Skrining na rano otkrivanje raka pluća uvodi se i u Beogradu: U Vojvodini već zaživeo

  • 0

Оd svih zemalja zapadnog Balkana, Srbija je prva država koja je uvela skrining program na rano otkrivanje raka pluća, maligniteta zbog koga zauzimamo prvo mesto po smrtnosti u Evropi. Nakon što јe ovaj program zaživeo u Vojvodini, rana dijagnostika karcinoma pluća od naredne godine počeće da se sprovodi i u Beogradu, kao pilot projekat, sa tendencijom širenja na celu zemlju.

Karcinom pluća predstavlja vodeći uzrok smrtnosti od svih maligniteta kako u svetu, tako i u Srbiji, dok broj obolelih raste svake godine. Poslednjih godina poprima razmere epidemije.

Od ove vrste raka u našoj zemlji oboli gotovo 7.000, a na žalost umre više od 5.000 osoba.

Time je rak pluća postao veliki zdravstveni problem. Statistika pokazuje da svakog dana, prosečno, oboli skoro 20 novih pacijenata, dok 13 izgubi bitku sa ovom opakom bolešću, a još strašnije je, što na svaka dva sata izgubimo jednu osobu od raka pluća. Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja je upravo rano otkrivanje raka pluća, što u Srbiji nije slučaj. Kod više od 70 odsto pacijenata, rak pluća otkrije u poslednjem stadijumu, kada su šanse za preživljavanje gotovo iscrpljene.

Od raka pluća najčešće oboljevaju muškarci, pušači, srednjeg i starijeg životnog doba. Novembar je mesec posvećen borbi protiv raka pluća, a tada počinje i Svetsko prvenstvo u fudbalu na kojem učestvuje i reprezentacija Srbije. S obzirom na to da je rak pluća prvenstveno bolest odraslih muškaraca, koji su najverniji fudbalski navijači, Udruženje “Punim Plućima” je, uz podršku Fudbalskog Saveza Srbije, snimilo spot "Punim Plućima" u kojem, pored pacijenata i lekara, učestvuju i fudbalski reprezentativci Srbije - Aleksandar Mitrović, Dušan Tadić, Dušan Vlahović i Sergej Milinković-Savić. 

Skrining program podrazumeva detekciju karcinoma pluća pomoću niskodoznog skenera (LDCT), uz pomoć kojeg se se mogu prikazati manje tumorske senke, koje nije moguće videti uobičajenim dijagnostičkim postupcima (RTG).

Ovom metodom u Vojvodini je do sada pregledano više od 1.900 pacijenata. Kod njih 34 je otkriven karcinom pluća koji je bio asimptomatski, a kod 50 odsto njih u početnom stadijumu. Na rano otkrivanje raka pluća treba da budu obuhvaćene visokorizične grupe, u koje spadaju osobe starije od 50 godina, pušači, kao i oni koji imaju porodičnu istoriju obolevanja od raka pluća ili druge hronične plućne bolesti.

"Skoro 50 odsto pacijenata, koji su se javili na skrining, bilo je između 60 i 70 godine. Ono što je interesantno jeste da se 87 odsto njih izjasnilo kao aktivni pušači, a samo 13 odsto kao bivši pušači. Statistika pokazuje da je u poslednjih 10 godina bilo samo devet odsto nepušača među obolelima, 27 odsto bivših pušača, a najviše je bilo aktivnih pušača, čak 66 odsto. Međutim, zabrinjava podatak da se ukupan broj obolelih povećao za 12 odsto, a broj obolelih žena za 55 odsto. Tome je svakako doprinelo i što veliki broj građana (gotovo 40 odsto) puši. Rak pluća je u velikom broju slučajeva izlečiv ukoliko se otkrije na vreme. Takođe, ukoliko se tumor odstrani u ranom stadijumu, petogodišnje preživljavanje ide od 66-82 odsto. Svesni smo da je rešenje za smanjenje smrtnosti, rano otkrivanje raka", objašnjava dr Goran Stojanović, upravnik klinike za pulmološku onkologiju, Instituta za plućne bolesti Vojvodine.

Od naredne godine, plan je da skrining na rano otkrivanje raka pluća zaživi i u Beogradu, u početku kao pilot projekat.

"Eksperti koji se bave rakom pluća iz čitave Srbije trenutno pišu vodič za rak pluća koje će izdati Ministarstvo zdravlja. Prvi deo vodiča biće posvećen upravo skriningu raka pluća. Na taj način dobićemo jasne smernice za skrining program, koje će doktori moći da koriste i da se pridržavaju kako u dijagnostici, tako i u lečenju raka pluća. Što se tiče samog projekta za rano otkrivanje raka pluća, očekujem da će započeti početkom 2023. godine. Inicijalno će biti obuhvaćeno nekoliko beogradskih opština, a potom se nadam da ćemo u narednom periodu proširiti na celu Srbiju. Sada je pravo vreme da se bavimo prevencijom, jer je statistika sumorna, koju možemo promeniti samo ukoliko krenemo sa ranom dijagnostikom i lečenjem, najavljuje Ass. dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije.

Pored pušenja koje konzumira više od 30 odsto odraslog stanovništva i aerozagađenje predstavlja faktor rizika za nastanak raka pluća.

"Iz tog razloga Ministarstvo zdravlja podržava pilot projekat skrininga na rano otkrivanje raka pluća i nastojaće da u budućnosti proširi program na celu zemlju – izjavio je prof. dr Ferenc Vicko, državni sekretar Ministarstva zdravlja.

Predstavnici zdravstvenih vlasti najavljuju da će se u narednom periodu proširiti lista lekova, koja će uključiti i generičke i inovativnine terapije.

"Pluća su svakako prioritet, svesni smo da postoji potreba za daljim unapređenjem terapijskih opcija. Komisija će odlučivati o tome, ali pacijenti mogu da očekuju proširenje liste, nadam se već do kraja godine. To bi značilo da će u istoj godini Republički fond za zdravstveno osiguranje dva puta staviti inovativne lekove na listu", zaključila je Vesna Vuković Kojović, ispred Republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje.

(Telegraf.rs) 

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA