Koliko novca poneti na svadbu: Cene venčanja skaču za 30 odsto, da li to ima veze sa našom kovertom? (ANKETA)
Sezona svadbi je počela. Sale za venčanja hvale se popunjenim kapacitetima sve do početka novembra. Uzgredno koriste priliku da nagoveste mogućnost poskupljenja organizacije do 30 odsto. Nakon dvogodišnjeg "suzdržavanja", a uzimajući u obzir već postojeća poskupljenja hrane, goriva, garderobe, usluga... svega bez čega jedno venčanje ne može proći, pitali smo se koliko treba da "nadođe" koverta.
Jasno je da će mladenci imati povećane troškove za organizovanje svadbe, ali je isto tako jasno da će povećane troškove imati i gosti, nezavisno od novca opredeljenog za poklon. Više novca će biti potrebno za put ukoliko ste gost iz drugog mesta, više za šminku i fiziru, više za buket, korpu voća, kolača ili tortu koje nosite kao prilog. A znači li to više novca na harmoniku, jabuku i za cvet?
Ukoliko mlada i mladoženja samo fotografa plate 600 evra, koji im u cenu uopšte ne uračunava izradu mladenačkih fotografija, već toliko naplaćuje "izlazak na teren", ili dekoraciju od nekoliko hiljada evra, da li to znači i obavezu gostiju da u čuveni "koverat" stave neki evro više?
Da li gosti treba da "snose troškove" svadbe, koja danas očito mnogo košta, i da li mladenci računaju na to da im se veselje otplati kovertama?
Da li rast cena smanjuje ili povećava poklon?
Cene su "otišle u nedogled", rečenica je koja se ponavlja. Pakovanje četiri rolne toalet papira prešlo je 200 dinara. Bilo je za čuđenje i dok je koštalo 134. Litar jogurta košta i 130 dinara. Cena kafe u restoranu mesečno skače po 30 dinara, koliko u pojedinim mestima u zemlji gotovo da košta cela šoljica, a to opet nije ništa prema skoku nekih kozmetičkih proizvoda. Lak za ojačavanje noktiju od prošle zime do ovog proleća košta 1.000 dinara više, sa 1.200 na 2.200.
Sve to govori u prilog tome da se vrednost novca smanjila, da plate vrede manje nego što su donedavno i da je podizanje vrednosti koverte sada još osetnije.
Ipak, rast cena ne znači da život treba da se svede na osnovno, ali povlači pitanje mogućnosti. Da li u ovim okolnostima vrednost poklona sme da ostane ista?
Na ulicama Beograda anketirali smo građane, koji su nam dali vrlo rastegljive odgovore. Već na tom uzorku pokazuje se koliko se mogućnosti razlikuju. Dok neki i dalje spominju 50 evra, koji su važili u nekim prošlim vremenima, pre epidemije korone, neki drugi navode: "Sto, dvesta, trista evra... Koliko imam", kao da je razlika u 100 dinara, ne u 100 evra.
Anketirani su saglasni da se razlika pravi na osnovu stepena bliskosti. Tako jedna građanka kaže da se za drugove odvaja 50 evra, za najbliže 200. Najbliži su, pretpostavljamo, članovi najuže porodice, kumovi, možda stari svat, dever?
Ovde se otvaraju i neka druga pitanja. Koliko osoba ide na jednu kovertu? Da li cela porodica sme da se pojavi na svadbi kod komšije sa 50 evra? Ukoliko je kum zapravo kuma, i ukoliko na svadbu odlazi sama, da li je 200 evra mnogo? Ili malo? U obzir treba uzeti i da su prosečne plate u delovima Srbije različite, te da u martu ove godine dostižu 87.000 dinara za Beograd, a u Prijepolju 51.000. Po ovom principu razlikuju se cene u ugostiteljstvu, a odatle i u organizaciji veselja. Ipak, nije retkost da neko iz Prijepolja dobije poziv za svadbu u Beogradu. Da li taj gost može i treba da isprati "viši standard"?
Prema našim informacijama cena po stolici ide od oko 30 evra u gradovima u unutrašnjosti, dok je cena za jednog gosta u ekskluzivnim prestoničkim lokalima i 100 evra.
Da li vi imate dilemu koliko ćete novca poneti na predstojeće svadbe? Koliko je novca taman? Da li imate dovoljno da "ispoštujete" mladence i možete li da "dobacite" onoliko koliko biste od srca želeli da nekom bliskom date na dar?
Šta je sa poklonima? Da li se i dalje nose kućni aparati i umetnička dela? U kojoj vrednosti treba da budu?
Video: Koliko para stavljate u kovertu kada idete na svadbu: Anketa
(Telegrafr.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Slavka
Nek pravi svadbu ko ima para, da ne cekaju od goste koliko ce da dobiju da bi platili svadbu.
Podelite komentar
Neko
Veselje pravim sa dragim ljudima novac i pokloni nam uopste nisu bitni. Tamo gde se matematika upetlja nema niti srece niti prijateljstva niti dobrog. Dragi meni ljudi dodjite mi na veselje cista srca i pozitivne energije i to je sve sto zelim! A ovi sto presede na mobilnom molim da mi zaobidju radosni trenutak
Podelite komentar
Zoncha
Sve je postalo interes,pa tako i svadba...
Podelite komentar