≫ 

U požeškom kraju i košnice na meti kradljivaca: Gomile mrtvih pčela, od meda ni traga, sumnja pala na lokalca

Krađe učestale u sezoni, od marta do oktobra

  • 0
Uzgajanje pčela, pčele, pčelarstvo Foto: Pixabay

Nedavna krađa medišta sa medom iz 41 košnice pčelara Dušana Janjića u selu Srednja Dobrinja kod Požege, zabrinula je mnoge pčelare zbog drskosti u načinu na koji je nečasno delo izvedeno. I sam pčelar je zapanjen načinom krađe.

- Kradljivac je koristio neko omamljujuće sredstvo, a ono je izazvalo uginuće hiljade pčela. Da li je zapaljeno, da li je zadimljeno, da li je neka hemikalija stavljena, pčele nestaju. Šta se desilo, ja ne mogu da kažem. Košnice su ostale potpuno prazne - kaže Janjić za Agroklub.rs.

Ova krađa se dogodila na oko 300 metara od porodične kuće, a nedaleko pored frekventnog puta koji povezuje tri Dobrinje. Zato se sumnja da je to uradio neko ko dobro poznaje teren.

"Šteta je ogromna"

Predsednik udruženja pčelara "Matica" iz Požege Nenad Mandić kaže da su ove godine imali dve prijavljene krađe. Pored ove u Srednjoj Dobrinji prijavljena je krađa u selu Duškovci, kada su nestale dve kompletne košnice. Prošle godine pčelaru u gradskom području ukradene su tri košnice, dok su pčelaru, koji je sa strane dolazio u selo Pilatoviće pokradena medišta sa medom, a kasnije su nađena samo kutije i nastavci bačeni nakon ceđenja meda.

- Pčelaru Dušanu Janjiću su praktično povađeni ramovi sa medom iz 41 košnice. I još gore, prethodno su pčele omamljene verovatno nečim otrovnim, jer ispred svake košnice ima gomile mrtvih pčela. Em što je čovek pretrpeo štetu u medu, pretrpeo je i štetu u pogledu društava u iskorišćenju sledećih paša. Šteta je ogromna - kaže Mandić, dodajući da je sve prijavljeno policiji i da će se utvrditi koje je sredstvo korišćeno za omamljivanje pčela.

Uzgajanje pčela, pčele, pčelarstvo Foto: Pixabay

On sumnja da je kradljivac u stvari i pčelar, i to neki od lokalnih.

- Nažalost, ova kriza je učinila da su se u svaku profesiju uvukli nečasni ljudi. Tako i kod malinara uđu i oberu maline, a u Vojvodini čak uđu i požnju žito - kaže predsednik udruženja iz Požege.

Krađe od marta do oktobra

Šef Operativnog tima Saveza pčelarskih organizacija Srbije za suzbijanje krađa pčela Radivoje Stojanović kaže da se u pčelarstvu krade skoro sve, pčelarski kontejneri, platforme, prikolice, košnice, nastavci sa medom, nastavci sa leglom, kompletne košnice svih tipova, ramovi, leglo, matice. Prema njegovim rečima krađe su učestale u toku pčelarske sezone, od marta do oktobra, retko kada u toku zime.

- Najveći broj krađa se radi u toku glavnih paša; bagrem, lipa, livada i suncokret i najčešće gde je veća koncentracija doseljenih pčelinjaka - kaže Stojanović.

Od 2017. godine, kada je formiran ovaj tim, pa do danas, rasvetljene su velike krađe.

pčelar, pčele Foto: Pixabay

- Te 2017. godine ukradena je paviljon-prikolica sa 32 AŽ košnice na teritoriji Pančeva, a za nepunih 48 sati pronađena u okolini Petrovca na Mlavi. Na teritoriji Pančeva ukradeni kontejner je pronađen sutradan. Sprečena je krađa kontejnera u Izbištu i Kovilovu. Uz veliku pomoć članova Operativnog tima za suzbijanje krađa košnica SPOS-a i policijskih službenika više Policijskih uprava uhapšen je izvršilac, sudski postupak je i dalje u toku, a kraj se ne nazire.

Pčelari nemaju poverenje u sistem?

On kaže da su u poslednje vreme, par sezona, veoma učestala izvršenja krivičnog dela teške krađe, tako što se odnose ramovi sa medom i leglom, a zatim se vrate u početnu poziciju i teže je primetiti. Među takvim krađama je i nedavni slučaj u Požegi, gde je vlasnik prijavio krađe članovima LOT Užice i okolina, najmlađem Lokalno-operativnm timu.

- Nije teško ući u trag izvršiocima krivičnih dela u oblasti pčelarstva. To pokazuje slučaj pronalaska 60-tak košnica u centru Beograda. Najveći problem je bio pronaći oštećene pčelare. Nemaju poverenje u sistem i tužilaštvo, pa ne prijavljuju krađe. To su crne brojke izvršenih krivičnih dela, neevidentirane, kao da se nisu ni desile - kaže Stojanović.

Lopov maskiran u pčelara

On objašnjava da košnice kradu lopovi koji nose pčelarsku bluzu, dimilicu i pčelarski nož, što znači da imaju osnovno znanje o načinu gajenja i čuvanja pčela. Onaj ko se boji i ko ne zna o pčelarstvu ništa, taj ne prilazi košnicama iz velikog straha.

NOVI SAD PČELE REPICA KOŠNICE Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Inače, osnovni zadatak članova Operativnog tima i Lokalnog operativnog tima je stručna i logistička pomoć policijskim službenicima, obezbeđivanje pčelarske zaštitne opreme, objašnjavanje terminologije, delova košnica i drugo, i pomoć pčelarima članovima SPOS-a kroz savet kako i gde podneti krivičnu prijavu, šta je potrebno od dokumentacije, kako da zaštite svoje pčelinjake, edukacija o korišćenju sofisticirane opreme, kamera, vaga i drugo.

Lokalni operativni timovi formirani su u Apatinu, Novom Sadu, Beogradu, Zaječaru, Kruševacu, Nišu, Jagodini i Užicu. U toku je formiranje Lokalnih timova u Kragujevcu, Kikindi i Pirotu.

Video: Dirljivo: Maca Lara iz Požege, bacila se u zagrljaj svojoj vlasnici nakon mesec dana razdvojenosti

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA