, za strah ne znaju: Ovako izgleda vežba specijalnih jedinica Vojske Srbije, žive dečački san

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 9

"Oni su Nemanjići, nema kod njih gladan sam, žedan sam i umoran sam...", govori komandant 72. brigade za specijalne operacije, brigadni general dr Miroslav Talijan dok nas vodi kroz poligon u kom pripadnici najelitnijih jedinica Vojske Srbije po snegu, ledu, suncu i kiši svakodnevno uvežbavaju postupanja u mogućim specijalnim operacijama i kušaju (proveravaju, testiraju) svoju borbenu spremnost i gotovost.

Ovi mladi ljudi spremni su na svaki izazov, odricanje, a ono što ih na tom putu održava je ljubav prema otadžbini i ponos što se nalaze u prvim redovima odbrane u slučaju vanredne situacije. Na Dan državnosti na osnovu odluke vrhovnog komandanta Vojske Srbije, Aleksandra Vučića, raspisan je javni konkurs za prijem novih pripadnika u ovu brigadu zbog potrebe za popunom specijalnih jedinica kvalitetnim kadrom u uslovima savremenih pretnji i rizika na bojištu.

Prijave su otvorene za mladiće i devojke do 30 godina, a ono što je specifično jeste činjenica da nije nužno da su prethodno odslužili vojni rok. Ipak, iako stajanje u najprestižnijim redovima odbrane mnogim mladima deluje privlačno, kod nekih postoji strah - da li će izdržati, da li su dovoljno spremni da se upuste u ovakvo iskustvo? Međutim, komandant Talijan za Telegraf.rs objašnjava da nisu ni prvi, ni poslednji koji su ovu obuku prošli, kao i da za strah nema mesta. Obuka će biti fizički naporna i iscrpljujuća, ali narodski rečeno "svako ko je zdrav i prav", ko ima jak motiv, želju i volju moći će u ovoj profesiji da se ostvari.

- Obuka je ključ uspeha za svakog pripadnika 72. brigade za specijalne operacije. Svi pripadnici brigade moraju da prođu selektivnu, osnovnu i naprednu obuku i predviđeni broj kurseva kako bi postali specijalci. Obuka kreće selekcijom gde se kandidati podvrgavaju izuzetnim psihofizičkim naporima, testiranjima, izučavaju i korišćenju naoružanje i vojnu opremu, imaju neophodan potreban broj inicijalnih gađanja, a sve u cilju da se dodatno selektuju naspram svojih sklonosti i sposobnosti - objašnjava on za naš portal.

Dodaje da je odziv za sada dobar, ali očekuju još prijava do kraja marta, do kada je i otvoren konkurs. Kandidatima poručuje da ne oklevaju sa prijavom jer ih ne očekuje samo jedno nezaboravno iskustvo, već i mogućnost da se u budućnosti profesionalno ostvare na mnoge načine.

- Svaki kandidat treba da dođe i da oproba sebe, odnosno oni koji zadovoljavaju uslove u već publikovanom konkursu. Kandidat koji silno želi i voli Vojsku Srbije i njene elitne sastave je rado viđen u našoj brigadi. Na taj način on potvrđuje sebe, svoju odanost otadžbini, svoju sposobnost, hrabrost i patriotizam da služi u njenim najboljim jedinicama. Nakon obuke kandidatima sleduje napredna obuka koja predviđa niz kurseva i celoživotnog usavršavanja, sa mogućnošću da budu starešine Vojske Srbije, da se regrutuju za lidere, završe inicijalne podoficirske kurseve i postanu podoficiri i sve to uz mogućnost da ostvare u našoj brigadi - priča komandant Talijan.

Sadržaji koji su sastavni deo obuke traju 10 nedelja, odnosno 72 dana, a komandant Talijan i sam navodi da jesu naporni, ali ih nije nemoguće dostići. Kriterijumi su precizno navedeni u raspisanom konkursu, međutim svaki kandidat prvenstveno mora da prođe psihofizičke i bezbednosne provere pre ulaska u ove jedinice.

- Radi se o sociološko-kulutrološkim testiranjima i fizičko-zdravstvenim. Uglavnom su to testiranja koja su poznata i priznata u specijalnim jedinicama u svetu u svim armijama. Svako ko to silno želi i voli imaće mogućnost da se potvrdi u tome - zaključuje on.

U očima ovih mladića ne vidi se strah. Deluju spremno na svaku akciju, a većina njih ovde je iz istog razloga - da ostvare san o kom su maštali još od malih nogu. Kada su bili dečaci gledali su heroje na televiziji i o njima čitali u knjigama, a danas, imaju priliku da i sami to postanu. Kako nam je ispričao i jedan od pripadnika 72. brigade, ovaj posao nosi sa sobom brojne benefite, a jedan od njih je i način za iskazivanje neizmerne ljubavi prema otadžbini.

- Moj lični motiv za prijavljivanje prevashodno je bio dečačka ljubav prema ovom pozivu i ljubav prema otadžbini. Kao sledeći motivi našli su se ostvarenje nekih mojih dečačkih snova poput padobranstva, skijanja, alpinizma u letnjim i zimskim uslovima... Svi ti neki sadržaji koji privlače jednog mladog momka i može da ih ostvari ovim putem. Osnovni smisao svega ovoga jeste da stojite u stroju odabranih, da budete rame iz rame sa najboljima od najboljih, da razmenjujete iskustva sa odabranim licima iz našeg okruženja, sarađujete sa najboljim armijama u svetu i ostvarite svoje želje - objašnjava on i svim mladima koji sanjaju isti san poručuje da nemaju čega da se plaše i da će ovom okruženju uspeti snove da pretvore u stvarnost.

Kako izgleda jedan dan u specijalnim jedinicama možete pogledati u videu koji se nalazi na početku teksta.

Kako je nastala 72. brigada za specijalne operacije

Prvoformirana desantno-jurišna brigada stvorena je u toku ratnih dejstava na prostoru SFRJ, 26. juna 1992. godine i potčinjena direktno Generalštabu Jugoslovenske armije. Nakon toga formiranjem Korpusa specijalnih jedinica Vojske Jugoslavije, a kao njegov deo, ova brigada je preoblikovana i dobila je novo ime - 72. specijalna brigada.

Iz ratnih jedinica 90-ih godina izašla je visoko podignutog čela sa Ordenom ratne zastave prvog stepena i neprocenjivim, ali bremenitim iskustvom i borbenim dejstvima za primer i ugled. Od 2006. do 2019. godine bila je objedinjena sa bratskom 63. padobranskom brigadom i preimenovana je u Specijalnu brigadu.

Ukazom predsednika Srbije Aleksandra Vučića 14. juna 2020. godine jedinici je ponovo vraćena ratna zastava sa prepoznatljivim simbolima, zlatnim brojem 72 i srebrnim sokolom raširenih krila.

Detaljne informacije o konkursu za prijem u 72. brigadu za specijalne operacije možete pronaći na seledećem linku: https://www.vs.rs/sr_cyr/vesti/DC6B5894AD0011ED98D60050568F5424/konkurs-za-prijem-u-72brigadu-za-specijalne-operacije

Video: Pogledajte krv i znoj najjače policijske jedinice: Ovako vežbaju pripadnici SAJ-a

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Andreja

    18. mart 2023 | 09:21

    Radio sam u 72.specijalnoj još davne 92 godine Ovim mladim ljudima želim mnogo zdravlja lične i porodične sreće i da ostvare svoje snove

  • Guuk72ga

    18. mart 2023 | 09:02

    Pozdrav kolegama. Čast je biti deo vas.

  • Košava

    18. mart 2023 | 11:38

    Malo je obuka 72 dana. Nekad su regrutovani pitomci ŠRO iz Bileće. Posle šestomesečne obuke za diverzante i izviđače diverzante. Plus obuka još 60 dana. Sve to iz strasti i ljubavi bez velikih para. Sad može i sa OŠ. A nisu bili svi Nemanjići već mnogo šire.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA