Porođaj iza kulisa u kolima Hitne pomoći: Život piše drame, jedno novorođenče smo jedva vratili u život

 ≫ 
  • 0

Nema običnih dana za ekipe beogradske Hitne pomoći. Porođaj u ambulantinim kolima mogao je da se završi tragično pošto se bebi pupčana vrpaca obmotala oko vrata.

Ekipa Hitne pomoći dobila je u sredu rano ujutru poziv da krene u Kotež, jer žena treba da se porodi. Delovalo je kao uobičajen poziv, ali nije bilo tako.

- Mislili smo da ćemo stići do bolnice, međutim porođaj je počeo. Stali smo tada, sve se desilo jako brzo, jer je dete izašlo brzo napolje, imali smo sreće da je ženi sedmo dete, pa je porođaj protekao lagano - kaže dr Marko Ćirić, člane ekipe Hitne pomoći, piše RTS.

Međutim, nije baš sve bilo tako jednostavno.

- Oko vrata deteta je bila obmotana pupčana vrpca. Brzo smo je obmotali, ali dete nije disalo. Bebu smo okrenuli na stomak, počeli smo da trljamo i posle desetak sekundi dete je prodisalo živorođeno u pola osam - napominje Ćirić.

Iako su porođaji van bolnice retki, godišnje ih bude do tri. Na osnovu dugogodišnjeg iskustva, ekipe Hitne pomoći su pripremljene, a i vozila su opremljena.

Specijalizovana kola u kojima je pedijatrijska ekipa imaju sve što je potrebno za decu – defibrilator, spinalnu dasku ako je dete doživelo traumu, šine, aspirator, bocu sa kiseonikom, ali i porođajni set instrumenata.

Dr Ivana Stefanović iz Hitne pomoći navodi da sterilni skalpel služi u slučaju potrebe da se preseče pupčanik, male maske za kiseonik, aparat za pritisak sa malom manžetnom, kao i pulsni oksimetar za malu i veću decu.

Ekipa Hitne pomoći je pre dva dana bila na intervenciji u osnovnoj školi na Zvezdari, kada je preminula devojčica.

Doktorka Stefanović napominje da je urađeno sve što se moglo. "Nažalost, intervencija nije bila uspešna. Kako dodaje, ekipa je imala svu potrebnu opremu i znanje, ali da ponekad ni to nije dovoljno.

Oprema u vozilima je suštinski ista, ali ima određenih razlika.

- U ekipama za odrasle moramo da imamo defibrilator, EKG i sve ono ostalo. Recimo, ekipa za odrasle nema sve ono što ima pedijatrijska - objašnjava Stefanovićeva.

Svuda stižu za nekoliko minuta. Ekipe na terenu zahvalne su što opremljena vozila stižu kao donacije.

Nije tačno propisano koliko ekipa Hitne pomoći treba da bude na određeni broj stanovnika, ali u Gradskom zavodu za urgentnu medicinu kažu da je jedna ekipa zadužena za otprilike 50 hiljada ljudi. U Beogradu ima oko stotinu vozila Hitne pomoći.

Video: Trudnica se porodila ispred lifta naočigled prolaznika

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA