Jedinstvena ptica prvi put registrovana u Srbiji: Belorepi vivak uočen na jezeru Ludaš
Na jezeru Ludaš primećen je belorepi vivak. Ova vrsta je prvi put registrovana u Srbiji, a životinju je uspeo da uoči Levente Sekereš.
Područja gnežđenja belorepog vivka su u centralnoj Aziji, oko Kaspijskog mora i Aralskog jezera. Povremeno se može videti i na Bliskom istoku. Primerci iz Azije migriraju u severoistočnu Afriku i Indiju, dok se oni sa Bliskog istoka ne sele. Tokom svojih lutanja stiže i do zapadnog dela Evrope. Ova ptica je u Srbiji prvi put primećena na obali jezera Ludaš u sredu, piše Panon RTV.
- Obalna ptica koja se gnezdi na zemlji. Voli plitke vode, posebno travnjake. Tamo uvek traži svoju hranu. Insekti, manji vodozemci, pauci, od toga se sastoji ishrana. Polaganje jaja se takođe dešava na zemlji. Dakle, potrebno je vrlo tipično, specifično stanište kako bi ova ptica mogla da položi jaja. Izvaja malo udubljenje na tlu, oblaže ga finijim materijalima, vlatima trave i perjem. U proseku polaže četiri jaja, iz kojih se mladunci izlegu za 26 do 28 dana - keže Oto Sekereš, šef čuvarske službe Javnog preduzeća "Palić-Ludaš".
Javno preduzeće "Palić-Ludaš" upravlja staništima uz pomoć podolskih goveda i bivola. Zahvaljujući tome se belorepi vivak i pojavio. Sa ispašom trska je potisnuta, a formirano močvarno područje privlači vrste koje su karakteristične za takva staništa, uključujući i ptice.
- Osećaju se bezbedno jer biljke izlaze iz vode, a oko njih je voda. Dakle, krzneni predatori ne mogu tako lako prići ni gnezdima, ni kasnije mladuncima. Oni zbog toga mogu svoja gnezda i jaja da postave na suvom - kaže Sekereš.
Oto Sekereš je dodao da je prisustvo goveda i bivola privuklo na to područje i insekte, koji takođe predstavljaju adekvatnu hranu za ptice.
Video: Ugrožen, ali slobodan: Uživajte u letu beloglavog supa iznad netaknute prirode Uvca
(Telegraf.rs)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Belorepi dobro došao u Srbiju. Bolje ti nego ZELENOREPI.
Podelite komentar
Milan
To što vi kažete da je prvi put viđen nije tačno, taj bivak je najmanje 50 godina ovde.
Podelite komentar