Cene udžbenika variraju, roditelji u potrazi za povoljnijim: Neretko se okreću kupovini polovnih
Prodavci polovnih udžbenika iz Kosovske kažu da su oni dosta jeftiniji od novih, ali da su i oni podigli cene u skladu sa rastom cena novih udžbenika
Uoči početka nove školske godine cene udžbenika variraju, neki izdavači su zadržali stare cene, dok su kod nekih uočena poskupljenja.
U nekim školama je moguća kupovina preko škole, a roditelji se mogu opredeliti i za knjižare, po spisku koji škole objavljuju na sajtu.
Svi udžbenici imaju kod za otključavanje digitalne verzije tog udžbenika i mogu ga koristiti cele školske godine, a ukoliko kupuju polovni udžbenik nemaju tu mogućnost. U tom slučaju na sajtu izdavača mogu da kupe samo digitalni udžbenik.
Ipak, neki roditelji se odlučuju za polovne udžbenike, zbog povoljnije cene, a najčešće u Kosovskoj ulici u Beogradu, gde je svakodnevno prisutno nekoliko uličih prodavaca.
Prodavci polovnih udžbenika iz Kosovske kažu da su oni dosta jeftiniji od novih, ali da su i oni podigli cene u skladu sa rastom cena novih udžbenika.
Jedan od uličnih prodavaca za Tanjug je rekao da gužvi još nema, ali da se očekuju od sledeće nedelje.
- Uglavnom srednjoškolci kupuju poslednji, oni dolaze par dana pre 1. septembra, ali i u toku meseca. Knjiga ima, ono što nemamo mi ima neko od kolega ovde, uglavnom sve se nađe ovde u ulici - ističe prodavac.
Roditelji kažu da polazak u školu opterećuje kućni budžet, ali da cene u odnosu na prošlu godinu nisu drastično uvećane.
- Nije dramatično skuplje, s obziromna to da je sve poskupelo, mi smo se pripremili. Knjige za osmi razred koje kupujemo su skuplje nego za sedmi, pripremili smo se i na to. Školski pribor još nismo kupovali, i kako smo čuli i to je poskupelo - kaže jedan roditelj učenice osmog razreda i dodaje da je to izdatak jednom godišnje, a da su knjige skuplje oko dve hiljade nego prošle godine.
On je dodao da ne mogu sve udžbenike da kupe na jednom mestu, i pretpostavlja da osnovci zbog pripreme prijemnog ispita na kraju osnovne škole, čuvaju određene udžbenike iz prethodnih razreda.
Majka dva osnovca i jednog predškolca je rekla za Tanjug da nije primetila veliku razliku u cenama u odnosu na prošlu godinu što se udžbenika tiče.
- Kupili smo knjige, i nije neka preterana razlika u odnosu na prošlu godinu, pribor još nismo kupovali, rano je pa ne znam za cene, ali što se udžbenika tiče ništa drastično - rekla je ona.
Za sedmake je nešto viša cena, i ove godine je oko 20.000, kako je rekla sagovornica, majka jednog dečaka.
Menadžer za odnose sa javnošću Zavoda za udžbenike Jelena Ivanović je za Tanjug rekla da u Zavodu cene nisu nivelisane ni za udžbenike ni za školski pribor.
- Mi nudimo na tržištu udžbenike po ceni od prošle godine, a to podražumeva prosečnu cenu udžbenika za osnovnu školu od 790 dinara, a za srednju školu prosečna cena je 900 dinara. Kompleti užbenika Zavoda su najjeftiniji na tržištu i mogu se naći u svim knjižarama u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kosovskoj Mitrovici - objašnjava Ivanović.
Što se tiče školskog pribora, cene variraju jer je ponuda velika, ali, kako kaže Ivanović, osnovni komplet može da se kupi već za 1.000 dinara.
- Najpovoljnije može da se kupi komplet koji sadrži sveske, bojice, olovke, hemijske, grafitne, tempere, vodene bojice po ceni od 1.000 dinara. Najskuplji bi bio negde oko 5.000 din. Dakle, uz komplet uzdžbenika za prvi razred koji iznosi 4.900 dinara, u Zavodu i ukoliko bi se uzeo prosečan izbor pribora od, recimo, 3.000 dinara, cena kompleta pribora sa udžbenicima ne bi dosegla ni 10.000 dinara - ističe ona.
Što se tiče knjižara Zavoda za udžbenike za grafitne olovke je potrebno izdvojiti od 13 do 70 dinara, a za hemijske od 30 do 262 dinara. Drvene bojice iznose od 170 do 680, tempere od 256 do 787, a vodene bojice od 295 do 1.089 dinara. Izdatak za pernice je od 246 do 1.260, a rančevi su od 3.190 do 7.980 dinara. Sveske, zavisno od veličine i broja listova, od 45 do 296 dinara.
Dodaje da u knjižarama još nema gužvi, jer su, kako smatra, sugrađani još na godišnjim odmorima, a sa druge strane, kako kaže, izbor kupovine je raširen i van knjižara, u drugim maloprodajnim lancima.
U maloprodajnim radnjama lanaca marketa sveske se mogu kupiti po cenama već od 29 dinara, drvene bojice od 170, tempere i vodene bojice od 250 i 300 dinara. Rančeve neki roditelju kupuju i u prodavnicama sportske opreme, a cene variraju od 2.000 do 8.000 dinara.
Direktor osnovne škole "Kneginja Milica" i rukovodilac aktiva direktora osnovnih škola Novog Beograda Darko Eger je prošle nedelje za Tanjug rekao da su nove cene udžbenika nametnuli tržisni uslovi.
Dodao je da su, osim udžbenika, poskupele i sveske i sav školski pribor, ali da je uz saradnju roditelja i škole moguće kupiti udžbenike na rate.
Eger je dodao da je Grad Beograd godinama omogućavao i brojne pogodnosti, između ostalog besplatne udžbenike za određene razrede.
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.