Za 3 dana na Kopaoniku 25.000 dinara, zna se i koliko ide nastavniku: Otkrivamo tačnu računicu ekskurzija
Sa prosečnom srpskom platom, pa čak i onom malo većom, roditelji u Srbiji teško da svom detetu mogu da priušte ekskurziju, a da ne podignu kredit ili ne prime pomoć od rodbine.
Kao primer je dovoljno navesti cenu đačkog puta koji čak i nije u inostranstvu. Za samo tri dana na Kopaoniku đacima se traži celih 25.000 dinara, otkriva za Telegraf Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola.
Toliko bi, recimo, koštalo i sedmodnevno letovanje na moru. U ovu cenu je uključen prevoz, smeštaj i tri obroka, kao i dnevnice nastavnika koje su 700 dinara po đaku, što za tri dana iznosi ukupno 2.100 dinara.
Međutim, da bi dnevnice mogle da se isplate, agencije prave ugovor o delu i privremenim i povremenim poslovima, za šta se na ovaj iznos plaća još 58 odsto poreza, pa to na kraju košta 3.300 dinara.
Nije lako nastavnicima da danonoćno brinu o 30 dece
Da bismo saznali kako se taksativno određuje cena ekskurzija, pozvali smo Aleksandra Seničića, direktora Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije.
- U ceni aranžmana osnovna je cena smeštaja. Najčešće na svakih 25 plaćenih aranžmana ide jedan gratis, što se uglavnom koristi za vozača, a treba smestiti i profesora, vodiča, što onda uvećava i samu cenu smeštaja. Ako je namera škole da zbrine i učenika koji je socijalno ugrožen, onda se cena dodatno uvećava da bi se pokrilo i putovanje za to dete - objašnjava Seničić na početku razgovora.
Cena prevoza u proseku iznosi oko 300 evra. Ako na ekskurziju ide 30 đaka, to znači da prevoz košta 10 evra po detetu. Pored smeštaja, najviše novca, dodaje naš sagovornik, odlazi na dnevnice nastavnicima, u proseku oko 500 dinara po detetu. Tako, ako put traje sedam dana, nastavnik po detetu dobija 3.500 dinara. Visinu dnevnica inače određuje Savet roditelja svake škole.
- A na tih 3.500 dinara svakako ide i plaćanje poreza koji iznosi skoro 58 odsto. Jer, da bi se dnevnice isplatile, agencije moraju da prave ugovore o delu i privremenim i povremenim poslovima. Tako, recimo, ako platite lekaru 5.000 dinara, onda na njega imate i još oko 4.000 dinara poreza, a ako profesoru isplatimo 20.000 dinara za sedam dana, onda moramo i još 17.000 poreza - slikovito objašnjava Seničić.
Međutim, kako ističe, nastavnici dnevnice svakako i zaslužuju, jer nimalo nije lako danonoćno brinuti o 30 dece. Na pitanje koliko agencije zarađuju od ekskurzija, Seničić tvrdi da je ta cifra nekada bila veća, a da marža sada iznosi svega šest do osam odsto.
- Cene ekskurzija mogle bi biti 20 do 30 odsto jeftinije ako bi Ministarstvo promenilo pravilnik kojim se one organizuju. Primera radi, sadašnjim pravilnikom je definisano da autobusi koji prevoze decu mogu biti stari do pet godina, a takvih autobusa u Srbiji ima svega stotinak. Čemu tehnički pregledi onda ako nisu dovoljni da garantujemo za bezbednost autobusa, nego moramo da limitiramo i njihovu starost - pita se Seničić.
On dalje dodaje da bi trebalo osposobiti i razne objekte za smeštaj đaka koji su trenutno zaboravljeni i treba da se renoviraju.
- Roditelji danas traže hotele sa tri ili četiri zvezdice. A poenta ekskurzije ne treba da bude luksuzan smeštaj, već druženje i upoznavanje znamenitosti - zaključuje on.
U tom pogledu sa njim je saglasan i Milorad Antić iz Foruma srednjih stručnih škola. Kako kaže, đacima ne trebaju hoteli sa saunama i bazenama, već samo pristojan smeštaj gde mogu da prespavaju i jedu, a ostatak vremena treba da provedu družeći se i upoznajući mesto gde idu.
- Ekskurzije su preskupe i hitno ih treba prilagoditi roditeljskom džepu i deci. Ima toliko lepih mesta u Srbiji gde đaci mogu uživati u puno toga naučiti, a da opet nisu skupa. Sad sam skoro čuo za ponudu gde jedan dan košta 12.000 dinara i samo mi nije jasno zašto bi bilo koji savet roditelja pristao na takvu ponudu - ističe Antić.
Ipak, on ne veruje potpuno agencijama i napominje da bi bilo fer da roditelji taksativno dobiju šta koliko košta, počev od noćenja, obroka, prevoza i dnevnice.
Računica: Kako trodnevna ekskurzija košta 25.000 dinara?
Nakon razgovora sa sagovornicima, pokušali smo da razrešimo kako trodnevna ekskurzija može da košta 25.000 dinara. Ovo je računica koju smo mi izveli:
Smeštaj i tri obroka po učeniku: 14.000 dinara
Prevoz po učeniku: 1.200 dinara
Ukupna dnevnica za nastavnika po učeniku (sa porezom): 3.300 dinara
Ukupna dnevnica za lekara po učeniku (sa porezom): 3.300 dinara
Zarada agencije po učeniku: 3.200 dinara
Video: Ovo su uslovi za održavanje školskih ekskurzija
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DRagutin
Narode ovo se lako reši ali nema sloge medju roditeljima! Da svi kao jedan odbiju ekskurzije i gotova priča i pale bi cene na barem pola... A ovako lagano šišanje...
Podelite komentar
Gavrilo Princip
Kao otac dva deteta, sa solidnom platom reći ću da je to sramota način na koji se pljačkaju roditelji! Ova ekskurzija ne bi smela da predje 15.000 dinara, posebno sto deca na Kopaonik i druge naše planine idu uglavnom van sezone da bi popunili prazne kapacitete hotela!
Podelite komentar
Mila
Deca su mnogo razmazena (tu ubrajam i svoju, i ako se trudim da to ne budu). Cuj biraju hotele sa zvezdicama. Bitno je da je pristojno, cisto, solidni obroci, a mozda najbitnije s i g u r n o. Ko hoce spa, bazen i drugo sa mamom i tatom pa na odmor. Najlepse uspomene su mi iz skole ostale sa ekskurzije, druzenje, provod, nas 60 i dva profesora, nema doktora, vodica i ostalih.
Podelite komentar