Iznenađenje na prekvalifikacijama za IT: Prvi put se prijavilo više žena nego muškaraca, a ovako će učiti
Od prijavljenih 1.489 kandidata i kandidatkinja, skoro 55 odsto čine žene
Na poziv za učešće u novom onlajn programu "Prekvalifikacije za IT", koji je otvoren prošlog meseca, stiglo je blizu 1.500 prijava, prenosi RTS.
Od prijavljenih 1.489 kandidata i kandidatkinja, skoro 55 odsto čine žene. To je veoma značajno s obzirom da većinu zaposlenih u IT sektoru u Srbiji, kao i u drugim zemljama u svetu, čine muškarci, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Program inače organizuje Kabinet predsednice vlade u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj.
Jedan od ciljeva ove faze programa "Prekvalifikacije za IT" bio je da se uključi veći broj žena, da se iskoriste njihovi potencijali, unaprede veštine rada u IT-u i da im se olakša zapošljavanje u ovom brzo rastućem sektoru sa višim nivoom zarade.
Prvi krug testiranja prijavljenih kandidata i kandidatkinja je počeo 15. juna. Testiranje se sprovodi putem onlajn platforme Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i obuhvata testove ličnosti, inteligencije, algoritamske pismenosti, logičkog rezonovanja i rešavanja problema, kao i test engleskog jezika. Svrha ovog testiranja je da utvrdi koji od prijavljenih kandidata i kandidatkinja najviše odgovaraju zahtevima konkursa.
Na osnovu rezultata testiranja biće odabrano 400 kandidata i kandidatkinja koji će dobiti priliku da prođu kroz najmanje 250 sati stručne obuke iz programskih jezika, kao i 40 časova obuke iz ‘mekih' veština (npr. pisanje CV-ja, priprema za razgovor za posao, komunikacija na radnom mestu) i 120 časova prakse.
Obuke će se sprovoditi tokom ove i sledeće godine, i biće održane onlajn, kako bi polaznici i polaznice iz cele Srbije mogli u svom domu da stiču nova znanja i veštine iz IT oblasti.
Od 2017. godine, zahvaljujući programu "Prekvalifikacije za IT" obučeno je preko 2.200 polaznika i polaznica.
Nakon obuka, blizu 35 odsto polaznika i polaznica se zaposlilo u IT sektoru, na pozicijama sa početnom zaradom od skoro 70 hiljada dinara.
Tokom 2019. i 2020. godine održan je i prvi program "Prekvalifikacije za IT za osobe sa invaliditetom", čiji je rezultat bio zapošljavanje 30 odsto polaznika i polaznica.
(Telegraf.rs)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.