Još samo da se teleportuje: Profesorka Jelena predaje istoriju u Guči, pa autobusom putuje na Kosovo
Kada se odlučila na rad sa decom kao profesorka istorije, Jelena Petrović iz Čačka znala je da neće biti lako, ali ni u najluđim snovima nije očekivala da će joj za obavljanje ovog posla biti neophodna moć teleportacije. Ova profesorka nema pun fond časova i do sada je predavala u Osnovnoj školi u selu Vraćevšnica kod Gornjeg Milanovca, ali i u srpskoj enklavi Babin Most u opštini Obilić. Kako bi ispunila potrebnu normu njoj je ove godine odlukom Radne podgrupe Školske uprave u Čačku ponuđeno da pored ove dve, predaje i u Osnovnim školama u Lučanima i Guči, što je fizički praktično nemoguće izvesti tokom jedne radne sedmice.
- Ponedeljkom prva dva časa držim u Guči, druga dva u Lučanima. Utorkom predajem u Vraćevšnici, nakon tih časova evo već deset godina u dva sata posle ponoći sedam na autobus i idem na Kosovo i sredom i četvrtkom tamo imam nastavu. Potom se u četvrtak popodne vraćam za Čačak i u petak ponovo idem u Vraćevšnicu. Ovo je fizički neizdrživo i preteško, ali ovaj predlog Radne podgrupe nisam smela da odbijem po zakonu, skinuli bi me sa B liste tehnoloških viškova - izjavila je ova profesorka istorije za RINU.
Ona dodaje da je Školskoj upravi u Čačku već uputila dopis da preispitaju ovu za nju nelogičnu raspodelu. Navodi da se možda moglo iznaći i neko drugo rešenje, jer su u čačanskoj Gimnaziji i Osnovnoj školi u selu Zablaće pored Čačka potrebni upravo nastavnici istorije. Obraćala se direktorima ovih obrazovnih ustanova, ali kako kaže, odgovor nije dobila.
- Imam troje dece koju skoro uopšte i ne viđam. Ovakav način rada utiče i na život moje porodice. Oni čekaju vikende i raspust kako bih mogla i njima da posvetim vreme. Maksimalno se trudim da im udvoljim, ali sam na ivici fizičke snage i to utiče na svaki segment mog života - kaže Jelena.
Sa druge strane, iz Školske uprave u Čačku kažu da su iako je zaposlena u Školskoj upravi Kosovska Mitrovica, profesorki Jeleni Petrović "izašli u susret u skladu sa mogućnostima".
- Ove godine ona se za taj procenat fonda časova koji joj se nedostaje ponovo obratila nama. Mi smo je uputili u srednju školu u Dragačevu i u ovom trenutku ne vidimo ništa sporno s obzirom na to da su tu slobodni časovi istorije. Naišli smo na razumevanje direktora tih ustanova, a ta četiri časa sedmično koja su joj potrebna i koje dobija su stavljeni u jedan dan. Čini mi se da sve što je izvodljivo ostalim kolegama koji žive u Čačku, ili u Gornjem Milanovcu a putuju na nastavu u školu u Dragačevu, izvodljivo je i za koleginicu Petrović - kazala je Slađana Parezanović iz Školske uprave u Čačku.
Profesorka je za svoj slučaj angažovala i advokata, koji će sa sa pravne strane pozabaviti njenim problemom. Dok se situacija ne reši ili trajno ne promeni, ova heriona modernog doba će u borbi za obrazovanje nastaviti da prelazi na stotine kilometara sedmično.
(Telegraf.rs)
Video: Pas sa Cetinja čeka decu koja nikada neće doći
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Andja
Podrška ovoj profesorki.
Podelite komentar
John
A šta ćeš kad mora da se zaradi i za letovanje. Jbg i ja tako u Kanadi rmbam dva posla svaki dan i vikendom treći kako stignem ne pitajte. Jer od jednog posla samo mogu stan kredit za stan da platim. A drugi je za život a od trećeg uštedim bedak boze ako mi zatreba za doktora pošto ih ovde nema pa da platim kartu kuci i taj period kiriju i auto kredit. Al tako je to. Pište malo omeni i svima ostalima koji rade dva posla i tri da bi opstali. Ceo svet je otišao u...k.... Al lepo je slušati mog starog kad kaže ja od jedne plate kupim fiću novog u to vreme.ej. pa sad ti vidi.
Podelite komentar
Stefan
Ma hajde. Dovedite prosvetara koji su postavili stubove školstva nakon drugog svetskog rata. Moja baba je kao univerzitetski profesor radila u svim delovima bivse Jugoslavije, račalo se iz Bosne u Sloveniju, Beograd, Banat, Kosovo.. Predavalo sve što mora mešovitim odeljenjima, po gradovima i selima pa je u isto vreme bila i učitelj nižim razredima, nastavnik višim i profesor u srednjoj. Porodila se na putu između dva radnog mesta. Jedna sednica na kojoj se odlučivalo o kvalitetu plana i programa znala je da potraje i po 15 sati. Svakog dana je pisala takozvanu pripremu za rad 2 sata pred polazak na posao. Metodika, ciljevi, individualno u odnosu na svakog djaka. Danas je u poodmaklom starijumu alchajmera, preznoji se da sastavi recenicu - a deci iz komsiluka i dalje objasni matematiku za pola sata koja im nakon predvanja u školama nije jasno ispredavana. Pre 10ak godina su je molili da upotpuni mesto VD direktora škole dok se ne prijavi neko ko ispunjava uslove. Kada je tražila pripremni materijal, od 30 navastnika imao ga je jedan. Metodika pogrešna. u svojoj 90oj godini života skida sa interneta nove akademske radove i istraživanja da proveri da nešto nije promenjeno usled novih znaja. U školi kao VD direktor zaključuje da ni jedan od nastavnog kadra ni jedan naučno-istraživački rad nije pročitao od izlaska sa fakulteta, čak šta više smatraju da im to nije obaveza. Pa to je kao da neurohirurg ne prati razvoj medicine. pa ovi današnji bi izvršili kikiriki...
Podelite komentar