"Balans medika" nije imala licencu: Ovako možete proveriti da li je bolnica registrovana
"Balans medika", u kojoj je nameštana kičma Beograđaninu koji je posle toga preminuo, registrovana je kao ogranak firme za "spoljnu i unutrašnju trgovinu i usluge".
Mediji prenose i da je nadležna inspekcija utvrdila da ova klinika nema dozvolu da se bavi medicinskim uslugama i da je podneta prijava za prekršajni postupak. Sve je više građana koji na preglede odlaze i na privatne klinike. Kako da znamo koja je bezbedna i proverena?
Ambulantu, ordinaciju ili polikliniku mogu da osnuju isključivo zdravstveni radnici i to kada nadležnoj zdravstvenoj inspekciji podnesu dokaze o stručnoj spremi, ispravnosti prostora, opreme i svega ostalog što je propisano pravilnikom o obavljanju zdravstvene delatnosti, javlja RTS.
- Svaki oblik obavljanja delatnosti u privatnoj praksi, počevši od ambulante, preko ordinacije do poliklinike, mora da ima oglasnu tablu u propisanim okvirima koja stoji u čekaonici gde su pacijentima dostupne informacije o tome ko radi u toj privatnoj ordinaciji, poliklinici ili već nekom drugom obliku, sa kojim rešenjem Ministarstva zdravlja i nadležne zdravstvene inspekcije - ističe dr Goran Stamenković iz Ministarstva zdravlja.
Pre nego što dođu na zakazani pregled i pogledaju oglasnu tablu, pacijenti mogu da provere da li je određena ustanova registrovana i da li je u aktivnom stanju na sajtu Agencije za privredne registre ili slanjem upita Ministarstvu zdravlja.
- Imaju sajtovi gde postoje licence, gde može da se vidi ko ima licencu, imate na APR-u, ali ne proveravam, samo po preporuci - kaže jedan od građana.
Drugi kažu da idu u one poznate, ili se raspitaju kod prijatelja koji su već bili u određenoj klinici.
Postoje i posebne licence za rad.
- To odobrenje može da dobije isključivo zdravstveni radnik, isključivo onaj ko ima određene dokaze o svom profesionalnom statusu, dokaze o stečenim znanjima, iskustvima, veštinama da obavlja sve te oblike komplementarne medicine - ima ih 10 nabrojanih u pravilniku, i da je zaposlen u jednoj od privatnih ustanova, odnosno privatnih ordinacija ili poliklinika - pojašnjava Goran Stamenković.
Ističe da to dobro znaju zdravstveni radnici i da je na njima velika odgovornost da svoje usluge ne pružaju u neregistrovanim uslovima, u neregistrovanom prostoru i kod neregistrovanih kompanija ili nekih sumnjivih subjekata.
Jednom kada se dobiju, licence važe dokle god se obavlja delatnost i ispunjavaju uslovi, a to proveravaju inspektori. Ipak, u ovom trenutku oko 70 odsto kontrola je po prijavama građana, a redovnih samo 30 odsto.
(Telegraf.rs)
Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aco
Zar ne bi trebalo to nadležne službe da proveravaju a ne pacijenti?
Podelite komentar