Crveni alarm u Institutu za transfuziju krvi: Rezerve krvi na minimumu, ima ih samo za još jedan dan
Nedostaju sve krvne grupe
Ivana Rodić iz Instituta za transfuziju krvi rekla je za RTS da rezerve krvi trenutno ima za jedan dan i da su deficitarne sve krvne grupe. Rodićeva apelovala na sve koji mogu da daju krv kako ne bi morale da se odlažu neke operacije zbog nestašica.
Kao i ranijih godina i ovog leta rezerve krvi su na minimumu. Teško se podmiruju dnevne potrebe, pa često za neke intervencije porodica i prijatelji treba da obezbede krv. Zbog letovanja i godišnjih odmora, manje je i dobrovoljnih davalaca.
Ivana Rodić iz Instituta za tranfuziju krvi rekla je da rezerve krvi trenutno ima za jedan dan i da su deficitarne sve krvne grupe.
- Vrlo je teško obezbediti dovoljne rezerve krvi. U ovom trenutku raspolažemo sa jednodnevnim rezervama. Gotovo sve krvne su u deficitu. Dovoljno ima B+ i AB+. Krvne grupe A, 0+ i sve negativne grupe su značajno smanjene - naglasila je Rodićeva.
Prema njenim rečima, optimalno bi bilo da na nedeljnom nivou ima oko 1.800 prikupljenih jedinica, minimalno oko 1.500, a poslednjih nedelja broj prikupljenih jedinica se kretao od 1.200 do 1.300, a prošle nedelje bilo je značajno smanjenje od 969 jedinica.
Istakla je da ukoliko nema dovoljno krvi da je veoma značajno pravilno upravljanje rezervama krvi, a ako se nastavi ista situacija moguće da dođe do odlaganja operacija.
- U svakoj situaciji mora da bude dovoljno krvi za hitne operacije. Situacija je slična u celoj Srbiji. Obično deficit kreće iz Beograda. Poziv da se da krv, važi za teritoriju cele Srbije - napomenula je Rodićeva.
Podsetila je da su ekipe stalno na terenu i da stalno imaju akcije u kojima građani mogu da daju krv, a o svim akcijama se mogu obavestiti na sajtu transfuzije krvi. Kaže da svi oni koji su preležali kovid i imali blaži oblik mogu da daju krv posle dve nedelje, a u zavisnosti od težine oblika taj period se može produžiti i na šest meseci.
- Epidemiološka situacija nam ne ide na ruku. Podrazumeva se izolacija ne samo onih koji su se zarazili, već i članova njihovih porodica, što je dovelo do manje raspoloživih građana koji mogu da daju krv - rekla je Rodićeva.
Napominje da treba popiti dovoljno vode i pre davanja krvi, ali i posle davanja i da se izbegava sunce. Dodala je da muškarci mogu da daju krv na tri mesece, da ima od 18 do 65 godina i da je zdrav. Žene ne mogu dati krv ako su trudne i ako imaju ciklus.
Još jednom je apelovala na sve da daju krv.
Video: Smanjene zalihe krvi u Srbiji: Ovo su krvne grupe koje najviše nedostaju
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
PN
Neka motivišu ljudea ne samo apel kada treba.
Podelite komentar
Lemi
Mnogi koji su u radnom odnosu bi vise davali krv kada bi dobijali po 3 slobodna dana. Razmislite o tome😉
Podelite komentar
ĆU 035
Nemam motiv jer ako meni zatreba moram rođake da molim da daju za mene,to je praksa južnije od BG.
Podelite komentar