Nakon apokaliptičnih slika jezera kod Sombora oglasili se nadležni: Odlučeno šta će se dogoditi sa ribom
Apokaliptične slike jezera Čonoplja nadomak Sombora, posledica su klimatskih promena i velikog broja sušnih dana. Ipak, prvi na udaru jeste riblji fond, a na pogubne posledice po njega godinama su upozoravali ribolovci i ekolozi.
Zbog toga, ribe koje su naseljavale ovu akumulaciju će sutra biti izmeštene, kako bi se sprečio dalji pomor, saopštilo je JVP "Vode Vojvodine".
- Riblji fond na akumulaciji Čonoplja, koji je ugrožen zbog presušivanja jezera usled visokih temperatura i najveće suše od 2012. godine, izmešta se po hitnom postupku. Translokacija ribe obaviće se sutra, uz inspekcijski nadzor i poštovanje svih predviđenih procedura, a riba će do premeštanja na drugu lokaciju - u najbliži kanal Hs DTD, biti smeštena u specijalizovane bazene sa kiseonikom - naveli su.
Kako objašnjavaju, ovaj izuzetno zahtevan posao JVP "Vode Vojvodine", u cilju spasavanja ribljeg fonda, prvi put preduzima posle više od decenije.
- Pomor ribe prijavljen je juče ujutro, a najviše je uginulih jedinki tostolobika preko 10 kg, kojima je potrebna veća količina kiseonika, te su zbog toga osetljivije vrste - dodali su.
Zabrinjavajuće spuštanje nivoa vode usled visokih temperatura na ovoj lokaciji problem je koji traje godinama, jer se jezero snabdeva vodom isključivo iz atmosferskih padavina i akumulacija se ne može dopunjavati vodom iz prirodnih vodotoka ili kanalske mreže, podsećaju.
- Osim toga, sušenju akumulacija doprinosi i neodgovoran odnos poljoprivrednika, usled samoinicijativnog bušenja bunara, bez sprovođenja zakonske procedure. Imajući sve to u vidu, a u cilju konstantnog snabdevanja vodom te akumulacije i spašavanja ribljeg fonda, JVP "Vode Vojvodine" intenzivno radi na projektu njenog povezivanja sa kanalom Hs DTD "Vrbas-Bezdan". Akumulacija Čonoplja postaće deo budućeg podsistema "Telečka", iz kojeg će se vodom snabdevati severna Bačka - naveli su iz preuzdeća i dodali:
- U okviru ovog zahtevnog projekta, za koji je potreban duži vremenski period, gradiće se čak pet crpnih stanica, tri izlivne građevine, mnoštvo ustava i propusta, a kanalska mreža biće duga preko 50 kilometara. Investicija će koštati više od 4,5 milijardi dinara, a kada projekat bude gotov omogućiće navodnjavanje 25.144 hektara. Međutim, ono što je za rešavanje ovog problema najvažnije, akumulacija Čonoplja postaće
veštačka i više neće zavisiti od atmosferskih i klimatskih uslova, kao do sada. Trenutno je u pripremi projektno-tehnička dokumentacija za ovaj projekat.
Podsećamo, na situaciju sa jezerom Čopolja juče je upozorio jedan čitalac Telegrafa.
- Situacija je alarmantna. Jezero je presušilo i dosta ribe je uginulo.
Tako nam je i jedan ribolovac iz lokalnog udruženja ribolovaca objasnio da je ovakvo stanje, usled sušnih dana, gotovo redovno.
- Nivo vode toliko padne da riba prosto ugine. Na to upozoravamo već pet godina i ništa se ne dešava, kažu nam da je to zbog nedostatka atmosferskih padavina. Razumemo, ali verujemo da ima načina da spasimo jezero i riblji fond u njima - dodao je tada sagovornik Telegrafa.
Čonopljansko jezero je veštačko jezero nastalo osamdesetih godina prošlog veka, kada je tamošnje poljoprivredno preduzeće pripremalo sisteme za navodnjavanje.
Video: Reka Raška ponovo na udaru: Građani jutros zatekli gomilu mrtve ribe, plaše se za zdravlje
(Telegraf.rs)
Video: Novi upad u institucije u Kosovskoj Mitrovici, Srbi u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nenad
Tuzno i zalosno sve kapitalni primerci
Podelite komentar