"Čistim blato po kući da se ne zarazim": Ćićevac potopljen, u Lajkovcu vanredna situacija, procenjuje se šteta
Posle nevremena i bujičnih poplava od sinoć je vanredna situacija na snazi u mestima Bogdanica i Družetići u opštini Gornji Milanovac * Vanredna odbrana od poplava uvedena je u Užicu i Čačku
Jako nevreme zahvatilo je opštinu Ćićevac danas oko 18 sati. Za sat vremena, koliko je padala kiša jakog intenziteta, poplavljene su ulice u ovom mestu. Procena je da je palo oko 50 litara kiše po kvadratnom metru.
Zbog jakog pljuska vodopropusti nisu mogli da sprovedu vodu u kanalizaciju pa je došlo do izlivanja u dvorišta i brojne lokale u Ćićevcu, navodi RTS.
Zbog obilnih padavina i štete prouzrokovane na putevima i ulicama, vodovodnoj i kanalizacionoj mreži i sprovođenja operativnih mera zaštite i spasavanja, predsednik opštine Lajkovac Andrija Živković doneo je danas Odluku o proglašenju vanredne situacije za celu teritoriju opštine Lajkovac, piše Lajkovac na dlanu.
Živković je doneo odluku na osnovu Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, Zakona o lokalnoj samoupravi i Statuta opštine opštine Lajkovac, a na osnovu Zaključka opštinskog štaba.
Posle nevremena i bujičnih poplava od sinoć je vanredna situacija na snazi u mestima Bogdanica i Družetići u opštini Gornji Milanovac. Vanredna odbrana od poplava uvedena je u Užicu i Čačku. Najveća šteta je na poljima u priobalju Zapadne Morave i Đetinje, i na putnoj infrastrukturi. Vodostaji su u blagom opadanju. Nadležne ekipe rade na otklanjanju štete, a iz Vlade najavljuju pomoć ugroženima, navodi RTS.
Dva dana nakon obilnih kiša saniraju se oštećenja i procenjuje šteta. Prema prvim podacima, poplavljeno je više kuća i vikendica, voćnjaci i oranice.
Milica Čolović iz Bogdanice navodi da je nevreme nanelo veliku štetu.
- Katastrofalno je. Samo čistim po kući blato da se ne zarazim. Dolazili su iz komisije, popisali su sve - dodaje Čolovićeva.
Rade Bogdanović iz Rožaca navodi da je voćnjak pretrpeo veliku štetu.
- Voćnjak je gotovo uništen. Trenutno ne može da mu se priđe mehanizacijom. Naneta mu je velika šteta, dosta mulja, granja - ističe Bogdanović.
U bujicama su stradali pojedini putevi i mostovi. Nekoliko domaćinstava u okolini Požege odsečeno je od sveta.
- Radili smo moj otac, komšija i ja tri godine, sve ručno. Nakon što je urađen malo mašinama, ali do sad se nije dogodilo da voda ovako sve odnese - kaže Stanko Milinković iz Tometinog Polja.
Zora Milinković iz Tometinog Polja kaže da su i suprug i ona bolesni i da ne zna kako će do lekara sada kad je oštećen put.
- Stanko mora na operaciju u Beograd, kako da pređe most? Treba da ide po rezultate. Kuda će, šta će? Da ode peške ne može - dodaje Milinkovićeva.
Miroslav Dukić iz Beograda kaže da je u selu ostao jedino automobil porodice Milinković.
- Moj automobil je ostao na onoj strani. Tako da sad više ne može tamo da se prilazi, ne može da se radi ništa oko kuće i tako - kaže Dukić.
Kako sprečiti štetu ili učiniti da ona bude manja
Komunalne ekipe su na terenu i pokušavaju da osposobe prilaze, za početak, bar pešacima. U poslednjih osam godina Republika je, podsećaju nadležni, finansirala gradnju 140 lokalnih mostova koji su oštećeni u ranijim poplavama.
Video: Oštećeni usevi i stambeni objekti, urušena dva mosta: Evo kolika je šteta od poplava
- Lokalni putevi, dužine se mere u hiljdama kilometara i takvih mostova ima više hiljada, trebalo bi pretresti svaki od njih, videti u kakvom su stanju, kakvim su tačno rizicima izloženi. To je posao koji bi u principu trebao da bude odgovornost lokalnih samouprava, pa ukoliko nemaju novca za sve u ovom trenutku onda da rade po prioritetima – po stanju mosta, broju korisnika koji koriste most - kaže Marko Blagojević, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.
Lučani pozitivan primer
Ulagalo se i u regulaciju lokalnih vodotokova i u bujične brane. Zahvaljujući tome, kažu u Vladi, štete je sada daleko manja. Kao primer ističu Lučane koji su 2014. čak sedam puta plavljeni, a sada su bez štete iako su imali istu količinu padavina kao i Čačak, Užice, Požega. Ulaganja se nastavljaju, ali kažu nekada rešenje može da bude i samo promena ponašanja.
- Kada pričamo o uređenju vodotokova, kada pričamo o čišćenju vodotokova mi pričamo o tome da neko baca đubre u reke. Naravno, kada se dese ovakve stvari da nastaju problemi. Molio bih ljude da to ne rade, da čuvaju svoju prirodu, okolinu - kaže Tomislav Momirović, ministar saobraćaja.
Vodostaj reka je u opadanju, kažu hidrolozi, i dodaju da će nakon vraćanja reka u korita – stagnirati. Ipak, zbog uvedene vanredne odbrane od poplava u pojedinim delovima države, dežurne ekipe su i dalje u pripravnosti.
Video: Poplave kao 2014. u okolini Čačka i Gornjeg Milanovca: Reka odnela puteve, mostove, poplavila kuće
(Telegraf.rs)
Video: Koncert filmske muzike Enija Morikonea i Nina Rote u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
V8
Opet Cicevac, pa zar nije tamo rešen vodoispust..!?
Podelite komentar
Jelka
Kako se radilo i kako se radi tako nam i jeste,bitno je naduvati račune,opljačkati što više a kvalitet i odgovornost nikakva.Sve se radi unazad i nikom ništa,sve im ide na ruku za javašluk i lopovluk ?????
Podelite komentar
Djordje
Da ste cistili djubre iz korita reke i da vas je neko naucio da ne bacate sve sto stignete u reku i me zagadjujete okolinu danas ne bi morali da cistite blato iz svojih kuca?! Priroda vam je uzvratila na vas javasluk i tako i treba!
Podelite komentar