Tokom praznika može da dođe do nestašica krvi: Ovo su dani kada možete da donirate

 
 ≫ 
  • 0

Dok se ne prevaziđe nestašica odlažu se elektivne operacije i redukuje primena terapijskih transfuzija kod hroničinih bolesti

Promocija dobrovoljnog davalaštva krvi predstavlja opšti nacionalni interes i zahteva uključivanje svih segmenata društva. Kontinuirano prikupljanje dovoljnih količina krvi, minimalno 350 jedinica svakog dana je zaista teško.

Kultura davanja krvi podrazumeva da je krv opšte dobro. Svi građani imaju pravo da prime transfuziju krvi uz moralnu obavezu da učestvuju u obezbeđivanju dovoljnih količina krvi dok su zdravi. Kontinuirano, blagovremeno i efikasno snabdevanje zdravstvenih ustanova i pacijenata bezbednom krvlju i krvnim produktima predstavlja veoma važan preduslov za funkcionisanje zdravstvenog sistema svake zemlje.

Sve aktivnosti koje se sprovode na polju davalaštva i motivacije kod nas, imaju za cilj na prvom mestu obezbeđenje kontinuiranog snabdevanja bezbednom krvlju, a to znači raspolaganje rezervama krvi za četiri-pez dana, bez sezonskih nestašica. Cilj je da se poveća broj redovnih davalaca krvi kao izvora najsigurnije krvi, kao i da se zanavlja "porodica" davalaca novim davaocima.

Za ostvarivanje ovih ciljeva potrebno je veće angažovanje šire društvene zajednice u motivaciji građana da postanu davaoci krvi kao i dalje razvijanje kulture davalaštva. Davanje krvi je građanska dužnost svih zdravih, punoletnih građana do 65 godine starosti. Ali to nije samo dužnost, već privilegija, budući da jedino zdrav čovek je izvor krvi, nezamenljivog leka koji spasava živote mnogih ljudi ili im čini život kvalitetnijim.

Poznato je da davalaštvo nije ujednačeno tokom cele godine i da se povremeno suočavamo sa problemom nestašice krvi koja je najčešće sezonskog karaktera, a može biti uslovljena i vanrednim situacijama. Slede nam Uskršnji praznici sa nekoliko neradnih dana, a odmah nakon toga i i prvomajski praznici. Period godine kada Institut očekuje potencijalni deficit.

Najpre se nestašica ogleda u nedostatku komponenata krvi, trombocita koji imaju kraći životni vek. Transfuziološka služba mora imati rezerve krvi za novorođenčad, porodilje, transplantaciju...

Dok se ne prevaziđe nestašica odlažu se elektivne operacije i redukuje primena terapijskih transfuzija kod hroničinih bolesti.

Institut za transfuziju krvi Srbije radiće u petak 22. aprila i u ponedeljak 25. aprila od 8 do 15 sati, takođe toga dana imaćemo i ekipe na terenu, kako bi sugrađani mogli da dobrovoljno daju krv i tokom praznika. Takođe, 2. i 3. maja Institut za transfuziju krvi radiće od 8 do 15 sati.

Spisak svih mesta rada ekipa Instituta za transfuziju može se videti na sajtu www.itks.rs.

Davanje krvi je pre svega dragoceno za pacijente kojima je krv terapija koja im spasava život. Ali davanje krvi ima i brojne pozitivne uticaje na davoace za njihovo emocionalno i fizičko zdravlje. Pomažući drugima pomažemo i sebi, smanjujemo stres, poboljšavamo raspoloženje, povećava se osećaj zajedništva koji je posebno važan u vreme pandemije kada smo postali izlovaniji nego inače. Najvažniji je dobar osećaj posle davanja krvi.

Svako davanje krvi vraća nekome osmeh i omogućava novi korak u bolji i sigurniji život.

(Telegraf.rs)

Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA