"Tog momenta ne znamo ništa ni o ocu, baki, nas 7 u kolima": Potresan govor Sanje, koja je izbegla u Oluji

 ≫ 
  • 6

Na državnoj manifestaciji posvećenoj sećanju na sve stradale i prognane Srbe povodom 27. godišnjice Oluje, održanoj u Novom Sadu na Trgu slobode, Sanja Vulić održala je potresan govor.

Ona je govorila o svojim sećanjima, kao o "detetu iz kolone".

- Poštovani, u ovom tužnom danu, moja osećanja su pomešana. Tuga i bol za rodnim krajem i dalje su pristutna - počela je Sanja svoj govor.

- Ja se zovem Sanja Vulić, iz Dvora na Uni i ja sam dete iz kolone. Mora najranija sećanja su iz momenta kad počinje maltretiranje Srba koji su tad bili većinski narod u Dvoru na Uni. Plašeći se da ne doživimo sudbinu njegovog deda Laze koji je ubijen 1945. snajperom, otac nas je poslao u šumu. Potom smo doneli odluku da se vratimo i borimo se za naše ognjište. Nismo nikoga uvredili, učinili ništa nažao. Dolaskom tamo, dočekuje nas isto. Zvuk topova, bombardovana rafinerija u Sisku, pucnji. ž

Dolazi taj 4. avgust 1995. godine. Otac rano ujutru telefonom obaveštava majku da ima sat vremena da spakuje stvari i da će doći komšinica "Fićom" da nas odveze do Banjaluke. Komšinica nije čak ni vozač, nas sedmoro u autu. Krećemo put Banjaluke.

Tog momenta ne znamo ništa ni o ocu, baki, prabaki. Znamo samo da su krenuli kolonom. Sećam se samo dok sam čekala i gledala u nepreglednu kolonu traktora, automobila i motokultivatora. Tek četvrtog dana stiže otac. Nas 12 u vozu dobijamo mesto za sedmoro.

Otac ostaje u koloni. Puno poznatih lica u koloni, mojih vršnjaka, koji su morali voziti traktore, verujte, neki nisu znali ni bicikle voziti. Prošlo je 27 godina. U međuvremenu, Srbija nas je prihvatila, školovala i zaposlila. Ja nisam rođena u Srbiji, ali Srbiju smatram svojom zemljom, Novi Sad mojim gradom. Ponosna sam na ljude koji danas vode Srbiju i vidim svetlu budućnost mojoj deci. Bitno je da se ovaj dan nikad ne zaboravi - rekla je Sanja Vulić.

Video: Štrbac o Oluji: Rasvetljena je sudbina 1.227 žrtava, 654 osobe i dalje se vode kao nestale

(Telegraf.rs)

Video: Srpska svetinja odoleva vekovima: Manastir Đurđevi stupovi vladarska zadužbina Stefana Nemanje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • miki

    4. avgust 2022 | 22:09

    da vas to potresa ne bi nas gurnuli u rat pa ostavili na cjedilu ni oruzje ni naftu ni hranu nam niste dali a 91 nam niste dali da zauzmemo hrvatsku i cao sramite se

  • Xxx

    4. avgust 2022 | 22:10

    Tog avgusta upoznala sam ženu u porodilištu nema gde kad izađe šaljem je kod moje mame živi sama kuća velika daje im ceo sprat i pomoćnu kuću zajedno koriste za razna spremanja posle nekog vremena dolazi njena mama brat snaja pa njenog muža mama sestra moja mama je imala švajcarsku penziju pomagala je u granicama normalno plaćala sve komunalije i bebi šta god je trebalo tako 11 meseci da bi na kraju rekli kako je Srbija siromašna a mi lenji žive u Busijama kad je mama umirala htela je da vidi dete koje je imalo tada već 7 godina jer se vezala oni su sa bebom bili 4.5 godine rekli su mi da nemaju vremena tada smo se čuli i više nikada ima ih koji su nagrabali a dosta ih je profitifalo u suštini jako loši ljudi

  • iskreno

    4. avgust 2022 | 21:48

    Srbija Vas zaposlila, ali svoje nije. Tudji su bitniji nego svoji.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA