"Patrijarh Pavle lebdi", "Despotu Stefanu fali brada"...: Zašto građani negoduju na svaki spomenik u Srbiji?
Ko određuje granicu dobrog ukusa? Ko definiše šta je kič?
Ako zastanete i dobro razmislite, na ovo pitanje zapravo nije tako lako odgovoriti.
Ipak, kada treba da se iznese kritika, stiče se utisak da se, nevezano za tematiku, ona deli kao od šale.
Takvu situaciju imamo i sa spomenicima.
Veliki broj spomenika otkriva se u Beogradu, kao i širom Srbije. Oni stari su deo nekih prošlih vremena, koji nas i danas podsećaju na važne likove i njihova dela, a novi tek treba da postanu simboli mesta na kojima su otkriveni.
Poslednji u nizu jeste spomenik Bati Živojinoviću koji je nazvan Batica Živojinović.
Nakon postavljanja spomenika u Sopotu, komentari nezadovoljnih građana se samo nižu. Podsmevanja, kritikovanje, politizovanje po svaku cenu - samo su neke od reakcija na društvenim mrežama koje se onda pretvaraju u poligone za svađu. Spomenik u Sopotu nije usamljeni slučaj. Tako je bilo i kada se postavljao spomenik na Savskom Trgu Stefanu Nemanji, Raši Popovu, Patrijarhu Pavlu, Sibinjanin Janku, Despotu Stefanu.
Za skulpturu Patrijarha na mrežama se ponavljalo "da lebdi", dok se za Despota Stefana masovno zameralo da mu fali brada.
Baš posebnu pažnju građanima je privukao upravo spomenik Stefanu Nemanji koji se nalazi na Savskom Trgu. Mesecima se negodovalo i nalazile su se samo mane, ali su građani ipak prihvatili izgled spomenika, kada su videli kako stranci reaguju na isti kada ga vide.
Video: Ovako izgleda izbliza spomenik Stefanu Nemanji
Zbog čega građani negoduju? Da li s pravom ili je na neki način to postao trend? I da li je sve stvar ukusa - pitali smo sociološkinju Jelenu Radović.
- Generalno sa sociološke strane, kada društvo reaguje, to je najčešće jer nemamo naviku na često postavljanje spomenika u gradu, kao što je to slučaj u svetu. Kod nas se to sve ređe dešava, ali svakako moramo da nastojimo da očuvamo tu tradiciju. A kada smo kod tradicije, naš narod jako drži do tradicije i očekuju i takve spomenike - pojašnjava Radović.
Ipak, kaže, bilo je i loših komentara na spomenih Patrijarhu Pavlu, a ako iskreno govorimo, taj spomenik nije tradicionalan.
- Najčešće oni koji su zadovoljni nikada ne ostavljaju komentare, pa se tako lepa mišljenja ređe čitaju i pronalaze. Slažem se da je sve stvar ukusa, ali da o njemu ne treba raspravljati se ne slažem, jer moramo da polemišemo o tome i da čujemo svako mišljenje koje je podjednako bitno - rekla nam je Jelena.
Podsetimo, u Beogradu se nalazi preko 300 spomenika kulture, a njih 57 se smatra spomenicima od izuzetnog značaja za kulturu Beograda, ali i cele Srbije. Oni nas podsećaju na ljude i događaje koji su obeležili našu zemlju i naš glavni grad.
Ovi su neki od najposećenijih:
Beogradski Pobednik, spomenik Neznanom junaku, Bati Živojinoviću, Đuri Jakšiću, Nikoli Tesli, Vuku Karadžiću, Sibinjanin Janku, Raši Popovu, Despotu Stefanu, Stefanu Nemanji, Patrijarhu Pavlu, Večna vatra, Kraljeva česma, Spomen park Jajinci, Osmatračnica sa Kajmakčalana, Spomenik zahvalnosti Francuskoj, Caru Nikolaju Romanovu, Braniocima Beograda, Kraljeva česma.
Video: Sibinjanin Janko ostao bez mača
(Telegraf.rs)
Video: Razlika između kome i moždane smrti: dr Mirko Jovanović odgovara na sva pitanja o transplantaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kiza i Komina
Ne znam stvarno ko odredjuje šta je šund i kič, ali čini mi se da iza svih ovih spomenika stoji jedna glava, jedan iskompleksirani čovek koji nas sve vodi u propast. Nije normalno onako uraditi spomenik najvoljenijem Patrijarhu, kao da je Gandalf, kao da je ne znam šta. Sad će neki pitati, a kako je trebalo. Trebalo je jednostavno, normalno, baš onako kakav je Patrijarh Pavle bio u stvarnom životu, normalan spomenik u prirodnoj veličini sa njegovim bezgrešnim licem. Ovi spomenici herojima su kao spomenici crtanim likovima, opet taj mozak koji ima potrebu da nešto modernizuje bez ikakve potrebe. Da li ste videli kako su komunisti radili spomenike svojim herojima? Snažne šake i ruke, izražene vilice, lica koja bez straha idu u smrtnu opasnost..... A onda pogledajte Stefana i Janoša i recite mi šta će stranac da pomisli kada u prolazu vidi te spomenike? Da su likovi i crtaća, šta su oni sa onim ručicama i nožicama, veliki ratnici ili Don Kihoti. Ovi su i nacionalni grb pretvorili u pticu trkačicu na dresu fudbalske reprezentacije. Čemu ta potreba da se poigravaš sa tim stvarima, kome i šta dokazuješ? Jel smo sad postali moderna zemlja, napravi moderan automobil, dron, televizor, avion...nemoj sa istorijom, svetim licima, junacima, državnim simbolima.
Podelite komentar
Baxter88
Zato sto svi znamo kako treba nesto da izgleda a ne kiceraj! Aj napravis auto fali mu volan?!
Podelite komentar
Aleksandar
Zato što Srbin neće ni kako on hoće.
Podelite komentar