U Srbiji za samo 7 dana popisano 59 nelegalnih visećih mostova: 8 za rušenje, evo koliko ih je ispravno
Po nalogu koji je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić, dao Republičkoj građevinskoj inspekciji izvršen je popis nelegalnih visećih mostova od strane građevinskih inspekcija lokalnih samouprava. Osim popisa nelegalnih visećih mostova lokalne inspekcije su utvrđivale u kakvom su stanju ovi objekti.
“Izveštaj je u roku dostavilo 90 lokalnih samouprava a svoju obavezu nije izvršilo 55. Utvrđeno je da se na teritoriji ovih 90 gradova i opština nalazi 59 visećih mostova od kojih je 8 mostova za rušenje, 41 za sanaciju i 10 ispravnih mostova. Dat je nalog lokalnim samoupravama da postupe po izveštaju, obaveste javnost o stanju nelegalnih visećih mostova i da se preduzmu mere kako bi se obezbedila sigurnost građanki i građana koji ih koriste.
Lokalnim samoupravama koje nisu dostavile izveštaj poslato je upozorenje da odmah dostave izveštaj”, naveo je ministar Vesić.
Ministar je najavio da će u ponedeljak objaviti spisak onih lokalnih samouprava koje nisu izvršile popis i pregled nelegalnih visećih mostova na svojoj teritoriji i prema njima biće sprovedene zakonom predviđene mere.
Ministar Goran Vesić naložio je 4. novembra Republičkoj građevinskoj inspekciji da izda nalog lokalnim inspekcijama da u roku od sedam dana utvrde koliko ima nelegalnih visećih mostova za teritoriju za koju su nadležni i da utvrde stanje u kome se nalaze.
Rok za završetak popisa koji treba da izvrše lokalne inspekcije je 11. novembar 2022. godine.
Podsećamo da se jedan viseći most u Ovčar Banji srušio 13. oktobra kada su dve osobe iz Zvornika poginule i deset povređeno.
Kada je grupa turista iz Zvornika krenula preko visećeg mosta u Ovčar Banji, nije stajalo nikakvo obaveštenje o zabrani upotrebe tog mosta.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović rekao je posle te nesreće da je građevinska inspekcija 5. oktobra zabranila upotrebu mosta u Ovčar Banji, a da je rešenje o zabrani stiglo u JKP "Gradac" osam dana kasnije, dva sata posle rušenja mosta. Viseći most na Zapadnoj Moravi, inače, sagrađen je šezdesetih godina prošlog veka, i to u organizaciji nekoliko meštana Banje i Čačana.
Međutim, most nikada nije dobio upotrebnu dozvolu od nadležnih, i rešenjem građevinskog inspektora pre nekoliko godina stavljen je van upotrebe.
Na mostu se u više navrata u prošlosti nalazila tabla sa upozorenjem da na njemu ne bi trebalo da bude više od pet osoba, kao i da nije bezbedan.
Upozorenja su, međutim, uvek bivala uklonjena od strane nepoznatih osoba.
Video: Ovo su mostovi u okolini Ovčar Banje kojima je potrebna hitna sanacija
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milena
Sta je sa visecim mostom u mestu Bagrdan,selo Vojska,blizu Jagodine.....viseci most preko koga idu vozila,drveni pragovi od pruge....
Podelite komentar
V8
Šta bi za most u Maskaru prema Stalacu, preko Zapadne Morave jel i on popisan..
Podelite komentar
zubac
Sad se nadlezni peru posle one tragedije. Naravno, niko nece biti kriv, a ljudi su izginuli.
Podelite komentar