"Izvlačili smo mrtvu decu, ništa teže nema od toga": Oni su heroji pod vodom, na dno idu kad niko drugi ne bi

 
  • 1

Bogojavljenje. Od zime puca ventil na vodovodnoj magistrali Arilje - Čačak. Napolju je minus četiri stepena. Podiže se poklopac otvora koji, iako morbidno zvuči, podseća na grobno mesto. Voda iz njega samo izvire, a u nju se, kao od šale, spušta ronilac da izvidi kvar.

Ovako izgleda samo jedan od zadataka članova Ronilačko spasilačkog kluba Borac iz Čačka. Oni idu na dno i kada bi se na to malo ko usudio.

Od čačanskih ronilaca potiče i neverovatan snimak potopljene valjevske Gračanice koji deluje kao scena nekakvog naučno fantastičnog filma. Nema tog posla na koji se ne bi usudili. Neke bi zaobišli, ali im čast ne dozvoljava.

- Najteži su nam nesrećni slučajevi. Kad god nas pozovu iz SUP-a Čačak, znamo da sledi potraga za utopljenikom. I znamo da ćemo ih najverovatnije pod vodom i pronaći. Imali smo dosta mladih, dece. Radimo to bez ikakve nadoknade, samo želimo da pomognemo porodici da pronađu najmilije i da ih sahrane kako dolikuje našim običajima - priča za Telegraf.rs Bratislav Drašković.

Pored toga, rade popravke na hidrocentralama, pronalaze davno izgubljene stvari, takoreći skrivena blaga na dnu reka, a osnovni posao im je obučavanje novih članova, ronilaca.

Koliko im je posao raznovrstan, pokazuje i neverovatan primer kombija kojeg je jedan 90-godišnjak rešio da pronađe posle 40 godina.

- Bili smo angažovani od strane jednog devedesetogodišnjaka koji je pre 40 godina namerno potopio svoj kombi Volkswagen t1 u Zapadnu Moravu. Bavio se restauracijom starih vozila. U mladosti nije znao gde će s njim, a tada nije bilo otpada sekundarnih sirovina, pa ga je potopio u reci. Setio se toga i rešio da ga povrati. Neverovatno, nađosmo ga, ali donekle podrazumevano baš u lošem stanju. Dve trećine kombija bilo je zatrpano u mulj, stene i kamenje, a jedna trećina koja je bila dostupna, kida se kao da je od papira - prepričava nam Bratislav.

Pronalaze i retke vrste riba, a usput naiđu i na neverovatne vojne olupine. Jedna od njih je minolovac M-142 "Brseč". Ispod njihovog snimka, jedan čovek dodao je i zanimljiv opis.

- U JRM su brodovi došli krajem 50-tih. Zvali su ih ofšorci, od engleskog off shore (udaljen od obale). Ovi minolovci su bili u sastavu 16. diviziona minolovaca, stacionirani u Pločama (Kardeljevu). Ukupno su bila 4 ovakva broda: M141 Maun, M142 Brseč, M143 Olib i M144 Iž.

Primera svih podviga čačanskih ronilaca je mnogo, pa ćemo neke sačuvati za sledeći nastavak teksta, a do tada, nadamo se da će u njihovom poslu biti samo pozitivnih izazova.

(Telegraf.rs)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA