Koliko porodiljskog imaju žene koje rode blizance: Nekad godinu, a nekad dve, otkrivamo od čega zavisi

   ≫   
Čitanje: oko 6 min.
  • 1

Žene u Srbiji koje su u blizanačkoj trudnoći u večitoj su dilemi koliko imaju pravo na porodiljsko odsustvo. Uvreženo je mišljenje da svaka majki dvojki, ima pravo na 2 godine, međutim, istina je drugačija, jer sve zavisi da li je ona rađala jo dece. 

U Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju objašnjavaju najpre za Telegraf.rs da u višestrukoj trudnoći svako dete majke ima svoj redosled rođenja prema vremenu rođenja određenog dana - čas i minut.

- U redosled rođenja računaju se sva živorođena deca majke bez obzira na to koliko su živela - ukoliko je neko preminulo po rođenju, a ne računaju se mrtvorođena deca - kažu u ovom Ministarstvu a zatim navode kada žena, koja ima višestrku trudnoću ima pravo na godinu, a kada na dve godine porodiljskog odustva:

Ako majka nema dece prethodnog reda rođenja i rodi blizance - deca su prema vremenu rođenja prvo i drugo dete. Ukoliko je u radnom odnosu, majka za njih može da ostvari pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta, i naknadu zarade za to vreme u ukupnom trajanju od 365 dana. Ako majka ima jedno dete, pa rodi blizance ta deca su drugo i treće dete i ukoliko je u radnom odnosu majka za njih može da ostvari sva ova prava u ukupnom trajanju od 2 godine.

Pravo na 2 godine, kako objašnjavaju u ovom Ministarstvu, imaju i žene koje pri prvom porođaju rode trojke, ili četvorke.

- Ako majka nema dece prethodnog reda rođenja i rodi trojke - deca su prema vremenu rođenja prvo, drugo i teće dete. Ukoliko je u radnom odnosu majka za njih može da ostvari pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo sa rada radi nege deteta i naknadu zarade za to vreme u ukupnom trajanju od dve godine - kažu u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju. 

Isto važi i za prvorotke četvorki. Ako majka nema dece prethodnog reda rođenja i rodi četvorke - deca su prema vremenu rođenja prvo, drugo, treće i četvrto dete. S tim u vezi, ona ima, takođe, pravo na porodiljsko odsustvo u ukupnom trajanju od dve godine

Dodaju i da se pravo na roditeljski dodatak može ostvariti za prvo četvoro dece po redosledu rođenja u porodici, ali i za svako dete iz višestruke trdunoće po rođenju trećeg deteta a na osnovu posebnog rešenja Ministarstva za brigu o porodici i demografiju.

- Za blizance po rođenju trećeg deteta, trojke po rođenju drugog deteta, trojke po rođenju trećeg deteta...

Konačno više beba, manje preminulih

Srbija se, inače, konačno može pohvaliti lepim vestima, da se u njoj u  toku jednog meseca rodilo više beba, a preminuo manje osoba, u odnosu na isti period prošle godine, a što se desilo u januaru ove 2023. godine. Kako je za Telegraf.rs izjavila ministarka za brigu o porodici i demografiju prof. dr Darija Kisić, ova vest ohrabruje i govori da ćemo ove godine imati bolju demografsku sliku.

U Srbiji je u januaru ove godine, da podsetimo, rođeno 5. 401 beba, i u odnosu na isti mesec prethodne godine, kada je broj živorođenih iznosio 4.829 beleži se rast od 572 odnosno za 11,8 odsto, objavio je Zavod za statistiku.

Sa druge strane, u januaru je preminule 9. 372 osobe, i u odnosu na isti mesec prošle, 2022. godine, kada je broj umrlih bio 11. 392, beleži se pad od 2.020 ili za 17,7 odsto.

Ministarka Kisić je otkrila za Telegraf.rs, a to je rekla i u novogodišnjem intervjuu za naš portal, da su rezultati analiza još krajem prošle godine,  bili ohrabrujući, jer smo bili jedina zemlja u okruženju koja je imala porast novorođene dece u odnosu na 2021. godinu.

Istakla je da su ovi pozitivni trendovi rezultat svih pronatalitetnih mera koje je država do sada primenila, i podsetila da je finansijska podrška majkama i roditeljima je nikada veća, budući da za rođenje prvog deteta roditelji u ovom momentu dobijaju 345.000 dinara, dok su 2012. godine dobijali oko 30.000 dinara.

- Značajno su povećani i ostali dodaci - za drugo dete, koji se isplaćuje u 24 rate, sada iznosi 306.388,75 dinara, za treće dete, koji se isplaćuje u 120 rata, 1.838.332,53 dinara, a za četvrto dete 2.757.498,79 dinara u 120 rata. Jednokratna pomoć za rođenje drugog i trećeg deteta od 1. januara 2023. godine iznosi 115.132,90 dinara, dok paušal za nabavku opreme za dete iznosi 6.383,10 dinara - navela je Kisić za Telegraf.rs:

- Očekujemo da neke mere, kao što su subvencije za kupovinu prvog stana za majke koje do sada nisu imale nekretninu na svoje ime, tek daju svoje efekte. Ova mera se primenjuje od početka prošle godine, a ovaj podsticaj će biti nastavljen i u ovoj godini.

50 odsto porodica u Srbiji ima samo jedno dete

U Srbiji oko 50 odsto porodica sa decom ima samo jedno dete, a cilj je da ih ima više, pa će se pored drugih mera, raditi i na tome da se produži i porodiljsko odsustvo i za prvo i za drugo dete. 

Ukoliko se predlozi usvoje, porodiljsko neće počinjati u vreme u koje sada, a neće ni trajati koliko traje sada. Trajaće duže i za prvo i za drugo dete a računaće se od onog trenutka kada se žena porodi, a ne 28 dana pre porođaja.

Izuzetak će biti majke prevremeno rođene dece, jer je predlog da njima porodiljsko počinje onog trenutka kada dete napusti Odeljenje neonatologije i dođe kući.

Sve promene u vezi sa poodiljskim odsustvom

Ove izmene najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić uoči Nove godine koji je istakao da je razlog da se pomogne majkama. Predsednik je tada najavio da želi da se poveća nivo porodiljskog odsustva za prvo i drugo dete sa 12 na 15 meseci i na 18 meseci.

Ministarka Darija Kisić kazala je za Telegraf.rs da bi to značilo da se porodiljsko za prvo dete produži sa 12 na 15 meseci, a za drugo sa 11 na 18 meseci. Za treće i svako naredno dete porodiljsko odsustvo je dve godine.

Predlog je i da se pomeri početak porodiljskog. Sada porodiljsko počinje 28 dana pre porođaja, a cilj je da ono počinje sa danom dolaska bebe na svet.

Za to postoji niz opravdanih razloga.

- U međuvremenu, znamo, menjali su se neki drugi zakoni. Recimo Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Postoji određena vakcinacija koja se može dati tek u uzrastu sa navršenih godinu dana a da je ta vakcina i obavezna za upis u vrtić (MMR). Tako da čitav niz faktora sledi koji nameće da većina majki nije ni u mogućnosti da sve to ispuni da se vrati na posao. Onda znamo da smo svi mi tražili različite opcije kako da produžimo naše odsustvo, pa prvo koristimo godišnji odmor koji nismo koristili, onda majke traže načine kako da otvore bolovanje. Nesporno je da postoji potreba da se ta tačka pomeri pogotovo još kada su u pitanju majke koje su prevremeno rodile decu. Deca koja su rođena pre termina vrlo često su na odeljenju za neonatologiju, tu provedu i po nekoliko meseci, a majka nije sa njima. I za te majke se otvorilo pitanje pomeranja početka porodiljskog. To sve jesmo inicirali. Ne mogu da kažem tačne vremenske odrednice kada će to da se dogodi jer to ne zavisi od nas, ali sva ta pitanja smo pokrenuli - kazala je ministarka Kisić ranije za Telegraf.rs.

- Na taj način smo definisali, da je najpoželjnije da se računa kada se majka porodi. To isto važi i za majke prevremene rođene dece, odnosno od onog momenta kada dete dođe kući. Jedna od opcija o kojoj smo razmišljali, da se produži za ono vreme koje je dete provelo u bolnici do onog momenta kada je dete došlo kući.

Video: Darija Kisić: Žao mi je što nisam rodila još jedno, predložićemo duže porodiljsko i za drugo dete

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srkimaja

    28. februar 2023 | 07:36

    Ne racunajte gospodjo ministarka mesec za mesec vec godinu za godinu pa ce te vidjeti koliko nas msnke ima i zivi u Sebiji.....

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA