Danas se navršava 24 godine od otmice novinara Slavuja i Perenića: Njihovom spomen obeležje rušeno 8 puta
Danas se navršava dvadeset četiri godine od otmice članova novinarske ekipe Radija Priština Đura Slavuja i Ranka Perenića. Oni su kidnapovani 21. avgusta 1998. godine u blizini Velike Hoče, kada su krenuli da izveštavaju o otetim monasima iz manastira Sveti Vrači u Zočištu.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju sa žaljenjem i ogorčenjem konstatuje da njihovi otmičari još nisu pronađeni. Takođe, podsećaju da je spomen-obeležje novinarima, na putu Velika Hoča–Zočište, gde su nestali Đuro Slavuj i Ranko Perenić, do sada rušeno osam puta, a počinioci tog valdanskog čina, isto tako su još nepoznati.
- Zahvaljujući upornosti kolega novinara, u maju ove godine je na mestu njihovog nestanka, deveti put postavljena spomen-ploča, kao odgovor i upozorenje svima onima koji veruju da je zataškavanje zločina čin patriotizma i da je rešenost onih koji traže pravdu kratkog veka - navedeno je u saopštenju Kancelarije za KiM.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ponovo poziva Euleks i sve nadležne međunarodne i lokalne institucije da obnove istragu i pronađu i procesuiraju počinioce ovog, ali i ostalih zločina nad novinarima na Kosovu i Metohiji.
- Podsećamo da još nisu rasvetljena ubistva i otmice Ljubomira Kneževića, novinara prištinskog "Jedinstva" i dopisnika Politike, koji je otet 6. maja 1999. godine kod Vučitrna i Aleksandra Simovića, novinara i prevodioca, koji je nestao pre tačno 23 godine, 21. avgusta 1999. godine u Prištini. Takođe, Marjan Melonaši, novinar srpske redakcije Radio Kosova, nestao je 9. septembra 2000. godine u Prištini, Momir Stokuća, fotoreporter, ubijen je 21. septembra 1999. godine u porodičnoj kući u centru Prištine, a medijskog radnika Mila Buljevića je 25. juna 1999. godine, nedaleko od izbegličkog centra u Prištini, otela OVK. Osim njih, na Kosovu i Metohiji ubijeni su i albanski novinari lista "Bota sot" Bekim Kastrati (2001) i Bardilj Ajeti (2005) - dodaju.
Iz Kancelarije napominju da ni ćutanje, ni skrnavljenje spomen-ploče neće da ih pokoleba u traganju za pravdom, a "društvo međunacionalne tolerancije i uvažavanja neće biti moguće ostvariti na Kosovu i Metohiji sve dok porodice nestalih, koje god nacionalnosti one bile, ne dobiju
zadovoljenje u istini i pravdi".
- Konačno rasvetljavanje ovih i svih drugih zločina i pronalaženje i kažnjavanje učinilaca preduslov je za izgradnju poverenja srpskog naroda u međunarodne i pokrajinske insitucije na Kosovu i Metohiju, kao i za normalizaciju suživota u Pokrajini - navedeno je u saopštenju.
(Telegraf.rs)
Video: Potresne scene iz Zagreba, stotine sveća, molitve građana i neverica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Megido
Nikakva spomen ploča ne može trajno sačuvati nečije ime i delo od zaborava. Događaji na ovim ex Yu prostorima su to u poslednjih 30 god. bezbroj puta pokazali. Uteha je da uspomena na ljude ne bledi iz Božjeg sećanja i on ima silnu želju i potrebu da ih vrati u život. U bibllijskoj knjizi Jov 14:15 stoji sledeća divna uteha za one kojima je neko umro: '' Pozvaćeš me, i ja ću ti se odazvati. Uželećeš se dela svojih ruku.'' Samo Bog može i hoće doneti pravdu na Zemlju, a na nama je da mu verujemo.
Podelite komentar