Ušli smo u stanište slepih miševa u blizini Ivanjice: Značaj Hadži Prodanove pećine, galerije prelepih reljefa

 
  • 2

Selo Raščići nadomak Ivanjice krije neverovatnu galeriju reljefa duboku 400 metara. Na tom mestu nalazi se skoro otvorena pećina nazvana po Hadži Prodanu Gligorijeviću, a pored okamenjenih vodopada i figura od kojih zastaje dah, ima još jednu važnu ulogu.

Naime, Hadži Prodanova pećina stanište je za koloniju ugrožene vrste slepih miševa, koji se kriju u njenim šupljinama.

Kako objašnjava direktor Turističke agencije Opštine Ivanjica Janko Grbić, iako je atrakcija relativno mlada, već privlači ogroman broj turista.

- Hadži Prodanova pećina je dobila ime po Karađorđevom vojvodi koji je za vreme prvog srpskog ustanka sklanjao zbegove u pećini. Ona se nalazi na 600 metara nadmorske visine, a 400 metara je uređeno za posetioce. Izuzetno je značajan arheološki lokalitet koji izuzetno upotpunjuje našu turističku ponudu. Turisti vrlo rado posećuju našu pećinu, tako da svi koji dođu u našu opštinu imaju želju da je obiđu - navodi Grbić za Telegraf.rs.

Kako upućuje tabla koja se nalazi na samom ulazu u ovaj lokalitet, pećina predstavlja važno arheološko nalazište u kom su otkrivene mnogobrojne retke vrste sisara. Iskopavanja su započeta još 2003. godine, a prilikom radova nađeni su ostaci praistorijske keramike i pleistocenske faune. Neke od vrsta koje su nađene na platou ispred lokaliteta su ostaci pećinskog medveda, vuka, kozoroga i raznih glodara i ptica.

- Na ovom mestu pronađene su raznolike vrste sisara, napravljena su brojna istraživanja koja su radili profesori i studenti sa Biloškog fakulteta u Beogradu. Pronađeno je oko 25 nepoznatih ili manje poznatih vrsta insekata i životinja u svetu, tako da možemo reći da je pećina i poznata po tome - objašnjava direktor turističke organizacije.

Kao stanište četiri ugrožene vrste slepih miševa, ovaj lokalitet nalazi se u drugom stepenu zaštite u Zavodu za zaštitu prirode, a posetioci u prizorima atrakcije mogu da uživaju besplatno.

- U najširoj i najvećoj dvorani Hadži Prodanove pećine visina dostiže čak 20 metara, pećina ima svog vodiča, a od kada je otvorena pa do danas, ulaz se ne naplaćuje. Radno vreme radnim danima je od 10 do 14 sati, a vikendom do 15 časova - objašnjava Grbić.

Što se dublje zalazi u lokalitet, to se može primetiti više znakova "Zabranjen prolaz", a kako navodi naš sagovornik, planirani su radovi i na netaknutim kanalima pećne.

-U blizini pećine imamo i objekat koji je namenjen za suvenirnicu, računam da ćemo od iduće godine uz lokalitet imati i tu opciju. U narednom periodu planiramo istraživanje još jednog kanala pećine koji je dužine od 10 do 15m i osvetljivanje još nekih interesantnih figura - dodaje on.

Hadži Prodanova pećina predstavlja uz Šalitrenu pećinu jedini gravetijenski, odnosno epigravetijenski lokalitet u brdskoplaninskim oblastima centralnog Balkan, što znači da ostaci potiču još iz doba paleolita.

Nažalost, šanse za pronalazak novih vrsta fosila ili stena su minimalne, zaključuje Grbić.

Video: Sarin konj u polju lavande hit u umetničkoj koloniji Pigmalion: Izrađen je tehnikom kovanog lima

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miki

    10. novembar 2022 | 21:07

    Jel ste videli kakomje spartak usao u partizanku?

  • A. P

    12. novembar 2022 | 06:55

    Slepi misevi se nastanili u recnom koritu moravice ima u izobilju, svi misle dasu laste, oni se uznemire uvece i kada svanjava.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA