"Đački dinar" od 200 do nekoliko hiljada dinara: Nije obavezan, a evo šta deca dobijaju od tog novca

  • 3

Školska godina je tek počela, a roditelji dobijaju zahteve da plate veće troškove đačkog dinara. Nekad se to i ne zove zvanično školski dinar, a evo a šta je sve uključeno u đački dinar i ko odlučuje kako se raspolaže tim novcem, piše RTS.

U Osnovnoj školi "Dragojlo Dudić" đački dinar na godišnjem nivou iznosi od 200 dinara pa naviše. Njegovu cenu određuje Savet roditelja, a plaća se na početku školske godine.

- Mi smo svesni situacije u kojoj svi danas živimo i radimo, tako da je to simbolična suma, da ne kažem da je to možda pola paklice cigara danas, tako da ako imaju svest da taj novac će sigurno završiti u poboljšanju uslova u kojoj njihova deca borave i rade, mislim da su svi voljni da daju - rekao je Nikola Vukašinović, predsednik Saveta roditelja OŠ "Dragojlo Dudić".

Đački dinar nije obavezan, a u pojedinim, najčešće umetničkim školama, ovaj izdatak košta i do 10.000 dinara na godišnjem nivou. Savet odlučuje kako će se s tim novcem raspolagati.

- U toku letnjeg raspusta kada se završila školska godina postavili smo drapere u svim učionicama da bi deca mogla preko video bimova i preko androida koje imamo u učionicama da gledaju sve sadržaje koje se puštaju na takav način - rekla je Danijela Pavić, direktorka OŠ "Dragojlo Dudić".

U Zemunskoj gimnaziji za đački dinar treba više izdvojiti. Plaća se 2.500 dinara, a u njegovu cenu ulazi nekoliko troškova. Najskuplja stavka je obezbeđenje, košta čak 1.000 dinara. A ukoliko roditelji imaju dvoje dece u ovoj školi, plaćaju upola cene.

- Predviđeno je da 250 dinara ide za obrasce, svedočanstva, knjižice, razna uverenja koja se izdaju. 250 dinara ide kao članstvo u biblioteci, odnosno idu za popunu lektire koja je potrebna učenicima u toku godine, 500 dinara je namenjeno za osiguranje učenika gde su oni osigurani 24 sata, sedam dana u nedelji, celu školsku godinu - naveo je Miloš Bjelanović, direktor Zemunske gimnazije.

Prema rečima direktora Zemunske gimnazije, do njega do sada nisu stizale primedbe na visinu ovog troška, a svake godine ga plati oko 65 odsto roditelja.

- Znate kako, ko ima, plati, ne pravi problem, ko ne, naravno svaki dinar mu je bitan, neće platiti i to mu niko neće zameriti, jer odeljenski starešina uglavnom znaju kakva je materijalna situacija kod učenika - rekao je Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija.

Škola se finansira iz budžeta Republike Srbije i lokalne samouprave. Međutim, tokom školske godine bude i nepredviđenih troškova koje škola mora da plati.

- Često se dešava da su im potrebna osnovna sredstva za rad, pa na taj način dotiraju ono što im nedostaje, od nekih banalnih stvari, kao što su papiri za testove, toneri za štampanje - dodao je Markov.

Savet roditelja može doneti i odluku da se ne izdvaja novac za đački dinar. Pa ga tako učenici u OŠ "Nikola Tesla" u Rakovici ne plaćaju, jer prema rečima direktora, u Savetu nisu mogli da se dogovore. Ali nije to jedina osnovna škola u kojoj ne postoji đački dinar. Ne plaća se u "Skadarliji", "1300 kaplara", ali i u pojedinim gimnazijama, poput Treće i Pete.

(Telegraf.rs)

Video: Skup povodom osnivanja pokreta za narod i državu u Jagodini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • PRC

    28. septembar 2022 | 16:08

    Za vreme miloševića ste oteli škole od naroda, sada su državne, neka ih država i održava.

  • Grebić

    29. septembar 2022 | 19:02

    Kaže: "do sada se nisu žalili na visinu đačkog dinara..." a platilo 65%.

  • Iv.....

    28. septembar 2022 | 18:02

    Kako nije obavezan, kada škole ne daju svedočanstvo detetu ako ne platiš. Šta tu nije obavezno, osim samo obične priče

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA