Oni su Nemanjići, za strah ne znaju: Ovako izgleda vežba specijalnih jedinica Vojske Srbije, žive dečački san
Spremni na sve, reč "strah" ne postoji u njihovom vokabularu
"Oni su Nemanjići, nema kod njih gladan sam, žedan sam i umoran sam...", govori komandant 72. brigade za specijalne operacije, brigadni general dr Miroslav Talijan dok nas vodi kroz poligon u kom pripadnici najelitnijih jedinica Vojske Srbije po snegu, ledu, suncu i kiši svakodnevno uvežbavaju postupanja u mogućim specijalnim operacijama i kušaju (proveravaju, testiraju) svoju borbenu spremnost i gotovost.
Ovi mladi ljudi spremni su na svaki izazov, odricanje, a ono što ih na tom putu održava je ljubav prema otadžbini i ponos što se nalaze u prvim redovima odbrane u slučaju vanredne situacije. Na Dan državnosti na osnovu odluke vrhovnog komandanta Vojske Srbije, Aleksandra Vučića, raspisan je javni konkurs za prijem novih pripadnika u ovu brigadu zbog potrebe za popunom specijalnih jedinica kvalitetnim kadrom u uslovima savremenih pretnji i rizika na bojištu.
Prijave su otvorene za mladiće i devojke do 30 godina, a ono što je specifično jeste činjenica da nije nužno da su prethodno odslužili vojni rok. Ipak, iako stajanje u najprestižnijim redovima odbrane mnogim mladima deluje privlačno, kod nekih postoji strah - da li će izdržati, da li su dovoljno spremni da se upuste u ovakvo iskustvo? Međutim, komandant Talijan za Telegraf.rs objašnjava da nisu ni prvi, ni poslednji koji su ovu obuku prošli, kao i da za strah nema mesta. Obuka će biti fizički naporna i iscrpljujuća, ali narodski rečeno "svako ko je zdrav i prav", ko ima jak motiv, želju i volju moći će u ovoj profesiji da se ostvari.
- Obuka je ključ uspeha za svakog pripadnika 72. brigade za specijalne operacije. Svi pripadnici brigade moraju da prođu selektivnu, osnovnu i naprednu obuku i predviđeni broj kurseva kako bi postali specijalci. Obuka kreće selekcijom gde se kandidati podvrgavaju izuzetnim psihofizičkim naporima, testiranjima, izučavaju i korišćenju naoružanje i vojnu opremu, imaju neophodan potreban broj inicijalnih gađanja, a sve u cilju da se dodatno selektuju naspram svojih sklonosti i sposobnosti - objašnjava on za naš portal.
Dodaje da je odziv za sada dobar, ali očekuju još prijava do kraja marta, do kada je i otvoren konkurs. Kandidatima poručuje da ne oklevaju sa prijavom jer ih ne očekuje samo jedno nezaboravno iskustvo, već i mogućnost da se u budućnosti profesionalno ostvare na mnoge načine.
- Svaki kandidat treba da dođe i da oproba sebe, odnosno oni koji zadovoljavaju uslove u već publikovanom konkursu. Kandidat koji silno želi i voli Vojsku Srbije i njene elitne sastave je rado viđen u našoj brigadi. Na taj način on potvrđuje sebe, svoju odanost otadžbini, svoju sposobnost, hrabrost i patriotizam da služi u njenim najboljim jedinicama. Nakon obuke kandidatima sleduje napredna obuka koja predviđa niz kurseva i celoživotnog usavršavanja, sa mogućnošću da budu starešine Vojske Srbije, da se regrutuju za lidere, završe inicijalne podoficirske kurseve i postanu podoficiri i sve to uz mogućnost da ostvare u našoj brigadi - priča komandant Talijan.
Sadržaji koji su sastavni deo obuke traju 10 nedelja, odnosno 72 dana, a komandant Talijan i sam navodi da jesu naporni, ali ih nije nemoguće dostići. Kriterijumi su precizno navedeni u raspisanom konkursu, međutim svaki kandidat prvenstveno mora da prođe psihofizičke i bezbednosne provere pre ulaska u ove jedinice.
- Radi se o sociološko-kulutrološkim testiranjima i fizičko-zdravstvenim. Uglavnom su to testiranja koja su poznata i priznata u specijalnim jedinicama u svetu u svim armijama. Svako ko to silno želi i voli imaće mogućnost da se potvrdi u tome - zaključuje on.
U očima ovih mladića ne vidi se strah. Deluju spremno na svaku akciju, a većina njih ovde je iz istog razloga - da ostvare san o kom su maštali još od malih nogu. Kada su bili dečaci gledali su heroje na televiziji i o njima čitali u knjigama, a danas, imaju priliku da i sami to postanu. Kako nam je ispričao i jedan od pripadnika 72. brigade, ovaj posao nosi sa sobom brojne benefite, a jedan od njih je i način za iskazivanje neizmerne ljubavi prema otadžbini.
- Moj lični motiv za prijavljivanje prevashodno je bio dečačka ljubav prema ovom pozivu i ljubav prema otadžbini. Kao sledeći motivi našli su se ostvarenje nekih mojih dečačkih snova poput padobranstva, skijanja, alpinizma u letnjim i zimskim uslovima... Svi ti neki sadržaji koji privlače jednog mladog momka i može da ih ostvari ovim putem. Osnovni smisao svega ovoga jeste da stojite u stroju odabranih, da budete rame iz rame sa najboljima od najboljih, da razmenjujete iskustva sa odabranim licima iz našeg okruženja, sarađujete sa najboljim armijama u svetu i ostvarite svoje želje - objašnjava on i svim mladima koji sanjaju isti san poručuje da nemaju čega da se plaše i da će ovom okruženju uspeti snove da pretvore u stvarnost.
Kako izgleda jedan dan u specijalnim jedinicama možete pogledati u videu koji se nalazi na početku teksta.
Kako je nastala 72. brigada za specijalne operacije
Prvoformirana desantno-jurišna brigada stvorena je u toku ratnih dejstava na prostoru SFRJ, 26. juna 1992. godine i potčinjena direktno Generalštabu Jugoslovenske armije. Nakon toga formiranjem Korpusa specijalnih jedinica Vojske Jugoslavije, a kao njegov deo, ova brigada je preoblikovana i dobila je novo ime - 72. specijalna brigada.
Iz ratnih jedinica 90-ih godina izašla je visoko podignutog čela sa Ordenom ratne zastave prvog stepena i neprocenjivim, ali bremenitim iskustvom i borbenim dejstvima za primer i ugled. Od 2006. do 2019. godine bila je objedinjena sa bratskom 63. padobranskom brigadom i preimenovana je u Specijalnu brigadu.
Ukazom predsednika Srbije Aleksandra Vučića 14. juna 2020. godine jedinici je ponovo vraćena ratna zastava sa prepoznatljivim simbolima, zlatnim brojem 72 i srebrnim sokolom raširenih krila.
Detaljne informacije o konkursu za prijem u 72. brigadu za specijalne operacije možete pronaći na seledećem linku: https://www.vs.rs/sr_cyr/vesti/DC6B5894AD0011ED98D60050568F5424/konkurs-za-prijem-u-72brigadu-za-specijalne-operacije
Video: Pogledajte krv i znoj najjače policijske jedinice: Ovako vežbaju pripadnici SAJ-a
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Andreja
Radio sam u 72.specijalnoj još davne 92 godine Ovim mladim ljudima želim mnogo zdravlja lične i porodične sreće i da ostvare svoje snove
Podelite komentar
Guuk72ga
Pozdrav kolegama. Čast je biti deo vas.
Podelite komentar
Košava
Malo je obuka 72 dana. Nekad su regrutovani pitomci ŠRO iz Bileće. Posle šestomesečne obuke za diverzante i izviđače diverzante. Plus obuka još 60 dana. Sve to iz strasti i ljubavi bez velikih para. Sad može i sa OŠ. A nisu bili svi Nemanjići već mnogo šire.
Podelite komentar