UNICEF pokreće kampanju za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice - Tata, mama, mi smo sa vama
Porodično orijentisane rane intervencije podrazumevaju rano prepoznavanje razvojnih rizika, poteškoća i smetnji kod deteta, procenu potreba za dodatnom podrškom, i usluge podrške roditeljima da zajedno sa stručnjacima podrže optimalan razvoj i napredovanje deteta.
UNICEF, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i drugim partnerima, pokreće akciju da se centri za rane intervencije pri razvojnim savetovalištima širom zemlje opreme asistivnom tehnologijom, računarima i digitalnom opremom, didaktičkim materijalima, nameštajem prilagođenim potrebama dece i roditelja, transportnim sredstvima, te da se obezbedi obuka i osnaživanje stručnjaka različitih disciplina za primenu porodično orijentisane rane intervencije. Time će se omogućiti da kroz efikasan rad na terenu u porodičnom domu i vrtiću, sve porodice dece uzrasta do 6 godina sa razvojnim teškoćama i smetnjama i imaju pristup uslugama presudnim za njihov razvoj, a naročito deca koja žive van većih gradova.
-Dokazano je da blagovremeno uključivanje porodice u program ranih intervencija pospešuje vraćanje u tipične razvojne tokove pre polaska u školu kod više od 70 odsto dece sa razvojnim kašnjenjima, dok ostali imaju potrebu za dugoročnom podrškom, i nakon šeste godine. Za roditelje i decu sa teškoćama i smetnjama u razvoju čekanje nije opcija i zato pozivamo sve koji to mogu da se što pre uključe i daju doprinos da svaki roditelj dobije podršku koja mu je potrebna da svoje dete sa poteškoćama izvede na put - poručila je Jelena Zajeganović-Jakovljević Rukovoditeljka Programa za zdravlje i rani razvoj iz UNICEF-a u Srbiji.
Kako bi deca sa teškoćama i smetnjama u razvoju, baš kao i njihove porodice, mogla da postignu najbolje rezultate u ublažavanju posledica razvojnih rizika, teškoća i smetnji, izuzetno im je važna pravovremena, celovita i zajednička podrška različitih pružalaca usluga - pedijatara, eksperata u razvojnim savetovalištima u domovima zdravlja, vaspitača i stručnih saradnika u predškolskim ustanovama i zaposlenih u centrima za socijalni rad.
U centrima za porodično orijentisane rane intervencije stručnjaci će, u saradnji sa roditeljima, izrađivati jedinstveni plan podrške za dete i porodicu i realizovati, što kroz redovne posete stručnjaka iz timova porodičnom domu, što kroz podršku porodici i detetu u vrtiću, kao najprirodnijim okruženjima za podsticanje razvoja i učenje. Cilj je da se dete podrži da ostvari svoje pune potencijale i da srećno i ispunjeno odrasta, da se igra i uči u okviru porodice i svojih vršnjaka.
UNICEF poziva građane i kompanije u Srbiji da se uključe u kampanju za podršku deci sa smetnjama u razvoju i njihovim roditeljima tako što će uplatiti donacije na žiro račun 160-666-18, svrha uplate 0222 – Tata, mama, mi smo sa vama.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Milinkovićeva ćerka održala govor: "Ovo ću ti staviti na grob, svaki dan ću da ti palim sveću"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Valeria Adamović
Podržavam akciju i pokretanje ovakve inicijative. Kao roditelj deteta sa smetnjama u razvoju prepoznajem značaj rane intervencije i pomoći koju mi nismo imali. Treba raditi i na tome da i deca starijeg uzrasta dobiju pomoć u vidu nekih centara. Iako smo u većem gradu gde su mogućnosti malo veće, sve se svodi isključivo na roditeljsku inicijativu i mogućnosti. Nedostatak stručnjaka je velik problem takođe, zato što naša deca nisu ono što stoji u knjigama. U svakom slučaju treba raditi na ovom problemu i to sveobuhvatno (od rođenja do njihove starosti) i dati roditeljima podršku.
Podelite komentar