Kuća Mihajla Pupina potpuno propala: Umesto da privlači turiste, zarasta u korov
"Ova kuća, podignuta krajem 19. veka, svedoči o porodičnim vezama slavnog naučnika Mihajla Idvorskog Pupina sa našim gradom", piše na spomen-tabli koja se nalazi na objektu u ulici Kej 2. oktobra broj 9 u Zrenjaninu. U pitanju je Pupinova kuća, zadužbina najvećeg naučnika s ovih prostora.
Kako piše na tabli, nedugo nakon proglašenja za počasnog građanina Velikog Bečkereka, Mihajlo Pupin ju je 1922. godine kupio i ustupio na korišćenje svojoj sestri Persidi Olćan i njenoj porodici, održavajući do kraja života stalnu vezu sa svojom velikobečkerečkom rodbinom.
"Iako je kuću 1931. testamentom zaveštao svom sestriću Mihajlu Miši Olćanu, ona je pod Pupinovim imenom bila ubeležena u zemljišnim knjigama sve do 1949. godine. Tada je odlukom Sreskog suda u Zrenjaninu stavljena pod sekvestar i konfiskovana od strane države. Od šezdesetih godina 20. veka u njoj su bile smeštene prostorije Omladinske zadruge", piše na tabli, piše Zrenjaninski.com
Pupinova kuća ima turistički potencijal?
Spomen-obeležje na kući su u oktobru 2019. godine svečano otkrili zamenik gradonačelnika Zrenjanina Saša Santovac i predsednik udruženja "Pupinovo nasleđe" Robert Sabo. Tom prilikom je rečeno da je u planu da u ovoj kući budu Pupinova spomen-soba i sadržaji koji je prate. Naglašeno je i da bi ovo mesto u nekom narednom periodu trebalo da postane destinacija brojnih đačkih ekskurzija koje posećuju Zrenjanin. Time bi Pupinova zadužbina imala i turistički potencijal.
Tri i po godine kasnije, ako bi đaci ili turisti došli da posete ovo mesto, zatekli bi objekat sa oronulom i išaranom fasadom, uništenu zaštitnu ogradu ispred kuće i blatnjav i ruiniran trotoar. I ništa više od toga.
Svojevremeno je rečeno da je kuća pod zaštitom države i da njena rekonstrukcija zahteva poštovanje strogih uslova Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Kako je saopšteno, kuća u osnovi ima površinu od 400 kvadratnih metara, a za njenu rekonstrukciju i opremanje potrebno je oko 100.000 evra. Bilo je u planu da ovaj posao bude odrađen u okviru evropskog projekta, a da Grad Zrenjanin bude partner u njegovoj realizaciji.
Zamenik gradonačelnika Saša Santovac svojevremeno je kazao da Grad Zrenjanin planira da kuću pretvori u namenski centar za talente. Dodao je da je kuća u potpunosti u vlasništvu grada, tako da s te strane ne postoje prepreke oko njenog daljeg uređenja i privođenja predviđenoj nameni.
O tome dokle se stiglo sa realizacijom ove ideje, javnosti nije saopšteno.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Oink
Proputovao sam dosta sveta, ali ovakvih sramotnih stvari da propadaju kuće i dela velikana, nigde nema osim kod nas! U inostranstvu se prave muzeji, turističke atrakcije... Šta mislite kako se čuva npr. kuća Ane Frank? Ovde je bitan Beograd na vodi, skupi automobili, da se ruši tradicija i gradi nekakvo kvazi-moderno urbanustičko đubre. Sramota me gde živim!
Podelite komentar
Bhm
Srbija je najpoznatija u svetu po tome kako vodi racuna o svojim velijanima,zrtvama,herojima.....daleko bilo.
Podelite komentar
Gordana K Reka Zlatibor .
Sramota Treba da je sramota zemlju Srbiju A pogotovo grad Zrenjanin.
Podelite komentar