Da li iznenađuju rezultati ankete? Pitali smo koliko ste čekali diplomu, neki prete tužbom zbog "javašluka"
* Pitanje o roku za izdavanje diploma ponavlja se godinama * Prema anketi, i doktori nauka u Srbiji čekaju diplomu mimo "okvirnog roka" * Sa FPN-a poručuju da ne postoji propisani rok za izdavanje diplome, ali da je okvirni rok šest meseci
Telegraf.rs nedavno je, među brojnim prethodnicima, pokrenuo pitanje rokova za izdavanje fakultetskih diploma. Sa Fakulteta političkih nauka, odakle su nam poznati slučajevi sa višegodišnjim čekanjem na tu javnu ispravu, rečeno nam je da je okvirni rok za izdavanje diplome šest meseci. U odgovoru na naše pitanje "koliko ste čekali svoju fakultetsku diplomu", čitaoci koji su učestvovali u anketi, njih 551, dali su odgovore koji potvrđuju našu tezu. Nešto više od četvrtine svršenih studenata dobilo je diplomu u predviđenom roku. Više od 70 odsto preostalih učesnika dobilo ju je sa zakašnjenjem.
Deo anketiranih potvrdio je da je diplomu čekao duže od pet godina. Reč je o 11,8 odsto. Duže od dve godine diplomu je čekalo 18,87 odsto.
U komentarima na naš tekst, čitaoci su ostavljali svoja iskustva.
- Od dana diplomiranja do diplome 3 godine i 10 meseci. Od dana doktoriranja do diplome 4 godine i 7 meseci - napisao je jedan od čitalaca, ne navodeći koji je fakultet u pitanju i ne precizirajući kada.
Bilo je i svetlih primera, iz davnašnjih dana.
- Znači, ja sam ekstra prošao, dobio diplomu za tri meseca. ETF u pitanju! Ali to je bilo pre 39 godina - stoji u drugom komentaru.
Imali smo još jednog čitaoca koji je izdvojio svoj pozitivan primer, takođe navodeći da je reč o tri meseca do izdavanja diplome, ali su brojniji bili primeri negativnih iskustava.
- Javašluk. Iživljavanje. Neorganizovanost.
- Ja ću tužiti svoj fakultet na međunarodnom sudu ako treba! Godinu dana me zavlače, a spremam se na put u inostranstvo!
- Čekao pune dve godine.
- Šta ima da nas čudi? Sav blam prljave birokratije izbija na površinu. Žao im je što ne mogu više da nas deru, pa im je teško da urade diplome. To vam dođe kao kada radite za gazdu 4-6 godina, a on vas isplati posle 2-5. Bruka, sramota - neki su od komentara na naš tekst.
Prethodno smo naveli redakciji poznate primere da su nekadašnje generacije studenata upisanih 2007, 2009, 2013. i 2014. svoje diplome čekale duže nego što je okvirni rok. Najekstremniji primer bilo je petogodišnje čekanje na diplomu sa osnovnih studija. Reč je o tada već davno svršenom studentu master studija na istom fakultetu.
U međuvremenu su nam se ukazali još neki davnašnji primeri, takođe sa Fakulteta političkih nauka. Tri godine se čekalo na diplomu prve generacije "bolonjskih studenata". Postavljeno je isto pitanje - šta je sa akademcima koji se spremaju za odlazak u inostranstvo.
- Sva sreća pa moj poslodavac nije tražio da mu donosim diplomu, ali šta će da rade oni kojima svedočanstvo treba za posao ili koji žele da nastave studije u inostranstvu - rekla je za "Politiku" tadašnja studentkinja generacije, u tekstu objavljenom još u martu 2014. godine.
Da li će se ovo pitanje u doglednoj budućnosti zatvoriti ili će studenti, danas zaposleni ljudi, iz nešto drugačijih pozicija unedogled izražavati nezadovoljstvo? Da li je u redu da izdavanje plaćene diplome traje koliko i studiranje, pa i pola studiranja? Kada izgovaranje na okolnosti zbog preopterećenosti poslom ili lošom komunikacijom sa ostalim ustanovama u lancu prestaje da ima smisla?
FPN: Ne postoji propisani rok. Ministarstvo: Fakultet odlučuje
Podsetimo, sa pitanjima o tome koji je rok za izdavanje diploma, ko odgovara u slučaju da se rokovi probiju i na koji način, kome svršeni studenti mogu da se obrate za pomoć, obratili smo se na adrese Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Rektorata Univerziteta u Beogradu i spomenutog Fakulteta političkih nauka, koji je jedan od onih čije su različite generacije studenata navodile isti problem.
Sa FPN-a nam je rečeno da ne postoji propisani rok za izdavanje diplome, ali da je okvirni rok šest meseci, te da je moguće da bude probijen iz brojnih razloga, pritom navodeći sledeće: angažovanje zaposlenih zbog korone, obavljanja posla na upisu novih generacija studenata i drugih tekućih obaveza kako na Fakultetu, tako i u Rektoratu BU.
Iz Rektorata nisu odgovorili ni na jedno od naših pitanja, poslatih još 1. aprila.
Iz Ministarstva prosvete rekli su nam da je izdavanje diploma u nadležnosti fakulteta, te da se rokovi i uplate za izdavanje javnih isprava utvrđuju od strane visokoškolske ustanove.
- Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja vrši nadzor nad radom visokoškolskih ustanova u skladu sa članom 135. Zakona o visokom obrazovanju i zakonom kojim se uređuje inspekcijski nadzor. U vršenju inspekcijskog nadzora inspektor između ostalog može da naloži ili predloži mere i ostavi primereni rok za otklanjanje uočenih nezakonitosti - naveli su iz Ministarstva u odgovoru na pitanja Telegrafa ne precizirajući na koji se način pokreće nadzor, odnosno ko može ga inicira.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Acko
Zato sto nema zakonskih rokova,zato se tako i radi. Uvedite zakonske rokove i sankcije u slucaju nepostovanja istih, pa da vidite red,rad i disciplinu.
Podelite komentar
Mmmm
Sramota!
Podelite komentar
Nebojša Berak
Ne izdaju sediplome kako ko zavrsi i padne mu na pamet. Oduvek je bilo da se izdaju ili jednom ili dva puta godisnje i da se tim povodom organizuje svecanost odele diploma. Veliki fakulteti dva puta godisnje, manji jednom godisnje. Naravno ako postoji duze od godinu dana to nije normalno i to ja javasluk, ali za tako nesto nisam cuo. U cemu je problem ako se dobije odmah uverenje s fakulteta s kojim se moze konkurisati za posao. Oni koji su protiv ovoga sto sam napisao i hoce odmah, ocigledno je da su to naucili od prodavaca diploma.
Podelite komentar