Dr Konstantinidis: Značajna verovatnoća da će broj zaraženih morbilima porasti, evo kad su deca najzaraznija
Domaći stručnjaci, u vezi sa otkrivanjem pet slučajeva dece obolele od malih boginja u uzrastu do dve godine i jedne 47-godišnje osobe, svih sa područja Smedereva, izražavaju bojazan da je moguće razbuktavanje zaraze i izbijanje epidemije kakva je u Srbiji zabeležena pre samo nekoliko godina.
Profesor dr Georgios Konstantinidis, predsednik Udruženja pedijatara Srbije,objašnjava u razgovoru za Telegraf.rs da sadašnjih pet povezanih slučajeva, znače uzbunu, međutim, ocenjuje da je verovatnoća da broj obolelih poraste značajna.
"U godini 2017. na 2018. bilo je dokazanih oko 5.000 slučajeva. Prošle godine nije bilo pet vezanih slučajeva. Ali, to nije ništa, morbili se vrlo brzo šire. Ova 2017. na 2018. je dokaz. Daj bože da nisam u pravu, da ne bude novih", kaže nam pedijatar.
Dodaje da je na struci da apeluje na roditelje da vakcinišu decu.
"Da se što više vakciniše, jer se nakupio veliki broj nevakcinisanih tokom prošle godine, tako da su šanse da bude puno obolelih velike. Ja govorim ono što kažu knjige i što se do sada dešavalo. Za očekivati je. Verovatnije je i da će se proširti nego da neće", objašnjava naš sagovornik.
Kaže i da je otežavajuća okolnost to što su deca najzaraznija dok nemaju ispoljenu kliničku sliku. Odluka o izolovanju kontakata, ipak, nije potpuno predvidljiva.
"To odlučuje epidemiolog na licu mesta. Pošto se radi uglavnom o deci, oni ne treba da idu u školicu. Suština priče je da roditelji ne vode 'rovitu' decu, čak ni one sa minimalnim simptomima prehlade i neke respiratorne infekcije, jer postoji šansa da imaju i morbile koje se nisu sasvim ispoljile klinički, nego da je to tek početak bolesti. Neke posebne izolacije tu nema, oni ostaju kod kuće", kaže prof. Konstantinidis.
Navodi i da ne postoji ozbiljna opasnost po roditelje, jer je obuhvat vakcinacijom u periodu od 1971. godine bio dobar.
"Dakle, deca ostaju kod kuće, osim ako se ne radi o teškim kliničkim oblicima, koji zahtevaju bolničko lečenje".
U vezi sa vakcinisanom decom, ocenjuje da su bezbedna, te da je rizik od ispoljavanja simptoma na nivou statističke greške.
"Oni koji su vakcinisani, po mom mišljenju bi mogli da nastave da idu u vrtić, a ovi koji nisu, oni će sačekati da vide. Ne mislim da baš treba raspustiti celu školicu".
Prethodno su nadležni saopštili da je obuhvat MMR vakcinom u godinama unazad opadao, te da se bеlеži pоrаst brој slučајеvа mоrbilа tокоm 2022. gоdinе u оdnоsu nа 2021. gоdinu.
Saopštili su i da su tокоm 2020. i 2021. gоdinе u Srbiјi rеgistrоvаnе nајnižе vrеdnоsti оbuhvаtа MMR vакcinоm u pоslеdnjih 20 gоdinа. Оbuhvаt оvоm vакcinоm u drugој gоdini živоtа u 2020. gоdini iznоsiо је 78,1 odsto, а u 2021. gоdini svеgа 74,8 odsto. Оbuhvаt drugоm dоzоm, prе upisа u prvi rаzrеd оsnоvnе šкоlе, u 2021. gоdini iznоsiо је 85,8 odsto. Priкupljаnjе pоdаtака о оbuhvаtu MMR vакcinоm u 2022. gоdini је u tокu, a ciljnе vrеdnоsti оbuhvаtа svim vакcinаmа iznоsе 95 odsto.
U pоslеdnjој еpidеmiјi mаlih bоginjа u Srbiјi, tокоm 2017. i 2018. gоdinе rеgistrоvаnо је око 4.800 оbоlеlih, оd којih је 93 odsto bilо nеvакcinisаnо, nеpоtpunо vакcinisаnо ili sа nеpоznаtim vакcinаlnim stаtusоm. Јеdnа trеćinа оbоlеlih bilа је hоspitаlizоvаnа zbоg tеžinе кliničке sliке prаćеnе коmpliкаciјаmа. U оvој еpidеmiјi rеgistrоvаnо је 15 smrtnih ishоdа mеđu којimа је bilо čеtvоrо dеcе mlаđе оd pеt gоdinа.
Video: Ovo su simptomi malih boginja: Ako se pojave bele pege, pravac kod lekara
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mama
Pa kako da idu u skolicu deca koja nisu vakcinisana MMR-om? Koliko znam i koliko sam upoznata uslov za upis u skolicu je vakcinacija.
Podelite komentar