Stiglo leto, temperatura u ranim satima premašila majske: Cela Srbija crvena, visok stepen UV zračenja
U mestima gde je temperatura najniža danas je najviši stepen UV zračenja
Leto je stiglo! Temperature u hladu još u 10 sati su premašile one maksimalne za polovinu maja koje su od 21 do 25 stepeni. Po podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) one su u većini mesta bile iznad 25 stepeni. Takođe, danas je i visok stepen UV zračenja, pa se svima preporučuje da se ne izlažu suncu u periodu od 10 do 16 časova.
Prema podacima RHMZ, u 10 sati najtoplije je bilo u gradu Nikole Jokića - Somboru, gde je izmereno u hladu 27 stepeni. Toliko je bilo i na Paliću, u Kikindi. U Zrenjaninu, Novom Sadu, Valjevu izmereno je 26, a u Beogradu 25 stepeni koliko je u hladu bilo i u Kragujevcu i Zaječaru.
Najsvežije je u 10 časova bilo na Kopaoniku gde je živa u termometru pokazivala 16 stepeni u Sjenici u kojoj je izmereno 18.
Kako je juče za Telegraf.rs izjavio meteorolog Đorđe Đurić, danas bi temperatura mogla da bude čak 32 stepena, a ukoliko pređe 30. podeok to bi značilo da imamo tropski dan.
Danas se, inače, posle podne i pred kraj dana na severu Srbije očekuje se razvoj oblačnosti, a na području Vojvodine i ređa pojava lokalnih pljuskova sa grmljavinom.
Danas je u Srbiji i visok stepen UV zračenja, može se, takođe, videti na sajtu RHMZ.
Na skali indeksa do 11, danas su one 7 i 8 tako da se cela karta crveni, odnosno zračenje je visoko i vrlo visoko. Naveći stepen UV zračenja - 8 je tamo gde su temperature najniže, verovali ili ne - u Sjenici, na Kopaoniku, na Crnom Vrhu, Zlatiboru, u Dimitrovgradu i u Prištini. U svim ostalim mestima je 7, i on je vrlo visok.
UV indeksa ima 11. Do 2 je nizak, od 3 do 5 je umeren i žut, od 6 do 7 je visok i narandžast, od 8 do 10 vrlo visok i crven, a od 11 i više ekstremno visok i to je ljubičasta zona.
Mere zaštite
Potrebno je izbegavati izlaganje direktnom suncu u periodu od 10 do 16 časova. Treba koristiti preparate sa zaštitnim faktorom u svim vremenskim uslovima, u svakoj sezoni. Preporučljivo je koristiti faktor zaštite od sunca SPF-30 i više, koji štiti od UVA i UVB zračenja. Faktor se nanosi najmanje 15 minuta pre izlaska napolje, a treba ga ponovo nanositi na svaka dva sata, češće pri obilnijem znojenju, i nakon svakog boravka u vodi treba nositi kape i šešire sa širokim obodima i odeću svetlih boja, od prirodnih materijala, po mogućstvu sa dugim rukavima, ili specijalnu odeću sa zaštitnim faktorom (odeća sa "UPF - ultraviolet protection factor" oznakom.
Nosite naočare za sunce sa 100 odsto UVA/UVB zaštitom. Izaberite kozmetiku i kontaktna sočiva koja nude UV zaštitu, ali imajte u vidu da je i dalje neophodno koristiti sredstvo za sunčanje i nositi sunčane naočare.
Redovno treba proveravati kožu, kako biste na vreme primetili bilo kakve sumnjive promene i blagovremeno se javili lekaru.
(Telegraf.rs)
Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.