Majci sa detetom u naručju na beogradskom igralištu pala ljuljaška na glavu: Ko je odgovoran?

 
 ≫ 
  • 2

O standardima dečjih igrališta i pravilima ponašanja brinu pre svega lokalna komunalna inspekcija zajedno s tržišnom inspekcijom koja kontroliše samu opremu koja je postavljena na dečjim igralištima

Postavlja se pitanje ko je odgovoran što je u parku u jednom beogradskom naselju ljuljaška pala majci na glavu dok je u rukama držala dvogodišnje dete i koliko su bezbedna dečja igrališta. Zoran Bakić iz Ministarstva privrede kaže da se u toj nezgodi raspala konstrukcija ljuljaške. Ističe da Pravilnik o bezbednosti dečjih igrališta jasno definiše obaveze vlasnika da se u svakom trenutku pobrine da igralište tokom upotrebe ostane bezbedno.

Posle nezgode grad Beograd je naložio pregled svih igrališta i utvrđivanje odgovornosti, prenosi RTS.

Zoran Bakić, predsednik Radne grupe koja je predložila tekst Pravilnika o bezbednosti dečjih igrališta, objašnjava da se u toj nezgodi raspala konstrukcija, koja je, kako kaže, na žalost trebala da bude stabilna, da nosi i ljuljašku i dete koje se ljulja.

Navodi da je Ministarstvo privrede prvi put donelo Pravilnik o bezbednosti dečjih igrališta 2018. godine, kojim je regulisan način projektovanja, postavljanja, održavanja i obaveze subjekata koji u tome učestvuju.

Godinu dana kasnije donete su i određene izmene tog Pravilnika koje su se odnosile na odgovornost privrednih subjekata.

Ko je odgovoran za nezgodu

Kada se postavlja pitanje odgovornosti za nedavni slučaj u beogradskom parku, Bakić kaže da Pravilnik jasno definiše obaveze vlasnika dečjeg igrališta da se u svakom trenutku pobrine da igralište tokom upotrebe ostane bezbedno.

- To ja ne mogu da vam kaže niti bilo ko iz Ministarstva privrede. Jasno je kao i ostale određene gradske odluke o komunalnom redu koje definišu vlasnika onoga ko postavi dečje igralište na javnu zelenu površinu. I sad je to od grada do grada drugačije uređeno - rekao je Bakić.

Da li postoji registar dečjih igrališta

Ističe da o standardima dečjih igrališta i pravilima ponašanja brinu pre svega lokalna komunalna inspekcija zajedno s tržišnom inspekcijom koja kontroliše samu opremu koja je postavljena na dečjim igralištima.

- Mi smo kao zakonodavac prepoznali i tu potrebu da na jedan sistematičan način vodimo računa, odnosno propisali smo obavezu vlasniku dečjih igrališta da vode registar svih igrališta koja se nalaze na njegovom terenu. Po našem saznanjima oni vode tu evidenciju - naveo je Bakić.

Ističe da još uvek postoji problem u spoznaji šta je zapravo dečje igralište, da li je sportski teren, teretana na otvorenom.

- Dečje igralište je prostor koji je namenjen za slobodnu igru dece na određenoj opremi koja je predviđena za to, da se deca igraju u grupama ili pojedinačno. To je ono što svi kolokvijalno nazivamo parkić i zajedno s ogradom ako je potrebno da postoji. Znači to je dečje igralište - zaključio je Bakić.

Naglasio je da kontrolu vrši lokalna samouprava i da je ona najveći vlasnik dečjih igrališta u Srbiji, ali da su to takođe i svi ugostiteljski i sportski objekti, škole, vrtići ukoliko u okviru dvorišta imaju dečja igrališta.

(Telegraf.rs)

Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boža zemunac

    25. oktobar 2022 | 07:20

    Svi peru ruke. Niko nije kriv ni odgovaran. More...

  • Ja

    25. oktobar 2022 | 14:38

    Gradonacelnik-sapic(namerno malo slovo),on je odgovoran jer je gradonacelnik...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA