Pre 23 godine srušen je Žeželjev most u NATO agresiji: Danima odolevao, bio ranjavan, prozvan "mučenikom"

 ≫ 
  • 5

Detonacije koje su odjeknule u gluvo doba noći, 26. aprila te 1999. godine, potresle su Novi Sad, kada su NATO projektili pogodili Žeželjev most, u nameri da ga sruše.

Most je danima pre toga prkosno odolevao, zbog čega je prozvan mučenikom, ali istovremeno i mostom-herojem.

Danima ranjavan, nije izdržao i u 1.20 sati sunovratio se u reku tog 26. aprila.

Veoma snažne detonacije odjeknule su i potresle Novi Sad u gluvo doba noći tog 26. aprila, tog ratnog proleća 1999. godine kada ni dan nije prošao, a da neki deo Srbije nije gađan.

Tada su Novosađani su ostali i bez trećeg, tada poslednjeg izgrađenog mosta, a obale Dunava sa bačke i sremske strane, ništa nije povezivalo.

Celokupna betonsko-armirana konstrukcija i lukovi su potonuli u veliku reku. Ostali su samo krajevi na obe obale i nosač, podsećajući da je do tada tu bio most.

Njegovim rušenjem, više od 40.000 stanovnika sremske strane ostalo je bez vode, a Novosađani su se nekoliko dana patili sa vodosnabdevanjem zbog presečenog glavnog dovodnika.

Tugujući za Žeželjevim mostom, Novosađani su se istog jutra su kupili na obali i u neverici gledali ono što je od njega ostalo. Ostavljali su cveće, palili sveće. Bilo je i onih koji nisu krili suze.

Most je, pre nego što će te kišne aprilske noći pre 22 godine biti srušen, gađan je i 22. aprila u 15.10 sa četiri projektila.

Pre toga noću, i uvek je bio teško oštećivan. Ratnog aprila 1999. godine bilo je pogođeno sa najmanje 15 projektila, od kojih su oni u dvadeset šestoj aprilskoj noći bili ogromne razorne moći i presudni.

Bio je delo čuvenog neimara naše mostogradnje akademika Branka Žeželja, po kojem i dan danas nosi ime.

Žeželjev most je građen od prenapregnutog betona, a u saobraćaj je pušten 1961. godine povodom Dana oslobođenja grada 23. oktobra. Priprema za njegovu gradnju započele su šest godina ranije. Bio je drumsko-železnički most dužine 446 metara i širine 21,50 metara.

Devetnaest godina od rušenja, u svoj svojoj blistavoj lepoti, belim grandioznim lukovima, Žeželjev most od 1. septembra 2018. godine ponovo grli sremsku i bačku obalu, kada je u prisustvu Aleksandra Vučića, predsednika Srbije, i Johanesa Hana, evropskog komesara, svečano pušten za drumski i biciklistički saobraćaj kao i za pešake.

Takođe, na današnji dan Kuršumlija je opet gađana, pa se broj poginulih civila popeo na 17. Stradala je metalna industrija „Metalac“ i drugi pogoni, a oko 2.000 radnika ostalo je bez posla.

Video: Milica je poginula u bombardovanju, lik joj oslikan na freski: Drži krst, ima oreol

(Telegraf.rs)

Video: Petar Benčina igra lik Bogdana: Glumac o filmu "Volja sinovljeva", saradnji sa bratom Igorom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nikolas

    26. april 2022 | 08:00

    NATO AGRESORI I HORDE UBICA SATIRALI SU PRAVOSLAVNU SRBIJU KAO UVOD U DANASNJI RAT PROTIV PRAVOSLAVNE RUSIJE U UKRAJINI!! NATO SE MORA ZAUSTAVITI SVIM RASPOLOZIVIM ORUZJEM A TO MOZE RUSIJA I KINA!!!

  • Njaah

    26. april 2022 | 08:29

    Secam se i divnih izjava naših još "divnijih komšija" povodom ubijanja civila i rušenja mostova u Srbiji...ne zaboravite to dragi moji Srbi!!! Ne budimo mazohisti!

  • PAKO

    26. april 2022 | 08:53

    I MI SAD HOĆEMO U EU. GLUPOST.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA