"Čistim blato po kući da se ne zarazim": Ćićevac potopljen, u Lajkovcu vanredna situacija, procenjuje se šteta

 ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 6

Jako nevreme zahvatilo je opštinu Ćićevac danas oko 18 sati. Za sat vremena, koliko je padala kiša jakog intenziteta, poplavljene su ulice u ovom mestu. Procena je da je palo oko 50 litara kiše po kvadratnom metru.

Zbog jakog pljuska vodopropusti nisu mogli da sprovedu vodu u kanalizaciju pa je došlo do izlivanja u dvorišta i brojne lokale u Ćićevcu, navodi RTS.

Zbog obilnih padavina i štete prouzrokovane na putevima i ulicama, vodovodnoj i kanalizacionoj mreži i sprovođenja operativnih mera zaštite i spasavanja, predsednik opštine Lajkovac Andrija Živković doneo je danas Odluku o proglašenju vanredne situacije za celu teritoriju opštine Lajkovac, piše Lajkovac na dlanu.

Živković je doneo odluku na osnovu Zakona o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama, Zakona o lokalnoj samoupravi i Statuta opštine opštine Lajkovac, a na osnovu Zaključka opštinskog štaba.

Posle nevremena i bujičnih poplava od sinoć je vanredna situacija na snazi u mestima Bogdanica i Družetići u opštini Gornji Milanovac. Vanredna odbrana od poplava uvedena je u Užicu i Čačku. Najveća šteta je na poljima u priobalju Zapadne Morave i Đetinje, i na putnoj infrastrukturi. Vodostaji su u blagom opadanju. Nadležne ekipe rade na otklanjanju štete, a iz Vlade najavljuju pomoć ugroženima, navodi RTS.

Dva dana nakon obilnih kiša saniraju se oštećenja i procenjuje šteta. Prema prvim podacima, poplavljeno je više kuća i vikendica, voćnjaci i oranice.

Milica Čolović iz Bogdanice navodi da je nevreme nanelo veliku štetu.

- Katastrofalno je. Samo čistim po kući blato da se ne zarazim. Dolazili su iz komisije, popisali su sve - dodaje Čolovićeva.

Rade Bogdanović iz Rožaca navodi da je voćnjak pretrpeo veliku štetu.

- Voćnjak je gotovo uništen. Trenutno ne može da mu se priđe mehanizacijom. Naneta mu je velika šteta, dosta mulja, granja - ističe Bogdanović.

U bujicama su stradali pojedini putevi i mostovi. Nekoliko domaćinstava u okolini Požege odsečeno je od sveta.

- Radili smo moj otac, komšija i ja tri godine, sve ručno. Nakon što je urađen malo mašinama, ali do sad se nije dogodilo da voda ovako sve odnese - kaže Stanko Milinković iz Tometinog Polja.

Zora Milinković iz Tometinog Polja kaže da su i suprug i ona bolesni i da ne zna kako će do lekara sada kad je oštećen put.

- Stanko mora na operaciju u Beograd, kako da pređe most? Treba da ide po rezultate. Kuda će, šta će? Da ode peške ne može - dodaje Milinkovićeva.

Miroslav Dukić iz Beograda kaže da je u selu ostao jedino automobil porodice Milinković.

- Moj automobil je ostao na onoj strani. Tako da sad više ne može tamo da se prilazi, ne može da se radi ništa oko kuće i tako - kaže Dukić.

Kako sprečiti štetu ili učiniti da ona bude manja

Komunalne ekipe su na terenu i pokušavaju da osposobe prilaze, za početak, bar pešacima. U poslednjih osam godina Republika je, podsećaju nadležni, finansirala gradnju 140 lokalnih mostova koji su oštećeni u ranijim poplavama.

Video: Oštećeni usevi i stambeni objekti, urušena dva mosta: Evo kolika je šteta od poplava

- Lokalni putevi, dužine se mere u hiljdama kilometara i takvih mostova ima više hiljada, trebalo bi pretresti svaki od njih, videti u kakvom su stanju, kakvim su tačno rizicima izloženi. To je posao koji bi u principu trebao da bude odgovornost lokalnih samouprava, pa ukoliko nemaju novca za sve u ovom trenutku onda da rade po prioritetima – po stanju mosta, broju korisnika koji koriste most - kaže Marko Blagojević, direktor Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.

Lučani pozitivan primer

Ulagalo se i u regulaciju lokalnih vodotokova i u bujične brane. Zahvaljujući tome, kažu u Vladi, štete je sada daleko manja. Kao primer ističu Lučane koji su 2014. čak sedam puta plavljeni, a sada su bez štete iako su imali istu količinu padavina kao i Čačak, Užice, Požega. Ulaganja se nastavljaju, ali kažu nekada rešenje može da bude i samo promena ponašanja.

- Kada pričamo o uređenju vodotokova, kada pričamo o čišćenju vodotokova mi pričamo o tome da neko baca đubre u reke. Naravno, kada se dese ovakve stvari da nastaju problemi. Molio bih ljude da to ne rade, da čuvaju svoju prirodu, okolinu - kaže Tomislav Momirović, ministar saobraćaja.

Vodostaj reka je u opadanju, kažu hidrolozi, i dodaju da će nakon vraćanja reka u korita – stagnirati. Ipak, zbog uvedene vanredne odbrane od poplava u pojedinim delovima države, dežurne ekipe su i dalje u pripravnosti.

Video: Poplave kao 2014. u okolini Čačka i Gornjeg Milanovca: Reka odnela puteve, mostove, poplavila kuće

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • V8

    13. jun 2022 | 23:43

    Opet Cicevac, pa zar nije tamo rešen vodoispust..!?

  • Jelka

    14. jun 2022 | 06:54

    Kako se radilo i kako se radi tako nam i jeste,bitno je naduvati račune,opljačkati što više a kvalitet i odgovornost nikakva.Sve se radi unazad i nikom ništa,sve im ide na ruku za javašluk i lopovluk ?????

  • Djordje

    14. jun 2022 | 09:02

    Da ste cistili djubre iz korita reke i da vas je neko naucio da ne bacate sve sto stignete u reku i me zagadjujete okolinu danas ne bi morali da cistite blato iz svojih kuca?! Priroda vam je uzvratila na vas javasluk i tako i treba!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA