Za svaki boljku se traži specijalista: Da li su lekari opšte prakse nepravedno stavljeni po strani?
Prijatelja iz inostranstva neretko nam zavide što i za najmanju boljku možemo da dobijemo po nekoliko mišljenja lekara specijalista. S druge strane, kod nas se lekari opšte prakse žale na to da su nepravedno skrajnuti, da se bave više papirima, nego medicinom i da su mnogi od njih uzalud išli na specijalizaciju.
Pojedini pacijenti imaju utisak da se lekari opšte prakse više bave administracijom i izdavanjem uputa nego lečenjem. Da li je to prava slika i da li u ovom slučaju zavisimo od sreće, odnosno od toga ko nam je lekar i u kom domu zdravlja? piše RTS.
"Nažalost, pogrešna slika i pogrešan utisak. Izabrani lekari, porodični ili opšte medicine su prva i poslednja karika u zdravstvenom sistemu. Izabrani lekari imaju mnogo veće ingerencije i mnogo toga može da se završi na primarnom nivou. Sve informacije se slivaju kod nas i mi pacijenta gledamo sveobuhvatno", kaže dr Dragana Ivanović, načelnica Opšte medicine.
Kada su u pitanju specijalisti opšte medicine, tu je dijapazon pregleda vrlo širok tako da lekari tvrde – pacijenti mogu da budu mirni i da imaju poverenja.
"Imamo mogućnost da radimo laboratoriju, osnovni pregled kao što smo i učili na fakultetu, znači da pacijent bude pregledan zavisno od tegoba koje ima. Imamo mogućnosti da radimo laboratorijsku dijagnostiku, rendgen, mnoge akutne stvari se rešavaju kod nas, dolaze pacijenti sa akutnim simptomima počevši od lumbalnih, temperatura, urinarnih infekcija, sve se to završava na primarnom nivou", ističe Ivanovićeva.
Lekar koji ima i iskustva u 70 odsto slučajeva će sam pomoći pacijentu. Ako to nije moguće, zbog težeg zdravstvenog stanja ili komplikovanije intervencije, uputiće ga na specijalistički pregled ili bolničko lečenje. Tako bi trebalo da bude.
Međutim, lekari tvrde da se neretko dešava da pacijenti u startu traže specijalistički pregled, što može biti dodatni uzrok za duge liste čekanja.
Činjenica je da je kovid poremetio sistem, ali ima istine i u tome da je i pre kovida bilo lista čekanja i previše adminstrativnih procedura.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić najavila je je da će do Nove godine biti ukinuto zakazivanje samo od prvog do petog u mesecu kako bi se izbeglo da urgentni centar ostane ono što je sad, praktično najveći dom zdravlja u Srbiji. U domovima zdravlja kažu da čekaju zvanično uputstvo Ministarstva.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jomar
A tek da vidite reakciju specijaliste kada čuje da se lekar opšte prakse drznuo da predloži terapiju. Kao da ste mu oko izvadili. Taština je to brate.
Podelite komentar
Margit
Niko ne stavlja lekare opste prakse po stranu sami se stavljaju jer im je tako lakse da neko drugi preuzme odgovornost o doticnom pacijentu, lakse je otstampati uput, nego saslušati pacijenta, ponovo mu zakazati pregled pratiti ga. Ovako im je lakse a plata ista.
Podelite komentar
Milorad
Jesu stavljeni po strani, nekada je lekar opste prakse bio jaci od bilo kog specijaliste, osim hirurga, koji je u sustini mehanicar. Ima dobrih lekara opste prakse ali je njih vrlo malo, pa tako i specijalista. Problem je sto kod nas ljudi uce pogresne fakultete, uci ono sto mu ne lezi. Covek mora da bude rodjen za odredjenu profesiju, bilo koja profesija bez logike je 0 profesija, bubanje nema veze sa logikom, a i nas sistem obrazovanja je tome kriv, mnogo je prenaglasena teorija i to po svakom predmetu bilo koje buduce struke, mora da se toga dosta nauci sto nece nikada biti potrebno u zivotu bilo koje struke.
Podelite komentar