Nesvakidašnje odmorište kod Pirota: Zimi nalik na unutrašnjost pećine, leti okuplja ljubitelje meda i kajmaka

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Ako krenete putem od Stare planine ka Pirotu nesumnjivo ćete naići na mnoštvo prelepih pejzaža naročito u zimskom delu godine. Visoke četinare već sredinom novembra prekriva tanak sloj snega, ali pažnja vozača je ipak usmerenija ka kolovozu koji je pored oštrih krivina prekriven i poledicom, te im se preporučuje oprez pri vožnji, a bez lanaca se na put ni ne kreće.

Ekipa portala Telegraf.rs imala je priliku da poseti ove predele, a s obzirom na to da zimska turistička sezona još uvek nije počela broj turista je bio prilično ograničen. Iznenađujuće, najviše posetilaca skupilo se na oko tridesetak kilometara od Pirota, na nesvakidašnjem odmorištu pored puta.

Naime, u blizini sela Kalna, na oko 450 metara nadmorske visine nalazi se vodopad Bigar, specifičan po kamenu preko kog se preliva voda, a po kojem je i dobio ime.

Ono što ga od ostalih izdvaja, pored činjenice da se nalazi odmah pokraj puta, te je nemoguće ne uočiti ga, jeste to što se uzvodno od vodopada nalazi jedinstvena prirodna atrakcija - više manjih vodopada i bigrenih kadica u koritu reke, kao i tri jezerceta sa bistrom vodom.

Iako je na ovoj nadmorskoj visini čak i u novembru veoma hladno, ispred odmorišta uglavnom je parkirano nekoliko automobila, a kako su nam rekli turisti koje smo ovde zatekli, nikada ne propuštaju priliku da čuju šum vode i uživaju u miru i tišini pre nastavka puta. Mala krečnjačka jezerca i manji vodopadi uzvodno od Bigra predstavljaju pravi užitak za svakog ljubitelja prirode.

Kako su nam objasnili posetioci koji ovde dolaze godinama unazad, oni su u prošlosti bili mesto za okupljanje u vreme praznika i vašara, a sada su postavljene pečurke sa klupama u okolini Vodopada, dok se na travnjak na proleće parkiraju ulični prodavci domaćih proizvoda, što ovu atrakciju čini još više nezaobilaznom.

- Mi smo iz Negotina, dolazimo često u Pirot kod rodbine i ovo nam je glavno odmorište. Leti i na proleće stanemo ovde kako bismo kupili pravi domaći kajmak, kačkavalj i med. Kada su jake zime vodopad se skroz zaledi, pa vam deluje kao da ste u unutrašnjosti pećine - navodi porodica koja je baš na ovom mestu odlučila da predahne od puta.

Predeo Sare planine poznat je po velikom broju vodopada i specifičnim prirodnim atrakcijama. Dosadašnji geografski podaci govore da se skoro svaki treći vodopad u Srbiji nalazi u okolini ove planine, međutim, do većine je veoma teško doći zbog nepristupačnosti puta, pa se samo najsmeliji avanturisti upuštaju u obilazak.

Video: Telegraf u staništu slepih miševa: Ušli smo u Hadži-Prodanovu pećinu kod Ivanjice, evo kako izgleda

(Telegraf.rs)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jevrem

    12. mart 2023 | 21:29

    Volim ceo taj kraj oko Pirota. Nema nista lepse od odmora na planini, kakvo bre more.Pravi outdoorsman voli planinu i prirodu.Stara planina je prelepa za sve,netaknuti raj za odmor i naročito za lov na sve a posebno na 🐗 Najbolji kapitalci su sa Stare planine.Dobri ljudi, vredni i ljubazni domaćini i treba otići i uživati u toj netaknutoj prirodi da se diviš toj lepoti i nestvarnim prizorima.Istočna Srbija celom svojom dužinom,kad kreneš od Negotina preko Homolja skroz do Pčinje ima toliko toga da ponudi od netaknute prirode,prizore kakvih nema nigde na svetu a na svakom je da otkrije to nešto za sebe.❤🍻

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA