Na KiM više od 1.600 nestalih, njih 568 su nealbanske nacionalnosti: Identifikovane samo 382 žrtve

 ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Profesor, načelnik hirurškog odeljenja Prištinske bolnice, Andrija Tomanović nestao je 24. juna 1999. Ni dvadeset tri godine kasnije porodica ne odustaje od potrage za istinom. Do nje, kažu, niko neće stići biti bez saradnje sa svedocima i institucijama.

"Zid ćutanja, blokada informacija, manipulacije – to je jedino što nam je ponuđeno od Beograda, Brisela i Prištine. Ispoštovali smo sve vlasti, ponašali smo se dostojanstveno, samo da dođemo do istine. Zaustavljen je rad na terenu, nema zvaničnih potvrda DNK analiza, nema hapšenja, procesuiranja zločinaca i zato nema ni rezultata", ističe predsednica Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i MetohijiVerica Tomanović.

Predsednik Koordinacije udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih SFRJ Dušan Čelić smatra da su naše vlasti propustile priliku da internacionalizuju pitanje srpskih žrtava na KiM.

"UNMIK je sam konstatovao da ništa nije učinjeno, osim što su primljene prijave za nestanak Srba i da UN ništa nisu uradile po tom pitanju", ukazuje Čelić.

Na Kosovu i Metohiji, prema statistici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, još 1.621 osoba se vodi kao nestala. Njih 568 su nealbanske nacionalnosti. Za 23 godine identifikovane su samo 382 žrtve.

"Tom dinamikom, potpunu istinu ćemo imati za 100 godina", upozorava predstavnik Komisije na nestale Vlade Srbije Ljiljana Krstić, prenosi RTS.

Opstrukcija Prištine

Srpske vlasti, kaže, Krstićeva, ne mogu ni do masovnih grobnica na KiM. To pitanje, ističe, potpuno zavisi od Prištine.

"Na KiM se nalazi još devet registrovanih masovnih grobnica koje nisu istražene. Prošle godine istražena je ona na Novom Brdu, ali bez rezultata. Prošle godine je samo jedno lice identifikovano i sahranjeno u Gračanici", kaže Krstićeva.

I pred timom sudske medicine borba za učešće u identifikaciji 350 žrtava koje se nalaze u mrtvačnici u Prištini.

"Odbijeni su svi zahtevi da srpski tim učestvuje u pregledu i identifikaciji skeletnih ostataka. Prema preliminarnim rezultatima pregleda koji je obavio albanski tim, među skeletnim ostacima u prištinskoj mrtvačnici ima oko 70 ostataka Srba i ostalih nealbanaca", navodi Suzana Matejić iz Komisije za nestale Vlade Srbije.

U Knacelariji za KiM kažu da razumeju frustraciju porodica što i posle više od dve decenije nemaju odgovore.

Uzrok je - opstrukicija Prištine. Nju ilustruju kroz primer - predsedniku Komisije za nestala lica Veljku Odaloviću zabranjen je ulazak na Kosmet. Da ironija bude još veća - poreklom je iz Kosova Polja.

"Pitanje identifikacije nestalih i kidnapovanih je visoko na listi prioriteta Vlade Srbije, jer je to humanitarno pitanje. Srbija će nastaviti da radi na njemu, ali i na pronalaženju počinioca zločina", poručuje Igor Popović iz Kancelarije za KIM.

Porodice nestalih još čekaju i Zakon o nestalima. Podsećaju - bez pravnog rešenja u regionu je samo Srbija.

Video: Vučić: Albanci su odbili zahtev da vrše iskopavanja na KiM, gde verujemo da su srpske žrtve pokopane

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA