"Spustite roletne, ne izlazite iz kuće": Na današnji dan 1999. godine, svedočili smo potpunom pomračenju Sunca
Prošli smo kroz 78 dana NATO bombardovanja, a potom smo se iste, 1999. godine, baš na današnji dan, uplašili - Sunca. Ulice su uglavnom bile prazne, nešto slično kao u vreme karantina u doba korone.
Prazne ulice, spuštene roletne i zaustavljeni letovi JAT-a, tako je u tri slike izgledao 11. avgust 1999. godine u Srbiji.
Bila je sreda, a tadašnje Savezno ministarstvo za rad, zdravstvo i socijalnu politiku, Savezni hidrometeorološki zavod i Institut za očne bolesti Kliničkog centra Srbije izdali su uputstvo o merama zaštite, podsetio nas je PPNS.
Između ostalog, u osam tačaka je građanima preporučeno da spuste roletne na prozorima i da se udalje od njih, da ne posmatraju pomračenje bez zaštitnih naočara ili - još bolje - da ga gledaju na televiziji, te da ne izlaze napolje ako ne moraju.
Mere zaštite i način ponašanja 1999. godine:
Za vreme delimične faze pomračenja se ne sme gledati nezaštićenim okom
Za posmatranje pojave pomračenja koristiti specijalne naočare sa kobalt staklom, koje imaju maksimalno zasenčenje
Za vreme totalne faze, koja će biti prisutna na području severno od linije koja spaja Suboticu i Kikindu, može se gledati bez korišćenja zaštite, ali tek nekoliko sekundi pošto počne ova faza, s tim da se mora prekinuti pre nego što se totalna faza završi
Preporučuje se građanima da spuste roletne na prozorima i da se udalje od prozora, kako se ne bi pogled nesvesno, a bez zaštitnih naočara uputio prema Suncu
Ko ne mora, posebno deca i stariji, ne treba da izlaze iz kuće za vreme pomračenja, niti da posmatraju pojavu
Posebnu odgovornost imaju roditelji, ukućani i zaposleni u predškolskim ustanovama. Za vreme pomračenja deca treba da su u zatvorenom i zamračenom prostoru
U preduzećima i ustanovama gde je proces rada organizovan po smenama, zaposleni u prvoj smeni moraju sačekati dolazak osoblja iz druge smene
Osobe obolele od hroničnih bolesti i psihijatrijski bolesnici treba strogo da se pridržavaju datih uputstava o ponašanju i redovno uzimaju propisanu terapiju
Kao moguće posledice nabrojani su ubrzan rad srca, grčevi u stomaku, pojačan svrab kože, nagli skok krvnog pritiska, povećanje nivoa šećera u krvi i učestalo mokrenje.
Pominjala se i mogućnost gubitka vida.
Uputstvo je više puta pročitano i u Dnevniku Radio-televizije Srbije.
Neki analitičari kasnije su događanja od 11. avgusta 1999. godine povezivali sa potpisivanjem Kumanovskog sporazuma i padom poverenja u politiku Slobodana Miloševića.
"U zatvorenoj prostoriji, bilo kući ili pak na radnom mestu, treba spustiti roletne na prozorima ili se udaljiti od prozora kako pogled ne bi nesvesno bio upućen prema Suncu, a bez zaštitnih sredstava."
Evo kako je bilo u Užicu u vreme pomračenja:
A ovako je bilo u Subotici:
I Jagodini:
Kako dolazi do pomračenja Sunca i u kojim slučajevima?
Pomračenje Sunca se dešava samo kada je faza mladog meseca, odnosno kada je Mesec između Zemlje i Sunca, navodi se u Svemir blogu. Jednostavno Mesečev disk prividno prekrije Sunčev i tako sprečava sunčevu svetlost da stigne do pojedinih delova Zemlje. Razlikujemo potpuno, delimično i prstenasto pomračenja koja zavise od trenutnih udaljenosti Meseca i Sunca od Zemlje. Odnosno, od njihovih trenutnih prividnih prečnika, koji su jako slični.
Video: Delimično pomračenje sunca viđeno iz Argentine
(Telegraf.rs)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
534
Cela planeta je buljila u sunce. Srbi su za to vreme stavljali ćebad na prozore i silazili u skloništa koja su mesec ipo pre toga napustili.
Podelite komentar
vlada
Dobri smo s’obzitim da smo se skrivali od pomracenja Sunca…Nebeski narod, nema sta
Podelite komentar
CQ
Mržnja mnogo više i jače zaslepljuje od pomračenja sunca,psihosomatski sindrom.
Podelite komentar