Kompanija "Comtrade" sa mališanima posadila stabla u parku Ušće: Velika akcija ozelenjavanja i ove godine
U parku Ušće u nedelju kompanija "Comtrade" organizovala je ekološku akciju ozelenjavanja pod nazivom "Evergreen" u sklopu koje su mališani imali priliku da posade mlade četinare i nauče nešto više o tome kako čuvati prirodu. "Comtrade" godinama unazad organizuje ovu akciju u gradovima širom Srbije gde se posadi oko 100 stabala. Ovoga puta, deca su drveće posadila u Beogradu, a svako od njih postavio je na svoje stablo posebnu poruku.
Akcija je počela u 11 časova u blizini dečijeg muzičkog parka, a pristigao je veliki broj roditelja sa decom koja su uživala u ozelenjavanju i na lep način doprinela da naše okruženje izgleda lepše i bude zdravije. Pored toga, mališani su se kroz igru upoznali sa mitskim bićima koja žive u prirodi i naučili nešto novo o biljkama koje nas okružuju.
Kako je navela Kristina Vlaisavljević, koja je tog dana animirala mališane i predstavila im se kao šumska vila, ovakav tip akcije veoma je bitan jer deca predstavljaju plodno tlo i imaju bujnu maštu i treba čuvati sećanje na mitska bića iz našeg narodnog predanja.
- Te priče su toliko zabavne i bajkovite, zašto da ih izgubimo? Pogotovo jer sva mitska bića žive u prirodi i imaju veze sa njenim elementima. Tako da oni verujući na primer Rusvalku sa vodom, patuljke sa pećinom i vile sa šumama imaju neku dublju konotaciju svega toga, maštovitiju i bajkovitiju, i možda dobiju inspiraciju da se povežu sa prirodom - objašnjava ona.
Dodaje da bi deca trebalo da prodvode mnogo više vremena u prirodi, kao i da angažuju sva čula kako bi se više povezala sa njom.
- Treba da osete različite teksture, mahovinu, travu, koru drveta. Bitno je i da prepoznaju različite zvukove ptica, da se priča o tome sa prirodom. Da ih pitamo recimo "Kako vidiš hlad ovog drveta, Da li je ovaj list drugačiji?". Takođe da razaznaju da hrast ima drugačiju krošnju, dok su borove iglice besmrtne. Nekako da im postavimo konkretna pitanja, da svedemo na igru jer džabe ja njima pričam ako im je dosadno, ali ako im donesem med, čarobni prah patuljka ili nešto slično, oni odmah iznutra više osete - zaključuje Kristina i dodaje da je interaktivnost ključna.
Sudeći po osmesima i povicima dece, priča šumske vile im se veoma dopala, a željno su iščekivali svako novo objašnjenje. Na samom kraju deca su imala priliku da ponove šta su u toku druženja sa njom naučila, a vila im je za stečeno znanje svima dala petice. Ipak, najbitnija je činjenica da su, iako mali, ostavili veliki trag koji će biti zapisan u budućnosti.
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.