Najjači udar se osetio u celoj Srbiji: Ovo je izveštaj Republičkog seizmološkog zavoda o zemljotresima u BiH

   ≫ 
  • 2

Republički seizmološki zavod Srbije objavio je izveštaj o zemljotresima koji su se dogodili na teritoriji Bosne i Hercegovine u periodu od 22. do 24. aprila. U njemu se navodi da se zemljotres osetio na teritoriji čitave Srbije, sa intenzitetom od tri do četiri stepena Merkalijeve skale.

Snažan zemljotres u BiH, da podsetimo, dogodio se u petak, 22. aprila u 23 sata i 7 minuta a bio je jačine 5.7 jedinica Rihterove skale - na 15 kilometara severno od Ljubinja, odnosno na oko 40 kilometara jugoistočno od Mostara, ili na 95 kilometara  južno od Sarajeva.

- Zemljotres se u epicentralnom području osetio sa intenzitetom od VII-VIII stepeni Merkalijeve skale, a na teritoriji Mostara, Čapljine, Metkovića, Neuma, Stona, Dubrovnika, Trebinja, Nevesinja i Gackog sa intenzitetom u rasponu od IV-VII stepeni Merkalijeve skale. Ovaj zemljotres je u epicentralnom području prouzrokovao izvesne materijalne štete na građevinskim objektima tog regiona. Zemljotres se osetio i na čitavoj teritoriji Republike Srbije sa intenzitetom od III-IV stepena Merkalijeve skale, na više od 300 kilometara udaljenosti od epicentra. Udaljenost Beograda od epicentra ovog zemljotresa iznosi oko 260 kilometara. Takođe, ovaj zemljotres se osetio i na teritoriji Crne Gore, Hrvatske i Albanije - navodi se u izveštaju srpskog Seizmološkog zavoda.

Registrovano više od 80 naknadnih zemljotresa

Nakon zemljotresa jačine 5.7 jedinica Rihterove skale, registrovana je serija od preko 80 naknadnih zemljotresa do 12 časova po lokalnom vremenu, 24. aprila, a oni su se dogodili na širem području oko epicentra najsnažnijeg zemljotresa.

- Najjači naknadni zemljotres u ovoj seriji registrovan je 24. aprila u 6 sati i 27 minuta po lokalnom vremenu, sa magnitudom od 4.8 jedinica Rihterove skale. Ova serija zemljotresa je prostorno distribuirana u regionu Stoca i Ljubinja, koji se karakteriše tektonskim režimom raseda reversnog tipa, što je saglasno sa rezultatom proračuna mehanizma žarišta glavnog zemljotresa u ovoj seriji. Mehanizam rasedanja ukazuje na dominantan tektonski scenario ovog dela spoljašnjih Dinarida – na kontrakciju zemljine kore u pravcu upravnom na dinarski planinski venac, čime se kompenzira sažimanje jadranske tektonske mikroploče njenim podvlačenjem pod Dinaride - navodi se u izveštaju.

Stolac - Ljubinje seizmogeno žarište 

Na području poznatog seizmogenog žarišta Stolac – Ljubinje, u kojem je generisan glavni zemljotres ove serije, tokom poslednjih godina dogodilo se više jačih zemljotresa, sa magnitudom iznad 5 jedinica Rihterove skale.

- Najsnažniji je registrovan 26. novembra 2019. godine u 9:19 a bio je jačine 5.5 jedinica Rihterove skale, na oko 25 kilometara zapadno od epicentra najjačeg zemljotresa u ovoj seriji, ali i brojni drugi sa sličnim intenzitetom, kao na primer 1984. godine sa magnitudom 5.3, 1979. sa magnitudom 5.1, 1966. sa magnitudom 5.4 ... - piše u ovom izveštaju.

U Republičkom seizmološkom zavodu, navode i da je tokom prethodnih meseci značajno unapređen sistem za automatsku akviziciju i obradu seizmoloških podataka, implementacijom dva modula za preciznije lociranje zemljotresa širokog spektra frekvencija oscilovanja tla (lokalni, regionalni i daleki zemljotresi), uključujući i lociranje zemljotresa manje jačine koje ljudi ne mogu čulno da osete (magnutude ispod 1 jedinice Rihterove skale).

- U periodu od 22. do 24. aprila 2022. godine, ovaj unapređeni sistem je u automatskom režimu izvršio lociranje serije od preko 80 zemljotresa koji su se dogodili na teritoriji Bosne i Hercegovine, sa mrežom od preko 100 seizmoloških stanica, uključujući nacionalnu mrežu seizmoloških stanica Srbije i seizmološke stanice svih referentnih institucija iz okruženja, sa kojima je Seizmološki zavod ostvario kontinuiranu razmenu podataka u realnom vremenu.

Video: Snimak stravičnog zemljotresa u Bileći

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Свето

    26. april 2022 | 13:00

    У целом свету ,неко нас опомиње,а ми се правимо да се то не односи на лично.......

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA