Postoje li mesta gde mogu da se kupaju osobe sa invaliditetom? Termini od sat vremena, budu svi, od 7 do 77
Nakon kratkog zahlađenja, u Srbiji će u toku nedelje ponovo početi da rastu temperature, a naredne sedmice živa u temometru skakaće i preko 40 stepeni u hladu. U tim situacijama, mnogi traže spas od vrućina, ako nisu na moru, traže ga na rekama, jezerima i u bazenima, međutim, na ovim lokacijama, retko kad se mogu sresti osobe sa invaliditetom. Gde one mogu da se rashlade, a da to nije kupatilo ili bazen u sopstvenom dvorištu?
Ima mesta, gde to oni mogu da učine, i to besplatno, ali ih je jako malo. Bar u Beogradu, i to mogu samo članovi Sportskog saveza osoba sa invaliditetom, i to u zatvorenim bazenima.
Ovaj Savez je 28. juna objavio kalendar aktivnosti gde osobe mogu na plivanje, program jačanja muskulature, razvoja motorike, stoni tenis.
Po tom kalendaru postoji 5 mesta na kojima osobe sa invaliditetom mogu na plivanje, dva do tri puta nedeljno. Radi se o Sportskom centru "Olimp", gde je program plivanja ponedeljkom, sredom i petkom od 9 do 10 časova. Zatim, mogu na obuku plivanja u SC "11. april" sredom i subotom od 17 d 18 časova, dok u SC "Banjica" mogu da plivaju ponedeljkom, sredom i petkom od 16 do 17 časova.
Rekreativno plivanje omogućeno im je i u Republičkom zavodu za sport, utorkom i četvrtom od 14 do 15 časova, a mogu i u SC "Mladenovac" na obuku subotom od 15 do 16 časova, s tim da će se u ovom centru to biti onemogućeno od 15. jula do 15. avgusta.
Jelena Šebez Inić, majka dečaka sa smetnjama u razvoju, odnosno koje ima autizam, kaže za Telegraf.rs da svako ko ide na plivanje po ovom rasporedu aktivnosti mora da ima roditelja kao pratnju ili drugog pratioca.
Na bazenima su uvek i treneri, međutim, s obzirom na to da je više plivača, onda je potreban pratilac.
- Osobe sa invaliditetom imaju određene termine na bazenima koje mogu da iskoriste, međutim, najčešće se ti termini poklapaju kada roditelji rade. Nebitno je koji je invaliditet u pitanju, svako može na plivanje, samo da si član Saveza - kaže Jelena za Telegraf.rs i dodaje da u terminima koji su određeni za plivanje osoba sa invaliditetom budu svi uzrasti, od 7 do 77 godina.
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dostojanstvo
Tako reći nigde i nikad i moras biti član nečega. Idite vi leti u 8 ujutro na bazen do 9. Moj sin već treću godinu jer ne možemo do mora a invalid je nema mesta gde da pliva, a to im je dobra terapija.Ti bazeni moraju da budu prvo čisti i da si siguran u to, da imaju prilaz kolima, da imaju prilagodjene toalete i bilo bi divno da je neki napolju.Mastamo da se jedan takav otvori bar u Beogradu i da sluzi samo njima.Jedan stadion ili trzni centar manje a jedan zatvoreni i otvoreni bazen za sve ovakve ljude i decu više bilo bi pravedno. U svakom slucaju hvala na članku Telegrafu. I molim za jedan clanak o javnim toaletima u gradu za ove ljude.Zato su oni zakljucani u kucama jer drustvo nista ne radi da im obezbedi dostojanstveno kretanje.A mnogo ih je i zivi su sahranjeni.
Podelite komentar
Vuk
I to je samo za Bg ako i postoji nesto. A osobe sa invaliditetom iz drugih gradova, da li oni imaju prava na kupanje, na bilo kakav dostojanstven zivot?
Podelite komentar
Nigde
Ništa
Podelite komentar