"Kadra nema, mladi neće u nastavnike": Prosvetari uputili 9 zahteva Vladi i Ministarstvu, prvi je veća plata
Pregovore, napominju, očekuju što pre
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije uputila je Vladi i Ministarstvu prosvete devet zahteva, čije bi ispunjenje dovelo do poboljšanja statusa prosvetnih radnika, a pregovore, napominju, očekuju što pre.
Njihove zahteve prenosimo vam u celosti:
1. Tražimo da se uradi rebalans budžeta za 2023. godinu i planira veće izdvajanje za prosvetu!
Vlada RS nije ispunila deo Sporazuma o rešavanju spornih pitanja iz 2015. godine koji se tiču uspostavljanja platnih razreda od 1. januara 2016. godine. Unija SPRS se zalaže za odnos zarada 1:2:3 gde su minimalne plate trenutno za pomoćne radnike, tetkice i administrativne radnike (oko 40.000 dinara); dva bi bili radnici sa višom školom (oko 80.000), a koeficijent 3, nosili bi svi fakultetski obrazovani u predškolskim ustanovama/školama (oko 120.000 dinara). Da bi se ovaj odnos postigao potrebno je planirati tri povećanja zarada u ovoj godini, 1. aprila 2023.godine povećanje koeficijenta za sve zaposlene u prosvetnom sistemu za 3, takva ista pomeranja koeficijenta u septembru i decembru (tetkice sa 6,30 na 9,30 ili nastavnik 17,32 na 20,32 u prvom koraku).
2. Unija SPRS konstatuje da je prosečna zarada za decembar u Republici Srbiji - 84.227 dinara, a u obrazovanju za isti mesec 69.932, pa se vidi da se nalazimo 17% ispod republičkog proseka ili 14.295 dinara. Smatramo da je ovakva situacija nedopustiva! Evidentno je da za mnoge predmete nema stručnog kadra, mladi beže od zanimanja nastavnika zbog toga što je slabo plaćeno. S obzirom da u sistemu radi oko 80% visokoobrazovanih ljudi, prethodni zahtev Unije SPRS je opravdan. Spremni smo za dogovor dok ne bude kasno.
3. Tražimo da se isplata ličnih primanja u prosvetnom sistemu izjednači sa zdravstvom, tako što bi 5. ili 20. u mesecu pored polovine plate koja se isplaćuje bila isplaćena još jedna polovina zarade. Predlog Unije SPRS je da se to uradi 5. aprila 2023. godine kada bi svi zaposleni primili redovni prvi deo zarade i drugi deo za mart, pa bi od 20. aprila bili u poziciji da primaju zaradu za tekući mesec.
4. Tražimo isplatu ostatka dugovanja od 50.000 dinara jer je poznato da je Unija SPRS u martu 2022. godine potraživala 60.000 dinara a u međuvremenu je svima isplaćeno 10.000 dinara pa smo zahtev iz marta za toliko korigovali. Dug se odnosi na sedam Svetosavskih/Novogodišnjih nagrada, 35.000 dinara po zaposlenom (od 2016. do 2022.) predviđenih potpisanim Sporazumom o rešavanju spornih pitanja (član 2.) i Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u osnovim, srednjim školama i domovima učenika, kao i na uštede koje su ostvarene u sistemu smeštanjem preko 30 000 ljudi – tehnoloških viškova! Time je državnoj kasi sačuvano najmanje 6 milijardi dinara. Tražimo 25.000 dinara po zaposlenom.
Napominjemo, nije se pregovaralo o Svetosavskoj/Novogodišnjoj nagradi za zaposlene u 2023. godini (po obavezi iz potpisanog Sporazuma o spornim pitanjima 2015. godine), pa na osnovu toga tražimo dodatnih 10.000 dinara po zaposlenom za 2023. godinu.
5. Insistiramo na korigovanju koeficijenata nenastavnom osoblju sa četvrtim (sa 8,62 na 13,42) i petim stepenom (sa 9,16 na 13,65), koliko iznose koeficijenti u nastavi. Кorigovanje koeficijenta šefa računovodstva sa četvrtim stepenom (sa 11,15 na 13,73) i šestim stepenom (sa 13,73 na 14,88),
koliko iznose koeficijenti u nastavi, kao i promenu koeficijenata pomoćnom osoblju koje je zaposleno u prosveti.
6. Tražimo plaćanje angažovanja zaposlenim licima u sistemu obrazovanja i vaspitanja koja su radno angažovana mimo četrdesetočasovne radne nedelje na obavljanju poslova vezanih za završni i druge ispite i takmičenja učenika, kao i redovno i obavezno plaćanje putnih troškova za radno angažovanje po gore navedenim poslovima izvan mesta boravka.
7. Tražimo plaćanje angažovanja i putnih troškova članovima u radnim podgrupama pri školskim upravama i Centralnoj radnoj grupi pri Ministarstvu prosvete, jer su svojim angažovanjem državi uštedeli veliki novac, pa bi plaćanje putnih troškova bilo najmanje što se može učiniti za ovaj neveliki broj ljudi.
8. Tražimo od Ministarstva prosvete hitan dogovor o isplati dugovanja svim kolegama koji su radili sa učenicima po IOP programima jer je država garantovala 10% uvećanje na platu pa neka svoje zakone i poštuje. Na velike troškove Unija SPRS je ukazivala i pre sudskih postupaka, a sada su stotine škola blokirane zbog izvršnih presuda. Takođe, tražimo dogovor oko isplate toplog obroka i regresa za sve zaposlene koji na to imaju pravo i da se ta stavka reši zakonski za sve zaposlene u prosvetnom sistemu, a ne dugotrajnim i skupim sudskim sporovima, i protivrečnim odlukama Кasacionog suda.
9. Tražimo od Ministarstva prosvete hitne pregovore po pitanju izmene Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju u Članu 31. Stav 7. koji podrazumeva rad po kombinovanom modelu za učenike 5. do 8. razreda i u Članu 160. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja korigovati Stav 9. kojim bi se prekonormni rad do 30% norme plaćao tokom cele školske godine.
Sporni članovi su doneti bez razgovora sa sindikatima prosvete i zaposlenih u ustanovama obrazovanja i vaspitanja.
Dugovanja prema zaposlenima u prosveti se nagomilavaju i godinama ne rešavaju. Ona proističu iz potpisanog Sporazuma, kako sa Vladom Republike Srbije, tako i sa resornim Ministarstvom.
Unija SPRS očekuje što pre zvanične i konkretne pregovore, nadamo se i dogovor za boljitak srpskog obrazovanja što nam je svima cilj, pređimo sa reči na dela, poručuju na kraju zahteva.
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Promene
Radno vreme je jednako plati, više je problem stanje u školstvu, prosvetni radnici nikakvu zaštitu nemaju od mnogih problema sa kojima se susreću, ne zna se ko je gori roditelji ili razmažena deca, dobro uvek ima pozitivnih primera ali dovoljno je da dva đaka zagorčavaju život iz dana u dan, zato beže iz prosvete. Dosta toga treba menjati.
Podelite komentar
Gogi
Njima svake godine nešto im fali i sve im je malo!!!!!
Podelite komentar
Djape
Ko je lud da ide u profesore. Kakva skola sve to treba pozatvarati.
Podelite komentar