"Devojčice žele da izgledaju starije da bi došle do prihoda": Saveti roditeljima kako da ih štite na internetu
Pritisak na internetu je veliki i deca su u virtuelnom svetu u velikoj opasnosti, ali je na roditeljima da učine sve da zaštite svoju maloletnu decu. Igor Jurić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu tvrdi da će svaki roditelj koji hoće da zaštiti dete, pronaći vremena za to.
Jurić je za televiziju Prva govorio o osumnjičenima za čuvanje, deljenje i preuzimanje seksualnih sadržaja na kojima su deca uzrasta od pet do 14 godina.
Dokazni materijal pronađen je u njihovim mobilnim telefonima i na eksternim hard-diskovima u njihovim računarima. Među njima ima adolescenata, mlađih ljudi, ali i osoba koje su starije od 70 godina. Jurić naglašava da je praksa pokazala da, ukoliko neko počini takvo krivično delo u dvadesetim, velika je verovatnoća da to uradi i u sedamdesetim.
- Deljenje materijala gde su fotografije obnažene dece ili video-zapisi seksualnog zlostavljanja dece jeste krivično delo. Veliki broj ljudi nije svestan da je počinio krivično delo i verujem da je tako. Zaista je jako bitno da sistemski informišemo ljude i da znaju vrlo konkretno šta je krivično delo - objašnjava Jurić.
On dodaje da je Centar za nestalu i zlostavljanu decu imao kampanju u kojoj su ljudima pokazivane fotografije devojčica od 13-14 godina koje su našminkane i obučene, a da ispitanici nisu mogli ni da pretpostave koliko su stare.
- Zbog toga morate biti jako obazrivi. Pre nego što uđete u intimniji razgovor, morate da budete sigurni sa kim razgovarate. Ne iznenađuje nas više način komuniciranja dece i oblačenja, ali tu je odgovornost više na roditeljima. Društvene mreže su doprinele tome da deca žele da izgledaju starije i ozbiljnije, često da bi došle do nekih prihoda - rekao je Jurić.
Praksa takođe pokazuje da muškarci, kada saznaju koliko devojčice imaju godina, u većini slučajeva nastavljaju komunikaciju sa njima. Jurić navodi da, kada jednom dođe do intimnije konverzacije, tu povratka više nema. Sa druge strane roditelji su ti koji mogu da reaguju na vreme i spreče bilo kakav oblik manipulacije maloletnicima.
- Pritisak sa interneta je veliki, ali to nije opravdanje. Svaki roditelj koji hoće da zaštiti dete pronaći će vremena. Često savetujemo roditeljima da priđu deci, da se pridruže u njihovim interesovanjima, da prave zajedničke video klipove na Tiktoku ili Instagramu i na taj način će pridobiti njihovo poverenje. Ne možemo decu da pobedimo što se tiče interneta, ali možemo da im se pridružimo i na taj način ih zaštitimo - jasan je Jurić.
Kada je u pitanju saradnja civilnog sektora i Ministarstva unutrašnjih poslova, Jurić navodi da nije zadovoljan jer smatra da se zajedničko reagovanje može da se unapredi. Na taj način će se efikasnije rešavati svi problemi sa kojima se deca suočavaju.
- Sa odeljenjem za borbu protiv visokotehnološkog kriminala imamo dobru saradnju. Akcija Armagedon je nešto najbolje što je naša policija uradila u poslednje vreme. Mislim da mi možemo da budemo primer celoj Evropi u tome kako se štite deca i zbog toga kažem da nisam zadovoljan i da to može da bude mnogo bolje - zaključuje Jurić.
Video: Uhapšeno 12 pedofila u akciji Armagedon: Pronađeni im snimci dece starosti od 5 do 14 godina
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.