Zaštitnik građana: Zaposleni su primorani da pristanu na eksploataciju

 ≫ 
  • 2

Položaj radnika u Srbiji daleko je od zadovoljavajućeg, uprkos tome što Ustav Srbije i njeni zakoni garantuju prava iz oblasti radnih odnosa u skladu sa najvišim standardima, ocenio je danas zaštitnik građana Zoran Pašalić povodom Međunarodnog praznika rada.

- Visok stepen nezaposlenosti, rad ''na crno'', ugroženo pravo na korišćenje godišnjih odmora i bolovanja, samo su neki od situacija koji pokazuju da se prava radnika u Srbiji krše i da nisu dovoljno zaštićena. Koncept dostojanstvenog rada mora dobiti zasluženo mesto - poručio je Pašalić, prenosi kancelarija Zaštitnika građana.

Navodi se da su se tokom prethodne godine Zaštitniku građana najčešće prituživali građani zbog zlostavljanja na radu, otkaza ugovora o radu, neisplaćivanja zarada, neuplaćivanja doprinosa za socijalno osiguranje.

Ističe se da je Zaštitnik građana u postupcima kontrole rada javne uprave došao do zaključka da je nalaganje mera i izricanje sankcija od strane Inspektorata za rad i Poreske uprave prema poslodavcima često nedelotvorno i necelishodno.

- Radnici u velikom broju slučajeva nemaju adekvatne mehanizme za zaštitu svojih prava iz radnog odnosa, posebno u situacijama kada se radi o radnicima preduzeća u stečaju, kao i onima kojima su blokirani računi - izjavio je Pašalić.

Dodaje se da poslednji podaci istraživanja pokazuju da radnici u Srbiji imaju najduže radno vreme u Evropi i da se i dalje zbog nemara poslodavaca dešavaju ozbiljne povrede na radu.

- Zakon o radu garantuje određena prava zaposlenima, ali poslodavac i dalje ima prostor da postavlja uslove rada, da brani ili otežava sindikalno organizovanje, a sa druge strane zaposleni su primorani da pristanu na eksploataciju kako bi zadržali posao i obezbedili svojoj porodici egzistenciju - istakao je Pašalić.

Republički ombudsman ocenio je da zapošljavanje, pravo na stručno usavršavanje, sigurnost i bezbednost na radu, izjednačavanje položaja žena i muškaraca na tržištu rada, i ne manje važno pravo na rad ranjivih grupa moraju biti prioriteti države u unapređenju oblasti rada.

Pašalić je dodao kako je potrebno da nadležni organi uspostave efikasnu saradnju i razmenu informacija, kao i da preduzimaju sve mere prema poslodavcima koji krše prava zaposlenih.

Video: Vudstok komuna na Adi: Tinejdžeri se poskidali i okupirali beogradsko poluostrvo za 1. maj

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Oldtajmer

    1. maj 2022 | 10:45

    Srećom odavno sam u penziji, ali kada vidim kako kod nas pojedini poslodavci postupaju sa radnicima pitam se postoje li neki zakoni u ovoj zemlji? Evo danas na prvi maj samo u mom komšiluku rade pet nekih prodavnica. To je u uređenim zemljama nezamislivo sem dežurstva tamo gde je neophodno iz tehnoloških razloga, vojske, policije i zdravstva.

  • Ivan

    1. maj 2022 | 12:33

    I jesi preduzeo nesto , svi samo pricate i kritikujete...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA