Srpski studenti su uvek dobrodošli, oni su među najboljima koje imamo: Američki ambasador hvalio naše akademce
Njihovi kapaciteti za studiranje su ogromni, u svim oblastima, a neki od njih odlično igraju i košarku, naglasio je Kristofer Hil
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da su srpski studenti uvek dobrodošli u SAD, jer su oni među najboljima koje ta zemlja ima.
Govoreći na konferenciji "US Education, Evropski regionalni forum" u hotelu Metropol, gde su bili i predstavnici 16 američkih univerziteta, američki ambasador im je poručio da bolje studente od srpskih neće naći.
- Njihovi kapaciteti za studiranje su ogromni, u svim oblastima, a neki od njih odlično igraju i košarku, tako da nemamo više monopol ni na to. Ovde je pravo mesto gde ćete naći mlade, talentovane stipendiste i, složićete se sa mnom, ovo je zemlja koja raste - poručio je Hil.
On je onima koji su prvi put u Beogradu poželeo dobrodošlicu i pozvao ih da ostave iza sebe sve predrasude koje su imali o Srbiji, ocenivši da se "ovde stvari kreću i to veoma brzo".
Hil je naglasio da SAD uvek traži talente i da je to razlog zašto uvek žele studente iz inostranstva.
- Potrebne su nam sveže ideje. Mnogo smo dobili od otvorenih granica, iako smo imali izazove povodom toga - zaključio je Hil.
Govoreći o američkom obrazovanju, Hil je rekao da studenti biraju SAD zato što tamo mogu steći odlično obrazovanje, zato što grade kritičko mišljenje, teraju ljude da razmišljaju, razmenjuju mišljenja zasnovana na činjenicama, a najbolji način da izgradite stav je, kaže Hil, da slušate tuđe argumente i da budete spremni na interakciju.
- Kao što uvek kažem mlađim kolegama diplomatama, morate da budete spremni da slušate druge više od bar 50 odsto vremena, i ako to učinite, znaćete mnogo više o svetu - poručio je Hil.
Kako kaže, SAD omogućavaju odlično globalno obrazovanje i student koji je završio studije u toj zemlji, može da radi na bilo kojem mestu u svetu.
Takođe, ističe Hil, obrazovni sistem SAD je poznat po svojim inovacijama, unapređivanju komunikacije, kako verbalne, tako i pisane.
- Morao sam da objašnjavam studentima da ne želim 20 strana nekog rada, već pet strana nečeg što ima smisla. Ne da posle tih pet strana zaspem čitajući ostatak. Dođi do onog bitnog i preći na stvar je jedna od najvažnijih stvari u obrazovanju kod nas - poručio je Hil.
Ministar obrazovanja, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić rekao je da je razmena studenata posebno važna za Srbiju, a da je američko-srpska saradnja izuzetno dobra.
- SAD su veoma vredan partner Srbiji u naučnom i tehnološkom razvoju. Pored toga, u poslednih 140 godina delimo iste vrednosti, uključujući dostignuća demokratije i civilizacije - rekao je Ružić.
On je dodao da je izuzetno važna i saradnja srpskih univerziteta i naučnih ustanova sa američkim.
- Srbija je prošle godine usvojila strategiju razvoja obrazovanja u Srbiji do 2030. godine u kojoj je jasno predviđen razvoj obrazovanja tako da se ono unapredi kako bi se ostvarili potencijali svakog građanina, posebno deteta - rekao je Ružić.
Kako je naglasio, to zahteva reformu obrazovnog sistema, kao i dodatno obrazovanje predavača i studenata.
- U tom smislu, razmena studenata je posebno važna za Srbiju, kao i saradnja sa univerzitetima i naučnim ustanovama - poručio je Ružić.
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Драган
Остајте овдје, сунце туђег неба неће вас гријати као што вас ово грије... Радио и живио 5 година у Канади. Стекао држављанство, Пет убедљиво, али убедљиво најгорих година у мом животу, вратио се пре 14 година и живим у Србији са неталним послом и малим примањима, али живим мирније, срећније и боље него у Канади.
Podelite komentar