Slovačka evangelistička crkva u Zrenjaninu u veoma lošem stanju: Staza kraj nje ograđena zaštitnom mrežom

  • 0

Slovačka evangelička crkva u Zrenjaninu trebalo bi da dobije status zaštićenog kulturnog dobra. Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin, naime, pokrenuo je septembra prošle godine postupak u kom bi, nakon okončane procedure, ova crkva iz 19. veka trebalo da se nađe u posebnom režimu zaštite, piše Zrenjaninski.com.

Da li će je taj status zaista i zaštiti, to će se tek videti, s obzirom na to da se ova crkva nalazi u veoma lošem stanju, a od pre nekog vremena, zbog bezbednosti prolaznika, ograđena je zaštitnom mrežom.

Slovačka evangelička crkva nalazi se na uglu ulica Cara Dušana i Slovačke. Izgrađena je 1837. godine, a toranj joj je podignut tek devet godina kasnije, kažu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.

- Slovačka (Totska) crkva predstavlja skladnu arhitektonsku celinu sa baroknim i klasicističkim elementima. Jednobrodna crkva sa ravnom tavanicom na zapadu ima pripratu sa galerijom na kojoj se nalaze orgulje i polukružni oltarski prostor na istoku - objašnjavaju u Zavodu.

Pod zaštitom bi trebalo da se nađe i Parohijski dom

U kompleksu koji bi trebalo da se nađe pod zaštitom je i Parohijski dom, izgrađen 1927. godine u stilu poznog klasicizma. Podignut je na mestu stare dotrajale parohijske zgrade iz 19. veka prema planovima građevinskog inženjera Nikolasa Krepsa. Tom prilikom je i crkva obnovljena.

- Ova visoka prizemnica je izvedena u stilu poznog klasicizma, ali su sa ulične fasade ulonjeni svi ukrasi. Zahvaljujući sačuvanom planu, jednoj staroj fotografiji i očuvanim elementima na dvorišnim fasadama, moguće je vraćanje izgleda fasade iz perioda izgradnje. Ima osnovu u obliku slova L sa jednim dvorišnim krilom. Ulaz u zgradu je sa dvorišne strane - ističu u Zavodu.

Parohijski dom sa crkvom povezuje dekorativna ulična ograda od kovanog gvožđa. Zgrada Parohijskog doma zajedno sa crkvom čini stilsku i arhitektonski skladnu celinu. U okviru zaštićene okoline Slovačke evangeličke crkve nalaze se tri građanske kuće u nizu koje su frontom okrenute ka Slovačkoj ulici.

U Veliki Bečkerek evangelisti su počeli da se doseljavaju u drugoj polovini 18. veka. Pripadali su Slovačkoj, a delimično nemačkoj narodnosti. Bečkerečka crkvena opština osnovana je 1795. godine.

Video: Poslednja 3 jedva premašuju 100.000 stanovnika: 10 najvećih gradova u Srbiji prema poslednjem popisu

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA