Kad bi u Zaprožju buknula radijacija, na ovom mestu u Beogradu bi se upalila "crvena lampica" i sve alarmirala
Ne treba da pripremamo tablete joda i nikakvi radioaktivni oblaci ne stižu nam iz Ukrajine.
Černobilj i Zaporožje udaljeni su preko 1.000 kilometara i u slučaju bilo kakvog incidenta alarm u Beogradu upalio bi se mnogo pre nego što bi ijedna čestica radioaktivnosti stigla do nas. Zaporožje je vazdušnom linijom udaljeno više od 1.100 kilometara.
A oči su širom otvorene - na ekranu u Direktoratu za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije prati se nivo radioaktivnosti u celoj Evropi, preko automatskih mernih stanica koje su umrežene i čiji su podaci svim državama dostupni.
Mapi možete i sami pristupiti klikom na ovaj link.
Sve tačkice su "plave" - radioaktivnost u zemljama i regijama razlikuje se tek pomalo, u zavisnosti od toga kolika je prirodna radioaktivnost, a ne treba zaboraviti da zrače i zemljea i kosmos i da čovek živi u okruženju u kom postoji određeni nivo radijacije.
U slučaju nuklearne katastrofe, alarm bi odmah pokazao da nešto nije u redu, a podatke je nemoguće prikriti, jer se mere na stotinama stanica u svim državama Evrope.
- Direktorat ima mogućnost da u svakom trenutku proveri nivo radijacije u svakom delu Evrope, a podaci se osvežavaju na 30 minuta. U slučaju da se nešto i dogodi, vremenska prognoza za 72 sata može da pokaže kretanje oblaka koji bi mogao da nam našteti - priča za "Telegraf" Slađan Velinov, direktor Direktorata.
Sve informacije o događajima u Zaporožju, kao i u drugim nuklearnim elektranama i postrojenjima redovno se objavljuju na sajtu Direktorata.
Postoji Konvencija o ranom obaveštavanju u slučaju nuklearne nesreće, koja je nastala nakon černobiljske katastrofe i ondašnje teške razmene informacija među državama.
- Sve države potpisnice u obavezi su da obaveste sve ostale kad se nešto dogodi na njihovoj teritoriji - kazao je Velinov.
Međutim, udaljenost od 2.000 kilometara ne samo što je dovoljno velika da se na vreme reaguje, već predstavlja i poprilično bezbedno rastojanje. Černobilj više ne radi, a Zaporožje zaista jeste prva nuklearna elektrana u svetu koja je zahvaćena ratnim sukobom. Ipak, reč je o nuklearnoj elektrani novije generacije.
- To su reaktori 2, 3. i 4. kategorije, koji su veoma bezbedni, čak i kada bi se dogodilo da na njih padne avion, ne bi došlo do veće eksplozije ili izbijanja radioaktivnih supstanci. Ne postoji više reaktor koji je kao onaj u Černobilju. Kada se dogodio akcident u Fukušimi, niko nije bio ozračen, već su ljudi ginuli samo od cunamija - objašnjava Velinov.
Posle nezgode u Fukušimi radijaciona sigurnost i bezbednost podignuta je na još viši nivo - sve nuklearne elektrane na svetu morale su da izvrše stres-probe i da ispitaju svoje kapacitete odbrane u slučaju poplava, zemljotresa, pa i pada aviona...
Što se tiče napajanja sistema za hlađenje reaktora, u slučaju da se dogodi havarija, postoje dizel agregati.
Merenje radijacije u Srbiji
U Srbiji postoji devet mernih stanica koje mere dozu gama zračenja, ali u planu je postavljanje novih 33. Sve one biće deo evropske mreže za razmenu podataka, imaće nezavisno napajanje uz pomoć solarnih panela i pouzdan prenos podataka. U slučaju povećanja vrednosti radioaktivnosti u vazduhu, vodi ili zemlji, Direktorat obaveštava javnost o jasnim merama koje je potrebno preduzeti radi zaštite zdravlja.
Video: Rupe na krovovima, okolo dim: Satelitski snimci otkrivaju kako izgleda nuklearna elektrana Zaporožje
(Telegraf.rs)
Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Гаргамел
Најгоре ми је за Београђане ... није Србија само главни град !!!
Podelite komentar
zztop
Saznali bi kao i 86.-e za desetak dana....
Podelite komentar
Pedja035
Ako radi ta limpica....
Podelite komentar