Pokrenuta peticija da mame u Srbiji imaju besplatnu pratnju na porođaju: Već sakupljeno skoro 75.000 potpisa
Sakupljeno je skoro 75.000 potpisa kojima se traži da država omogući besplatnu pratnju mamama u porođajnoj sali, po uzoru na pozitivne prakse iz regiona i sveta. Cilj ove inicijative, koja će biti upućena Ministarstvu zdravlja, jeste da se spreči nasilno i uvredljivo ponašanje medicinskih radnika u porodilištima u Srbiji, prenosi RTS.
Razlog kampanje koju je pokrenula organizacija "Kreni promeni" je taj što su mnoge majke u Srbiji na porođaju doživele neki vid akušerskog nasilja, a neke od njih su skupile hrabrost da o tome i javno progovore.
Majke koje su doživele akušersko nasilje najradije bi da zaborave dan kad su se porađale, jer su pre, u toku, ili posle porođaja, od medicinskog osoblja doživele najrazličitije oblike nasilja.
Od vređanja, ponižavanja i vikanja, sve do zanemarivanja, medicinskih grešaka i raznih drugih vidova nehumanog tretiranja.
Istraživanja su pokazala da prisustvo oca na porođaju, ili neke druge osobe po izboru majke (babica, dula, član porodice...) olakšava sam čin rađanja i smanjuje rizik od komplikacija i potrebu za dodatnim intervencijama tokom porođaja, navodi se u obrazloženju razloga peticije.
Zbog svega ovoga, pokrenuta je peticija, koja se može potpisati i onlajn, kojom se apeluje na Ministarstvo zdravlja da, sledeći dobre primere iz regiona i sveta, omogući besplatno prisustvo pratnje na porođaju.
U cenovniku na sajtu Ginekološko-akušerske klinike Narodni front, na primer, piše da se prisustvo oca porođaju naplaćuje 5.000 dinara. Nije označeno da li porođaju može da prisustvuje i neka druga osoba od poverenja majke. U jeku korone bilo je zabranjeno prisustvo i oca zbog epidemijske situacije.
(Telegraf.rs)
Video: Nepravilna upotreba pirotehnike može izazvati teške povrede sa trajnim posledicama po zdravlje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dejan
Prisustvovao sam na 2 porođaja, podržavam zakon, pratnja može da bude majka, sestra, svekrva, muž, neko ko se odlično slaže sa porodiljom, a može da se suprotstavi drskosti sestara i nemaru bolničkog osoblja. Ta osoba je svedok i može mentalno da podrži porodilju! Apsolutno sam za ovaj zakon, ovde u Srbiji nema poštovanja prema porodiljama, znam jer smo 3 dete dobili u Srbiji i nisam mogao da prisustvujem porođaju, a o iskustvima čitajte u vestima. Nema potreba da porodilja laže, i da se vređa kao što se vređaju. Naše medicinsko osoblje nema osećaja uopšte!!!!
Podelite komentar
Sandra
Porodila sam se u Svedskoj.Moj muz je prisustvovao porodjaju.Posto sam imala bas tezak porodjaj,verujte mi da je sve to tesko podneo.Samo sto se nije onesvestio.Tako da mislim da to i nije najbolja ideja.A tek majka da mi je bila tu,garant da bi se bar tri puta onesvestila.Zato ja nisam za to da neko prisustvuje porodjaju.
Podelite komentar
Hazbula
Ginekolozi su najbogatiji među lekarima, to su osobe obraza kao đon kad je novac u pitanju.
Podelite komentar