Slavko je celo proleće kašljao zbog ambrozije, a sad mu je prekipelo: Čupa korov i u svom i u tuđim dvorištima
Crven i naduven nos, kašalj i kijanje samo su neke od reakcija prouzrokovane jednim od najvećih alergena današnjice, ambrozijom. Кolika je to muka i veliki problem znaju samo oni koji to u ovo doba godine osećaju na svojoj koži.
Među njima je i Čačanin Slavko Damljanović, koji nije želeo mirno da se preda neprijatelju već je odlučio da mu na sebi svojstven način doskoči. Iako gazi sedmu deceniju lično čupa korov na svom i okolnim imanjima, kako bi uništio ambroziju i umanjio alergijske tegobe.
- Čitavo proleće sam kašljao, nisam mogao da primim vakcinu, jer nisam bio potpuno zdrav. Onda sam ustanovio da sam alegičan na ambroziju, pa sam odlučio da čistim korov oko moje parcele i pored ulice. Nikad se ne zna kad čovek može da se razboli od ambrozije, kad se pomeša sa koronom, čovek ne zna od čega se leči, da l od alerije ili od korone - kaže Slavko za RINU.
Ovaj odgovoran i vredan čovek, godinama se jedini u svom kraju bori protiv ambrozije ne birajući sredstva kojima je uništava, ali ističe da bi i drugi trebalo da se uključe.
- Ja sam ovo počeo da radim prošle godine, uzeo kosu te kosio, i koliko je bila debela biljka, polomio sam kosište. Tako sam počeo polako da čistim i očistio sam od korova moje imanje, ali ne mogu ceo Ljubić i okolinu - pojasnio je ovaj čovek.
Struka kaže da se sezona najvećeg alergena današnjice proširila i da traje od dva do tri meseca. Počinje u avgustu, i traje sve do oktobra. Na podneblju Zapadne Srbije primetan je skok broja slučajeva alergičnih na ambroziju. Ranije je ona mahom bila zastupljena najviše na području Vojvodine.
- Ta biljka se proširila, sada je imamo i mi ovde, pa sve veći broj ispoljava alergijske reakcije. Svi oni, koji imaju dugotrajnu prehladu u letnjem periodu, posebno avgust, septembar, oktobar, nikako ne prolazi, kijaju, svrbe oči, kijaju više puta za redom, posebno u jutarnjim satima, treba da se obrate svojim lekarima, te da imaju ideju da se možda radi o alergijskoj reakciju na tu biljku - objasnila je dr Zorica Zatežić Čelper, pedijatar - alergolog.
Slavko Damljanović iz Ljubića je danas možda jedinstven primer u borbi protiv ambrozije i mišljenja je da korov treba srediti najpre u svom dvorištu, a potom zagledatiu u tuđe.
Video: Sve što treba da znate o sezoni ambrozije: Spremite maramice i pumpice za inhalaciju
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pop
Kod mene se komšije takmiče kod koga će biti bolja i veća ambrozija
Podelite komentar
?
Drzavo reaguj, u borbu protiv ambrozija.
Podelite komentar
Mihailo
Ne možeš se spasiti ambrozija ako je očistiš u svom mestu pa čak i u svojoj državi. Mislim da je to svetski problem jer polen raznosi vetar. Možeš ga očistiti u celoj Srbiji nema efekta jer pravac vetra ili pravac strujanja vazduha može doneti polen iz druge države, koje i koliko daleko zavisiće od brzine vetrova i koliko daleko se moze prenositi polen. Zna se u koje vreme gde cveta ambrozija a ima je u celom svetu i traje od marta do novembra, vetar će u jedno doba godine donositi sa jedne strane sveta a u drugo doba godine sa druge strane, četiri strane sveta ima a mi ćemo napadati državu za sve što nam smeta, to su gluposti. Ceo svet mora da se bavi istrebljivanjem korova a tu sam covek ne moze nista. REŠENJE JE POLJOPRIVREDA, ČOVEK MORA DA SE VRATI PRIRODI. DA BI SE VRATIO TREBA MU PRVO STOKA. OVCE, KOZE, SVINJE, KRAVE PA I KOKE, CISTICE JEDAN DEO PLANETE A POLJOPRIVREDNICI DRUGI DEO I NESTAĆE KOROVI. TEHNIKA I OTROVI ZA KOROV NAS SAMO JOŠ VIŠE TRUJU. Za sad cetirizen, letizen, aerijus I sl. Pitanje koliko dugo mogu lekovi da nas štite. I, PRESTANIMO SE ŽALITI JEDNI NA DRUGE, ZA SVE NAM JE REŠENJE ZAJEDNISTVO I POŠTOVANJE JEDNIH PREMA DRUGIMA, SAMO TAKO SMO JAKI U BORBAMA PROTIV SVIH MUKA I TEGOBA.
Podelite komentar