"Žene za žene": Stručna konferencija na kojoj će se pokazati njihov položaj i koliko su ravnopravne
"Blic žena", najtiražniji i najčitaniji magazin u Srbiji, povodom 18 godina postojanja organizuje konferenciju "Žene za žene". Cilj ovog stručnog skupa je da se vidi kakav je položaj žena danas u odnosu na 2004. godinu, kada je izašao prvi broj magazina.
Događaj je zakazan za 21. 12. 2022. s početkom u 14 časova, u sali "Donji Dorćol" hotela "Mona Plaza" u Beogradu, a kroz tri panel diskusije biće predstavljeno koliki su pomaci napravljeni kad je reč o učešću žena u javnom i političkom životu, ekonomskom osnaživanju žena i bezbednosti žene u porodici, na poslu i u društvu, kao i šta je to na čemu još možemo da radimo i na koji način, piše Blic žena.
Konferenciju će otvoriti:
Darija Kisić, ministarka za brigu o porodici i demografiju
Rade Basta, ministar za privredu
Miomir Đorđević, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti
Panel diskusija RAVNOPRAVNA: Prisutnost žena u javnom i poslovnom životu
Rodna ravnopravnost, kao bitan faktor razvoja demokratskog društva, podrazumeva jednako učešće žena i muškaraca u svim oblastima javnog života.
Poslednje dve decenije se u Srbiji dosta uradilo po tom pitanju – uspostavljeni su važni institucionalni mehanizmi za unapređivanje rodne ravnopravnosti, usvojeni su Zakon o ravnopravnosti polova i Zakon o zabrani diskriminacije (2009), osnovano je Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost (2014), usvojena je Strategija za rodnu ravnopravnost sa važenjem do 2030. godine, revidirani su i različiti relevantni zakoni (poput Zakona o porodici, Krivičnog zakona, Zakona o radu, Zakona o zapošljavanju i sl.)
A kakva je situacija u našem društvu? S kakvim se sve preprekama i izazovima te žene suočavaju? Da li smo kao društvo još puni prеdrasuda o ženama koje žele da budu prihvaćene kao ravnopravni partnеri u društvu? Postoji li žеnska solidarnost? Koja je uloga medija na ovom putu?
Učesnice:
Gordana Predić, posebna savetnica ministra kulture za pitanja kulture, medija i rodnu ravnopravnost ispred Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti
Tatjana Vidaković, glavna urednica sadržaja portala „Infostud“
Danijela Gašparac, Head of Marketing Research – CEO Advisor u kompaniji "Telekom Srbija" i Marketing and Communication Consultant u "Srbija voz"
Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera
Marija Ilić, predsednica UO Asocijacije video-igara industrije Srbije
Panel diskusija OSNAŽENA: Ekonomsko osnaživanje žena
Jačanje ekonomske sigurnosti i prava žena jedan je od osnovnih prioriteta, kako u Srbiji, tako i u svetu, dok je ravnopravnost žena i muškaraca jedna od pet vrednosti na kojima počiva Evropska unija. Kako su žene ranjivija kategorija i ekonomska ravnopravnost u Srbiji još nije potpuno zastupljena, na ovom panelu fokusiraćemo se na ekonomsko osnaživanje žena.
Zašto je to važno? Jer pomaže ženama da dođu do sigurnosti, pronađu posao i obezbede sebi finansijska sredstva za život.
Ono se sprovodi kroz različite programe, radionice, obuke, koji obezbeđuju ženama da poboljšaju svoj položaj na tržištu rada ili pokrenu sopstveni biznis. Ovaj tip osnaživanja se ogleda i kroz programe finansijske podrške i aktivnih mera zapošljavanja, kao i kroz udruživanje žena. Ekonomsko osnaživanje žena i radna jednakost su nacionalni interes jer žene čine polovinu ukupnog i radno sposobnog stanovništva i zato je potrebno da taj ljudski kapital stavimo u funkciju. Prethodnih godina učinjeno je puno konkretnih pomaka, od uspostavljanja Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, donošenja Zakona o rodnoj ravnopravnosti i brojnih programa i kampanja za jačanje svesti o značaju ove teme. Na ovom panelu ćemo zajedno da vidimo gde smo sad?
Učesnice:
Mirjana Filipović, posebna savetnica ministra privrede
Iva Vuksanović, viša savetnica u Privrednoj komori Srbije
Sanja Popović Pantić, predsednica Udruženja poslovnih žena
Malina Stanojević, predsednica Udruženja žena „Sačuvajmo selo“ iz Priboja
Zoja Kukić, urednica i autorka STARTIT-a
Milica Žepinić, vlasnica firme L-tab Shoes
Panel diskusija BEZBEDNA: U kući, na poslu, u društvu
Bezbednost žene u porodici, na poslu i u društvu ide paralelno sa njenim osnaživanjem da bude ekonomski nezavisna, rušenjem predrasuda o njenoj podređenoj ulozi u društvu, edukacijom i podrškom da se ostvari i kao majka i kao poslovna žena, jer je samo samostalna žena - zdrava i zadovoljna žena. Jedino takva može da bude stub porodice, koja je temelj društva.
Godine 2017. počela je primena Zakona o sprečavanju nasilja nad ženama i izmena Krivičnog zakonika, kojima su uvedena nova krivična dela poput proganjanja i polnog uznemiravanja. Tu je i Zakon o rodnoj ravnopravnosti iz 2021. godine, čiji se poseban deo tiče sprečavanja i suzbijanja rodno zasnovanog nasilja. Prošle godine doneta je Strategija za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici za period 2021–2025. godine.
Ali izveštaji o stanju ravnopravnosti žena, femicidu i svim oblicima nasilja nad ženama ipak su zabrinjavajući.
Na trećem panelu BEZBEDNA ćemo pokušati da odgovorimo na pitanje. "Kako da bolje zaštitimo žene?"
Učesnice:
Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za brigu o porodicu i demografiju i predsednica Stručne grupe Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost
Ljiljana Lončar, projektna menadžerka i stručnjakinja za nasilje nad ženama iz Kancelarije UN Women
Brankica Raković, glavna i odgovorna urednica magazina "Lola"
Jovana Ružičić, direktorka Centra za mame
Hajrija Ramadani, predsednica Udruženja žena žrtva nasilja
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.